Rodzina to siła 2. Aktywizujemy społecznie w Gminie Ruciane-Nida
Po raz kolejny pracujemy z osobami w trudnej sytuacji życiowej, które są zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Projekt „Rodzina to siła 2” realizujemy z Gminą Ruciane-Nida.
Zakres działalności naszego banku jest szeroki – wspieramy pomocą żywnościową, edukujemy, stymulujemy przedsiębiorczość, ale także aktywizujemy zawodowo i społecznie. Na tym ostatnim polu Bank ma szczególne osiągnięcia. W minionych latach realizowaliśmy bowiem aż cztery projekty aktywizacyjne, obejmujące wsparciem rodziny z gmin: Piecki, Ostróda, Dobre Miasto i Ruciane-Nida. Zachęcani efektami i zainteresowaniem partnerów rozpoczęliśmy teraz projekt „Rodzina to siła 2”, który ponownie realizujemy w Gminie Ruciane Nida.
– Jego głównym celem jest podniesienie aktywności społecznej, co najmniej 54 osób z trzynastu rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, są zagrożone ryzykiem ubóstwa lub wykluczeniem społecznym – mówi o idei przedsięwzięcia Justyna Staszkiewicz, koordynatorka projektu z Banku Żywności w Olsztynie.
Każda z rodzin otrzymała od nas specjalistyczną diagnozę, uwzględniającą jej potrzeby. Oprócz tego do 30 czerwca 2023 roku zaoferujemy uczestnikom projektu kompleksowe wsparcie, które obejmie m.in.:
- Poradnictwo specjalistyczne (psycholog, pedagog, terapeuta)
- Wsparcie coacha/mentora rodziny
- Trening kreowania wizerunku w sieci
- Trening kompetencji cyfrowych
- Zajęcia psychologiczno-edukacyjne
- Zajęcia w terenie bez telefonu
- Warsztaty rękodzielnicze
- Warsztaty zero waste
- Zajęcia relaksacyjne
- Grupy wsparcia dla rodzin
- Wydarzenia rodzinne
Przełamać bariery
Uczestnictwo w projekcie ma dać jego uczestnikom m.in. możliwość przełamania indywidualnych barier w codziennym funkcjonowaniu, które rzucają się cieniem na prawidłowe funkcje rodziny. Wśród elementów, nad którymi pracujemy są: – Brak wiary w siebie, niezaradność życiowa, czy brak umiejętności społecznych, prowadzących do wykluczenia społecznego – wylicza Justyna Staszkiewicz i dodaje: – Oprócz zajęć i konsultacji indywidualnych pracujemy z całymi rodzinami. Będziemy próbować nauczyć uczestników projektu umiejętnie gospodarować budżetem domowym, pokażemy interesujące metody wychowawcze. Psycholog i coach odpowiedzą na pytania, jak rozwiązywać konflikty rodzinne, jak radzić sobie ze stresem. Nauczą, również skąd czerpać prawidłowe wzorce zachowań. Zakres działań i oferowanego wsparcia w projekcie „Rodzina to siła 2” jest naprawdę szeroki.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Dofinansowanie projektu z UE: 331 244,00 zł