21 grudnia 2020

Warsztaty kulinarne online z EIT FOOD

Z sukcesem zakończyliśmy świętowanie Światowego Dnia Żywności z EIT FOOD.

Nie bez kozery piszemy „z sukcesem”, gdyż przeciwności losu kładły nam kłody pod nogi. Ze względu na wprowadzone w ostatniej chwili ograniczenia związane z pandemią koronawirusa musieliśmy podczas pierwszego dnia obchodów przerwać warsztaty. A szkoda, bo odwiedzili nas tego dnia uczniowie z LO I i LO XII oraz podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło z Dobrego Miasta. W strefie edukacyjnej na gości czekał pokaz przygotowany przez naukowczynie z IRZiBŻ PAN „Kosmiczna Żywność”. Zebrani mogli dowiedzieć się, czym różni się żywność liofilizowana od suszonej czy jak wybierać produkty o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Dociekliwi mogli dowiedzieć się, dlaczego na pokładzie statku kosmicznego nie je się chleba.

Przerwane warsztaty dokończyliśmy jednak w grudniu. I tym razem koronawirus nie odpuszczał, ale postanowiliśmy go ubiec i spotkaliśmy się mieszkańcami Olsztyna podczas kulinarnych warsztatów online. Spotkanie odbyło się w gorącym okresie bożonarodzeniowym, podczas którego często kupujemy więcej żywności, niż jesteśmy w stanie zjeść, więc przygotowaliśmy je w duchu zero waste. W dodatku kucharz Maciej Maciejewski przygotował propozycje wilijnych potraw wege.

Ostatecznie w warsztatach online wzięło udział 160 osób, część z nich nagrodziliśmy upominkami. Wierzymy, że za rok spotkamy się z młodzieżą i mieszkańcami Olsztyna już bez przeszkód. A o tym, że warto świętować razem z nami, możecie przekonać się, oglądając zdjęcia i film z warsztatów.

Warsztaty były częścią tegorocznych obchodów Światowego Dnia Żywności realizowanych w ramach projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda, który dąży m.in. do poprawy nawyków żywieniowych i postaw konsumenckich względem gospodarowania żywnością w Europie. Projekt jest realizowany w 4 krajach UE – w Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Hiszpanii. W Polsce prowadzą go naukowcy z Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk, eksperci z koncernu spożywczego Maspex Kariera oraz edukatorzy z Bank Żywności w Olsztynie.

27 lutego 2024

Nowe auto elektryczne zawiezie nas w przyszłość

Flota Banku Żywności wzbogaciła się o elektryczne auto dostawcze. – To kontynuacja naszych działań w kwestii zrównoważonego rozwoju i zapowiedź jeszcze śmielszych projektów – mówi Marek Borowski, prezes... czytaj dalej

12 lutego 2024

W najbliższych latach utworzymy kilkadziesiąt miejsc pracy!

Wraz ze Stowarzyszeniem WAMA-COOP rozpoczynamy realizację olbrzymiego projektu, w ramach którego stworzymy 248 miejsc pracy w Olsztynie i powiatach: olsztyńskim, mrągowskim, kętrzyńskim, lidzbarskim i bartoszyckim!... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności