12 września 2022

Warsztaty kulinarne dla uchodźczyń z Ukrainy. Szansa na pracę w Polsce

EIT Food Job Skills Studio to kolejny projekt, w którym rozwijamy kulinarne umiejętności Ukrainek.

W sierpniu 2022 roku zakończyliśmy realizację projektu „Like a Chef” aktywizującego 16 uchodźczyń z Ukrainy. Jego głównym celem było przeprowadzenie specjalistycznego kursu kulinarnego, przygotowującego do zawodu kucharza. Sukces przedsięwzięcia, zainteresowanie kobiet do wzięcia udziału w podobnym projekcie, skłoniło nas do współpracy z EIT Food w obszarze wsparcia rozwoju umiejętności kulinarnych Ukrainek. Tak powstało „Job Skills Studio”.

Od września do grudnia 2022 roku przeszkolimy aż 45 osób podczas warsztatów kulinarnych, dzięki czemu kobiety zdobędą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im znaleźć zatrudnienie jako kucharz, szef kuchni lub pomoc kuchenna w branży gastronomicznej. A to z kolei umożliwi im szybszą adaptację do życia w Polsce i poprawi ich sytuację materialną. Co istotne, uczestniczki warsztatów — wspólnie z doradcami zawodowymi — będą mogły zadecydować, w którym kursie wezmą udział. Osoby posiadające doświadczenie w gastronomii zostaną zakwalifikowane do grupy zaawansowanej, osoby stawiające pierwsze kroki w tej dziedzinie, wezmą udział w kursie podstawowym. Na zakończenie każdego kursu zostanie przeprowadzony egzamin teoretyczny i praktyczny, zwieńczony otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego nabyte umiejętności.

Co więcej, aby zwiększyć szansę na znalezienie zatrudnienia, uchodźczynie wezmą udział w warsztatach dotyczących polskiego rynku pracy, połączonych z indywidualnym wsparciem doradcy zawodowego. W trakcie spotkań kobiety nabędą wiedzę i umiejętności dotyczące prawnych i kulturowych aspektów rynku pracy w Polsce i UE.

Odnalezienie się w nowej rzeczywistości i przyswojenie wiedzy kulinarnej wymaga również sprawnej komunikacji. Dlatego też zajęcia kulinarne uzupełnione będą o naukę języka polskiego z wykwalifikowanym nauczycielem, z naciskiem na tematykę żywieniową i słownictwo związane ze specyfiką pracy w gastronomii.

EIT Food „Job Skills Studio” to projekt, który kompleksowo zadba nie tylko o wykształcenie kobiet, ale także o to, aby w spokoju mogły podnosić swoje kwalifikacje. Biorąc pod uwagę specyfikę sytuacji, w której znalazły się uchodźczynie, w projekcie przewidziano opiekę nad ich dziećmi w czasie, kiedy ich mamy będą zdobywały nowe umiejętności.

Jeśli chcecie wziąć udział w projekcie, to zachęcamy do kontaktu z Oksaną (mówi po ukraińsku) pod numerem telefonu: 575 513 526 

Kilka migawek z kursu Like a Chef


„EIT Food Job Skills Studio to projekt edukacyjny wspierany przez EIT Food. EIT Food to wiodąca w Europie inicjatywa w zakresie innowacji w branży spożywczej, której celem jest uczynienie systemu żywnościowego bardziej zrównoważonym, zdrowym i godnym zaufania. Inicjatywa składa się z konsorcjum kluczowych graczy branżowych, startupów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. Jest to jedna z ośmiu wspólnot innowacji ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE powołany w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie”.

 

 

5 października 2022

Job Skills Studio – kolejne uchodźczynie zdobyły kwalifikacje kulinarne!

17 uchodźczyń z Ukrainy z sukcesem ukończyło 40-godzinny, specjalistyczny, kurs piekarniczy. Wierzymy, że nowe kwalifikacje zwiększą ich szanse na znalezienie pracy w Polsce. Nasz Bank po raz kolejny zorganizował... czytaj dalej

28 września 2022

Pomysł na niezłe ciacho! Włoski jabłecznik

Jak co miesiąc, zaglądamy do książki kucharskiej Mai Świtkowskiej, menedżerki naszej kuchni warsztatowej. Tym razem Maja proponuje Wam przepis na włoski jabłecznik. Składniki:  6 jabłek (najlepiej kwaskowatych)... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności