10 lipca 2020

Smaki Pokoleń: wspólne warsztaty dla młodszych i starszych

Rozpoczynamy realizację projektu edukacyjnego, w ramach którego przeszkolimy 80 osób z zakresu prawidłowego odżywiania i niemarnowania żywności. Wartością dodaną jest aspekt pokoleniowy, bo w kuchni warsztatowej spotkają się dzieci i młodzież z seniorami.

Właśnie rozpoczęliśmy rekrutację do projektu „Smaki Pokoleń”, w wyniku której chcemy nawiązać współpracę z czterema świetlicami środowiskowymi oraz jednym podmiotem zrzeszającym seniorów. Zarówno młodzież w wieku 7-15 lat, jak i seniorzy, będą grupą docelową projektu.

– Nasze zaangażowanie w „Smaki Pokoleń” jest odpowiedzią m.in. na powszechny zanik zwyczaju wspólnego gotowania i spożywania posiłków – mówi Anna Brykała, koordynatorka projektu z Banku Żywności w Olsztynie. – Zauważalne jest również zjawisko rezygnacji z tradycyjnych polskich potraw na rzecz produktów wysoko przetworzonych. Warsztaty, które zorganizujemy dla uczestników projektu, mają pełnić zatem funkcję integracyjną i edukacyjną. Będziemy opowiadać o tym, co i jak warto jeść.

W poruszanej tematyce nie zabraknie też zagadnień dotyczących marnowania żywności i zgubnych konsekwencji środowiskowych, ekonomicznych i społecznych tego zjawiska.

Zderzenie dwóch światów – dzieci, młodzieży i dorosłych – ma być nie tylko dobrą zabawą, ale również okazją na wymianę doświadczeń. Seniorzy będą mogli podzielić się swoją praktyką, umiejętnościami kulinarnymi, a także wskazać dzieciom i młodzieży, że kuchnia jest doskonałym miejscem, gdzie można łączyć przeszłość i teraźniejszość. Najmłodsi wniosą do tego modelu współpracy swoje świeże doświadczenia i energię.

Warsztaty kulinarne, które zrealizujemy w Kuźni Społecznej Banku Żywności w Olsztynie, zwieńczy konferencja i druk broszury z przepisami, w której znajdą się zdjęcia potraw przygotowanych przez uczestników.

– Projekt będziemy realizować do końca roku – wyjaśnia Anna Brykała. – W tej chwili jesteśmy na etapie rekrutacji świetlic, które wezmą w nim udział. Zachęcamy zatem do przysyłania swoich zgłoszeń na adres: anna.brykala@bankizywnosci.pl.

 

28 lipca 2020

Gotowanie z seniorami, czyli z babcią ci się upiecze

W Kuźni Społecznej zderzyliśmy świat seniorów ze światem dzieci. Nad kuchennym stołem zrodziła się szczególna nić porozumienia między obiema grupami, której efektem było wspólne przygotowanie kilku potraw.... czytaj dalej

24 lipca 2020

Dołącz do tych, którzy mają siłę wstać z łóżka!

Jak się masz? Jesteś radosny czy przygnębiony? Życie to dla Ciebie jeden wielki fun czy walka o to, aby podnieść się z łóżka każdego dnia? Jeśli masz wrażenie, że codzienność Cię przerasta, przeczytaj,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności