28 czerwca 2023

Zrób zakupy i ugotuj. Nowatorski warsztat

Po raz pierwszy zorganizowaliśmy dwudniowe warsztaty, które łączyły w sobie świadome zakupy i gotowanie przepysznych potraw z nabytych produktów. 

Do udziału w warsztacie „SHOP&COOK” zaprosiliśmy kilkanaście osób, łaknących wiedzy na temat świadomych zakupów i otwartych na eksperymenty w kuchni, bowiem z nabytych produktów gotowaliśmy nie tylko dania obiadowe w wersji tradycyjnej, ale i zmodyfikowanej. Celem warsztatów było zachęcenie do zwiększania ilości produktów pochodzenia roślinnego w diecie, głównie roślinnych alternatyw dla produktów mięsnych, np. nasion roślin strączkowych. Ważnym aspektem były zagadnienia dotyczące ograniczenia marnowania żywności ze wskazaniem pomysłów na to,  jak wykorzystać w kuchni całe warzywa, czy jak przechowywać żywność, aby wydłużyć jej okres przydatności do spożycia. – Wiele osób zastanawia się nad tym, jak ograniczyć mięso w diecie, czy też gotować, wykorzystując zwiększoną ilość produktów roślinnych, ale nie wiedzą jak zrobić to tak, aby posiłki im smakowały. Ten warsztat  miał dać odpowiedzi na te pytania – mówi Aneta Janikowska-Kiśluk, kierowniczka działu rozwoju i współpracy międzynarodowej.

W Auchan wybraliśmy produkty

Kulinarną rewolucję rozpoczęliśmy od wizyty w zaprzyjaźnionym hipermarkecie Auchan. Uczestnicy warsztatów mieli pół godziny, aby zrobić zakupy i uzasadnić, dlaczego dokonali wyboru akurat tych produktów. Zadaniem specjalnym było wybranie wysoko odżywczego produktu pochodzenia roślinnego, który będzie pasował do dania typowo mięsnego, które grupa wylosowała i miała ugotować drugiego dnia warsztatów. Część praktyczną uzupełniliśmy o edukację – mówiliśmy o niemarnowaniu żywności, o tym dlaczego warto ograniczyć spożycie mięsa oraz jak czytać etykiety na produktach spożywczych. – Pierwszy dzień zamknęła degustacja słodyczy i przekąsek wegańskich oraz wegetariańskich – mówi Joanna Michalak, dietetyczka z Banku Żywności w Olsztynie. – Uczestnikom warsztatów najbardziej przypadł do gustu smalczyk z tofu.

Zamiast mięsa – rośliny strączkowe!

W drugim dniu warsztatów spotkaliśmy się w kuchni warsztatowej Kuźni Społecznej z Maciejem Maciejewskim, szefem kuchni. Dyskutowaliśmy m.in. o prawidłowej segregacji produktów w lodówce, o przeliczaniu porcji produktów zwierzęcych na roślinne, o planowaniu posiłków i robieniu listy zakupów, o tym, jak oszacować ilość żywności potrzebnej dla grupy ludzi (np. spotkanie rodzinne) oraz jak wykorzystywać wszystkie jadalne części roślin (np. robiąc pesto z liści rzodkiewki).

Jednak główną częścią warsztatów było wspólne gotowanie z zakupionych dzień wcześniej produktów. Skupiliśmy się na czterech daniach w wersjach: tradycyjnej, zmodyfikowanej i wegańskiej. Udało się przygotować: kotlety mielone (mięso wieprzowe + soczewica), gulasz (pulpety z drobiu + ciecierzyca), pierogi (pierś z indyka w kawałkach + bób/pierogi z bobem), spaghetti (wołowina + wędzone tofu). – Wnioski, jakie się nasuwają są takie, że uczestnicy warsztatów byli pozytywnie nastawieni do zmniejszania porcji mięsa w potrawie i uzupełniania tej luki nasionami roślin strączkowych – ocenia Aneta Janikowska-Kiśluk. – To doskonały kompromis pomiędzy gotowaniem typowo mięsnych, tradycyjnych potraw, a całkowitą eliminacja mięsa z codziennej diety.

Uczestniczka warsztatów Justyna Stawecka:

Wzięłam udział w warsztatach, by poszerzyć swoją wiedzę w zakresie żywienia zgodnego z koncepcją diety planetarnej. Konsumenci odpowiadają za ponad połowę produkcji odpadów żywnościowych, a dieta planetarna pomaga temu zapobiegać i sprawia, że możemy efektywniej wykorzystywać warzywa i zredukować spożycie mięsa. Warsztaty były świetną okazją do tego, by wzbogacić zasób dobrych praktyk w kontekście zrównoważonych zakupów i ograniczenia marnowania żywności.

Podczas wspólnego gotowania okazało się, że zastąpienie produktów odzwierzęcych tymi pochodzenia roślinnego i to przy zachowaniu wysokiej wartości odżywczej potraw wcale nie jest trudne. A do tego nasze kotlety mielone z czerwoną soczewicą i pieczarkami smakowały uczestnikom bardziej niż te w tradycyjnej, mięsnej wersji! Gotując, kierowaliśmy się zasadą zero waste. W trakcie warsztatów uzyskaliśmy wiele ciekawych informacji na ten temat. Wiem teraz, że w kuchni można wykorzystać całą marchewkę, również nać. Podobnie jest z liśćmi rzodkiewki.

Dzięki warsztatom z pewnością dużo uważniej będę dokonywała wyborów zakupowych z myślą o zdrowiu moich bliskich, ale również o tym, w jaki sposób moje wybory konsumenckie wpływają na stan środowiska naturalnego.


Jeśli chciał (a) byś wziąć udział w podobnych warsztatach, to mamy dobrą wiadomość. W tym roku planujemy jeszcze cztery podobne wydarzenia! Najbliższe warsztaty odbędą się już we wrześniu, możecie się już zapisać (dokładna datę podamy później). Link do rejestracji jest TUTAJ.


Warsztaty są częścią projektu #SUCCESS finansowanego przez Europejską Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w obszarze Żywności EIT Food, EITFood Poland. Celem projektu jest zmiana konsumpcji żywności poprzez zwiększenie świadomości konsumentów i ułatwienie im dokonywania bardziej przyjaznych środowisku codziennych zakupów spożywczych.

 

26 kwietnia 2024

Duże zainteresowanie naszym projektem!

Kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, ośrodków pomocy społecznej i organizacji wzięło udział w spotkaniu, podczas którego przedstawiliśmy założenia projektu, którego głównym celem jest stymulacja... czytaj dalej

19 kwietnia 2024

Żywność największą potrzebą człowieka – przyjdź na spotkanie i weź udział w projekcie!

25 kwietnia chcemy zaprosić zainteresowanych do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym, dotyczącym projektu „Food is the Greatest Human Need Program”  (Żywność największą potrzebą człowieka) w ramach,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności