Darowizny żywności

Od 1 października 2013 r. każdy przedsiębiorca, który dysponuje żywnością, chce się nią dzielić i pomagać potrzebującym, może przekazać darowiznę żywnościową bez obciążeń podatkowych organizacji pożytku publicznego. Bank Żywności w Olsztynie od 2004 roku jest organizacją pożytku publicznego.

Producenci i dystrybutorzy żywności oraz wszyscy inni przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT przekazanej darowizny. Działanie to reguluje znowelizowany art. 43 ust. 1 pkt. 16 ustawy o VAT poz. 1054 z późn. zm. :

„Darowizna żywności to bezpłatne przekazanie należącej do przedsiębiorcy żywności, produktu lub półproduktu, na rzecz wybranego przez siebie podmiotu”.

Bank Żywności w Olsztynie pozyskuje żywność od początku swojego istnienia. Jest to nasze najważniejsze zadanie, ściśle powiązane z realizacją naszej misji, czyli zapobieganiu marnowaniu żywności. Nawiązaliśmy kontakty nie tylko z dużymi przedsiębiorcami z kraju, ale również z małymi, działającymi lokalnie. Dzięki temu każdego tygodnia trafiają do nas produkty spożywcze – handlowe (czyli takie, które znajdujemy na półkach sklepowych), jak i niehandlowe (np. z krótkim termin przydatności, wadliwie opakowane. Natomiast nadal dobre, w pełni wartościowe i nadające się do spożycia produkty. Potrafimy je w tak krótkim czasie spożytkować).

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i posiadasz żywność, którą chcesz się dzielić, by pomagać potrzebującym, możesz nam ją przekazać jako darowiznę żywnościową bez obciążeń podatkowych.

W sprawie przekazania darowizny prosimy o kontakt mailowy: marta.kolnierzak@bankizywnosci.pl, adrian.piotrowicz@bankizywnosci.pl, dariusz.winski@bankizywnosci.pl lub telefoniczny: tel. 662 122 009.

 

Poznaj poradnik „Dobroczynność bez VAT” i dowiedz się:

KTO może przekazać żywność do Banku Żywności w Olsztynie

CO można przekazać naszej organizacji

JAK przekazać nam żywność

KOMU oddajemy żywność z naszych magazynów

 

Pliki do pobrania

Kliknij na nazwę pliku, aby go pobrać.