5 października 2020

Weź udział w warsztatach kulinarnych w Światowy Dzień Żywności!

17 i 18 października Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i Bank Żywności w Olsztynie zapraszają na międzypokoleniowe warsztaty kulinarne, podczas których będziemy uczyć się gotować zdrowo i zgodnie z ideą „zero waste”.

Przypadający na 16 października Światowy Dzień Żywności ustanowiony przez ONZ w 1979 roku przypomina opinii publicznej o globalnych problemach żywnościowych, wzmacnia poczucie solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem. Zwraca też uwagę na bardzo ważną kwestię marnowania żywności i jej skutków ekonomicznych, społecznych oraz środowiskowych.

– Są to problemy niezwykle istotne, ponieważ wciąż dwa miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu niedożywienia – mówi Jolanta Markiewicz, kierownik ds. promocji i komunikacji Banku Żywności w Olsztynie. – Tymczasem w krajach rozwiniętych, do których możemy zaliczyć także Polskę, dyskusja toczy się obecnie wokół tego, że zbyt dużo żywności, która mogłaby zostać zjedzona, jest marnowana i to w naszych gospodarstwach domowych.

Obecnie na świecie marnuje się 1,3 miliarda ton żywności rocznie. (88 mln w UE, 9 mln w Polsce). Marnujemy jedzenie masowo i bezrefleksyjnie. Stąd też wzięła się idea warsztatów międzypokoleniowych, podczas których będziemy mówić o niemarnowaniu jedzenia, próbując wpłynąć na poprawę nawyków żywieniowych.

Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne będą okazją dla całych rodzin, grup przyjaciół, ale też indywidualnych osób, aby pod okiem szefów kuchni i dietetyków nauczyć się przygotowywać dania, które mają dobry wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na nasze środowisko. W profesjonalnej kuchni warsztatowej Kuźni Społecznej uczestnicy poznają nowe przepisy i nowe techniki kulinarne. Będą także wymieniać się doświadczeniami i wspólnie inspirować. Podczas warsztatów „Tradycyjne polskie specjały w zdrowej roślinnej odsłonie” sprawdzimy, jak i czym zastąpić mięso w diecie, które produkty są bogate w białko i które z nich zawierają odpowiednią ilość witamin i minerałów. Rezultatem zajęć będą m.in. alternatywy dla tradycyjnego schabowego, wege gulasz i w pełni roślinne gołąbki. „Dieta bezmleczna, czyli tajniki wegetariańskiego nabiału” to warsztaty dla wszystkich, którzy muszą lub chcą poszukiwać alternatyw produktów mlecznych w swojej diecie. Nauczymy się przygotowywać roślinne sery, śmietanę oraz dowiemy się jak uzyskać smak, kremowość i konsystencję potraw bez nabiału. A na deser „Kuchnia bez stereotypów”, czyli desery z ziemniaków, batony z kaszy i inne wegańskie, zdrowe i pyszne słodycze. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zdobyć nagrody, które ułatwią im wdrożenie w życie idei „zero waste”.

Podczas obchodów Światowego Dnia Żywności 16 października Bank Żywności w Olsztynie przygotował także naukowe pokazy, prelekcje i praktyczne zajęcia „Jak gotować, aby nie marnować?!” dla olsztyńskich szkół.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rejestracja: klik

Wydarzenie na Facebooku: klik

Liczba miejsc jest ograniczona!

Idea organizacji Światowego Dnia Żywności i warsztatów jest częścią projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda, który dąży m.in. do poprawy nawyków żywieniowych i postaw konsumenckich względem gospodarowania żywnością w Europie.

26 kwietnia 2024

Duże zainteresowanie naszym projektem!

Kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, ośrodków pomocy społecznej i organizacji wzięło udział w spotkaniu, podczas którego przedstawiliśmy założenia projektu, którego głównym celem jest stymulacja... czytaj dalej

19 kwietnia 2024

Żywność największą potrzebą człowieka – przyjdź na spotkanie i weź udział w projekcie!

25 kwietnia chcemy zaprosić zainteresowanych do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym, dotyczącym projektu „Food is the Greatest Human Need Program”  (Żywność największą potrzebą człowieka) w ramach,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności