8 listopada 2024

Zgłoś swoje przedsiębiorstwo społeczne do naszego projektu!

Bank Żywności w Olsztynie, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Współdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP, zaprasza do udziału w projekcie „Olsztyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”. Oferujemy kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorstw społecznych i pomagamy tworzyć miejsca pracy dla osób w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej. Projekt, który będziemy realizować w Olsztynie oraz powiatach olsztyńskim, lidzbarskim, bartoszyckim, kętrzyńskim i mrągowskim, będziemy realizować aż do października 2029 roku

Dla kogo jest projekt?

Działania OOWES kierujemy do osób i instytucji zainteresowanych działalnością społeczną oraz tworzeniem i rozwijaniem przedsiębiorstw społecznych. Wsparciem objęte będą m.in.: osoby w wieku aktywności zawodowej, bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym, z niepełnosprawnościami, kobiety o niskich kwalifikacjach, osoby opuszczające zakłady karne, w kryzysie bezdomności, korzystające z pomocy opiekuńczej, usamodzielniane, z zaburzeniami psychicznymi oraz uchodźcy i osoby z ochroną uzupełniającą w Polsce.

Wsparcie w ramach projektu

Dzięki „Olsztyńskiemu Ośrodkowi Wsparcia Ekonomii Społecznej” uczestnicy projektu mogą liczyć na kompleksowe wsparcie – zarówno merytoryczne, jak i finansowe. Wsparcie będzie realizowane w ramach trzech głównych obszarów:

  • Centrum Ekonomii Społecznej – szkolenia i doradztwo wspierające założenie, prowadzenie oraz rozwój.
  • Inkubatory Ekonomii Społecznej – działania animacyjne, udostępnienie pomieszczeń z wyposażeniem.
  • Fundusz Przedsiębiorczości Społecznej – dotacje i wsparcie pomostowe na tworzenie i utrzymanie miejsc pracy.

– Dodatkowo, projekt oferuje wsparcie reintegracyjne, czyli pomoc w zdobywaniu nowych kwalifikacji oraz rozwijaniu umiejętności osobistych i zawodowych – mówi Kamila Trebnio-Śledzianowska, ekspertka ds. rozwoju przedsiębiorczości i koordynatorka projektu z Banku Żywności w Olsztynie. – Na podstawie opracowanego indywidualnego planu reintegracji, nowozatrudniony pracownik przedsiębiorstwa społecznego może otrzymać dodatkowe wsparcie zgodne z zidentyfikowanymi potrzebami. Wsparcie reintegracyjne może być związane z rozwojem kompetencji czy kwalifikacji zawodowych np. kursy specjalistyczne np. obsługa dronów, prawo jazdy, kursy językowe jak i wsparciem psychospołecznym nowozatrudnionego pracownika. Ważne jest, aby wsparcie reintegracyjne dotyczyło bezpośrednio pracownika lub zespołu przedsiębiorstwa społecznego i miało na celu zwiększenie możliwości udziału w życiu społecznym i zawodowym osoby objętej indywidualnym planem rozwoju.

Procedura wsparcia i refundacja kosztów

Podmioty, które przystępują do projektu, mogą ubiegać się o refundację kosztów związanych z rozwojem pracowników. Proces wsparcia jest wieloetapowy – przedsiębiorstwo społeczne, które uzyskało dofinansowanie, składa wniosek o dodatkowe wsparcie reintegracyjne. Po zatwierdzeniu wniosku i podpisaniu umowy, pracownik może zostać skierowany na szkolenia, kursy zawodowe czy inne formy wsparcia. Koszty te są zwracane po przedstawieniu dokumentacji, np. certyfikatu ukończenia szkolenia czy zdania egzaminu zawodowego.

Dlaczego warto przystąpić do projektu?

Uczestnictwo w projekcie „Olsztyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej” to szansa na rozwój przedsiębiorstw społecznych oraz realne wsparcie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej. Przedsiębiorstwa społeczne mogą dzięki temu zyskać odpowiednie środki i wsparcie merytoryczne, co przełoży się na ich stabilny rozwój, a także na pozytywny wpływ na lokalną społeczność, np. poprzez wsparcie reintegracyjne i rozwój zawodowy pracowników.

Szczegóły dotyczące udziału w projekcie jak i możliwości skorzystania ze wsparcia reintegracyjnego można znaleźć TUTAJ.

 

Projekt „Olsztyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej” realizowany jest przez Stowarzyszenie WAMA-COOP w partnerstwie z Bankiem Żywności w Olsztynie i współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

 

 

26 listopada 2024

Świąteczna Zbiórka Żywności – 29/30 listopada!

-W dniach 29-30 listopada pojawimy się w sklepach w Olsztynie i wybranych miastach regionu, zachęcając Państwa do przekazania żywności, która trafi na wigilijne stoły najbardziej potrzebujących mieszkańców Warmii... czytaj dalej

21 listopada 2024

„Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” – wydarzenie online. Dołącz do nas!

Dołącz do wydarzenia online „Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności