9 stycznia 2023

Z Auchan i młodzieżą o niemarnowaniu żywności

Prelekcja i warsztaty kulinarne – tak rozpoczęliśmy działania edukacyjne w projekcie, który realizujemy wspólnie z fundacją Auchan.

Projekt „Wsparcie i edukacja dla niemarnowania żywności poprzez łatwy dostęp do zdrowej żywności oraz wzmocnienie więzi społecznych” składa się z dwóch zadań. Pierwszym z nich jest „Akcja Zupa”, podczas której przygotowujemy i rozwozimy przez rok posiłki do 30 potrzebujących osób. Jedzenie przygotowywane jest w restauracji naszej Kuźni Społecznej, a w dystrybucji wspierają nas wolontariusze, pracownicy Auchan.

Drugie zadanie – Akcja Edukacja – to cykl warsztatów i spotkań edukacyjnych, dotyczących niemarnowania żywności, w którym biorą udział uczniowie dziesięciu szkół podstawowych z powiatu olsztyńskiego. Chcemy uwrażliwić najmłodszych na problem marnowania żywności, podnosząc ich kompetencje w zakresie gospodarowania produktami spożywczymi. Uczymy ich także przygotowywać zbilansowane posiłki z zachowaniem zasad zero waste. Program obejmuje pięć prelekcji i warsztatów:

 • Mądrze przechowuję – nie marnuję
 • Resztki wykorzystuję i środowisko ratuję
 • Zero waste w kuchni – pieczywo
 • Zero waste w kuchni – owoce i warzywa
 • W świecie roślin i ziół

W środę (4.01) gościliśmy w Banku uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie, których uczyliśmy m.in. jak prawidłowo rozmieszczać produkty w lodówce, aby zachowały, jak najdłużej trwałość i świeżość. W trakcie warsztatu kulinarnego, prowadzonego przez szefa kuchni Macieja Maciejewskiego, zwracaliśmy uwagę na przygotowanie dań w stylu zero waste. Okazuje się nawet – ku zdziwieniu młodzieży – że trzeba mieć nawet specjalną technikę krojenia papryki, aby nic się z niej nie zmarnowało.

To nie koniec naszych spotkań z uczniami, będziemy także organizować wyjazdowe warsztaty, dla tych, którzy nie mogą do nas dotrzeć. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy placówki:

 1. Szkoła Podstawowa nr 13 w Olsztynie
 2. Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie
 3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Barczewie
 4. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Klebarku Wielkim
 5. Szkoła Podstawowa w Jonkowie
 6. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gietrzwałdzie
 7. Szkoła Podstawowa w Rusi, filia w Bartągu
 8. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Purdzie
 9. Niepubliczny Zespół Szkół i Placówek w Ramsowie
 10. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Głotowie
2 października 2023

Otrzymaliśmy certyfikat CAF International!

Otrzymaliśmy certyfikat CAF International! Wraz z nadejściem jesieni nie zwalniamy tempa! Certyfikat gwarantuje, że wszystkie środki przesłane naszej organizacji zostaną wykorzystane na cele charytatywne. Przeszliśmy... czytaj dalej

28 września 2023

Ruszamy z kolejnym bezpłatnym kursem kulinarnym dla Polek i Ukrainek. Zgłoś się już dziś!

Wraz z Electrolux Food Foundation rozpoczynamy w Kuźni Społecznej kolejny bezpłatny kurs kulinarny, przygotowujący do zawodu kucharza. Ubiegłe edycje projektu „Like a Chef” pokazały jak ogromną wartość... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności