10 sierpnia 2022

Wielki finał projektu „Like a Chef”

16 kobiet z Ukrainy zakończyło dwumiesięczny kurs kulinarny „Like a Chef”. Teraz będziemy trzymać kciuki za to, aby znalazły pracę w gastronomii. 

160-godzinny kurs, sfinansowany przez Electrolux Food Foundation, był prowadzony pod okiem trzech szefów kuchni – Macieja Maciejewskiego, Przemysława Hulewskiego i Mateusza Soćko. Wymagające szkolenie zawierało zagadnienia teoretyczne – m.in. podstawy systemu HACAP, zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy – oraz wprowadzenie do idei zero waste w kuchni oraz kwestii dotyczących racjonalnego doboru surowców i ich maksymalnego wykorzystania w kuchni.­­

Następnie uczestniczki kursu przygotowywały dania z różnych typów mięs, ryb, owoców morza. Uczyły się, jak przygotować wywary, sosy i marynaty, śniadania standardowe, ale także wegetariańskie i wegańskie oraz zupy. W nauce stosowano różne techniki kulinarne: gotowanie, smażenie, duszenie, pieczenie, grillowanie, konfitowanie, sous vide. Nie zabrakło deserów i nauki dekorowania przygotowanych dań.

Dodatkowo zapewniono uchodźczyniom naukę języka polskiego, z naciskiem na zagadnienia gastronomiczne i kulinarne. W czasie nauki uczestniczki mogły także oddać swoje dzieci pod opiekę organizatorów kursu.

Każde szkolenie dobiega jednak końca. Jego zwieńczeniem był uroczysty lunch prasowy, w którym wzięli udział także przedstawiciele samorządu i zaprzyjaźnionych firm. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Krzysztof Kuriata, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna, Joanna Glezman, pełnomocnik marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Łukasz Kujawa, prezes zarządu Falken Trade i Adrian Kwiatkowski, dyrektor ds. marketingu Falken Trade. Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie, podkreślał jednak, że w organizacji wsparcia – nie tylko przy projekcie Like a Chef – wzięło udział kilkadziesiąt większych i mniejszych firm oraz dystrybutorów i producentów żywności, takich jak Piekarnia Dąbkowski, którzy dostarczali rozmaite produkty, urządzenia i żywność. Dary ten przekazywaliśmy uchodźcom lub wysyłaliśmy do Ukrainy. Część z nich była wykorzystywana przy codziennej opiece nad uchodźcami mieszkającymi w Hostelu Kuźnia.

Z kolei Dominika Kosman, head od communication Electrolux Poland, podkreślała, że współpraca z naszym bankiem ma już długą historię. Realizowaliśmy wspólne projekty, a firma wyposażyła kuchnię warsztatową Kuźni Społecznej w sprzęt AGD. Szefowa komunikacji w Electrolux Poland mówiła także o tym, że projekt „Like a Chef” realizowany w Olsztynie był także realizowany w Afryce, Ameryce Południowej i innych krajach europejskich.

Zakończenie pozostawiono creme de la creme całej uroczystości, czyli prezentację umiejętności kulinarnych 16 uczestniczek kursu. Wśród podanych dań znalazły się takie smakowitości:

  • Trójkąty z ciasta filo z salsą podane na sosie cytrynowym
  • Rolada z kurczaka faszerowana fasolką konserwową, omletem pietruszkowym i suszonymi pomidorami. Podana z puree z groszku na sałacie z sosem wiśniowym
  • Polędwiczka z indyka, pieczona w boczku. Podana z sosem ziołowym i glazurowaną marchewką
  • Sandacz smażony saute, podany w sosie kurkowym
  • Rosti ziemniaczane z pietruszką
  • Ryż po azjatycku
  • Sałata z warzywami z pietruszkowym sosem winegret
  • Surówka z kapustą czerwonej z orzechami włoskimi i groszkiem
  • Tiramisu

Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie:

Nasuwa mi się taka refleksja, że najważniejsza rzecz, która wypłynęła przy okazji tego kursu, fakt, że jego uczestniczki poczuły się wzmocnione, silniej zaaklimatyzowały się w Polsce i choć na chwilę zapomniały o tym, co dzieje się w Ukrainie. Poczuły, że mogą tutaj liczyć na pomoc, nie są same i, oby, odnalazły się na naszym rynku pracy. W prywatnych rozmowach potwierdzały, że przyjechały tu spięte, nie widziały czego oczekiwać na kursie i czy sobie poradzą. Szkolenie pozwoliło im otworzyć siebie, jak i otworzyć na nowe doznania kulinarne. Jedna z uczestniczek mówiła, że podczas gotowania stawiała przede wszystkim na szybkość przygotowania posiłku i łatwość jego przygotowania. Teraz zobaczyła, że żywność może inspirować, a kuchnia oferuje duża przestrzeń do eksperymentów.


27 lutego 2024

Nowe auto elektryczne zawiezie nas w przyszłość

Flota Banku Żywności wzbogaciła się o elektryczne auto dostawcze. – To kontynuacja naszych działań w kwestii zrównoważonego rozwoju i zapowiedź jeszcze śmielszych projektów – mówi Marek Borowski, prezes... czytaj dalej

12 lutego 2024

W najbliższych latach utworzymy kilkadziesiąt miejsc pracy!

Wraz ze Stowarzyszeniem WAMA-COOP rozpoczynamy realizację olbrzymiego projektu, w ramach którego stworzymy 248 miejsc pracy w Olsztynie i powiatach: olsztyńskim, mrągowskim, kętrzyńskim, lidzbarskim i bartoszyckim!... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności