29 listopada 2023

Shop&Cook: prawie setka uczestników na nowej, bardziej świadomej drodze konsumenckiej i żywieniowej

Prawie setka uczestników, kilkadziesiąt godzin nauki odpowiedzialnego kupowania i ponad 20 przepisów na pyszne dania z wykorzystaniem nasion roślin strączkowych – tak w skrócie można podsumować cykl pięciu warsztatów Shop&Cook, które przeprowadziliśmy w tym roku w ramach projektu SUCCESS.

Celem warsztatów Shop&Cook było przede wszystkim zachęcenie uczestników do zwiększania ilości produktów pochodzenia roślinnego (np. nasion roślin strączkowych) w diecie, jako alternatyw dla produktów mięsnych. Ważnym aspektem spotkań były również zagadnienia dotyczące ograniczenia marnowania żywności ze wskazaniem pomysłów na to, jak wykorzystać w kuchni całe warzywa, czy jak przechowywać żywność, aby wydłużyć jej okres przydatności do spożycia. Nasze doświadczenia pokazują, że wielu konsumentów zastanawia się nad tym, jak ograniczyć mięso w diecie, wykorzystując zwiększoną ilość produktów roślinnych, ale nie wiedzą, jak zrobić to tak, aby posiłki im smakowały. Cykl warsztatów Shop&Cook przyniósł odpowiedzi na te pytania.

Co ważne, dwudniowe warsztaty miały kompleksowy charakter, bo najpierw uczestnicy spotykali się w hipermarkecie Auchan, a drugiego dnia w Kuchni Warsztatowej Banku Żywności. Podczas edukacyjnego weekendu osoby biorące udział w warsztatach wspólnie omawiały problemy, które napotykają na co dzień podczas zakupów spożywczych. Ponadto, zdobyły niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu zrównoważonych zakupów. Część praktyczną uzupełniła dyskusja o niemarnowaniu żywności i ograniczaniu spożycia mięsa prowadzona Joannę Michalak i Michalinę Jakubowską, edukatorki z naszego Banku oraz Anetę Janikowską-Kiśluk, kierowniczkę działu innowacji i współpracy międzynarodowej.

Drugi dzień warsztatów oznaczał wielkie gotowanie pod okiem Macieja Maciejewskiego, szefa kuchni. Tego dnia uczestnicy warsztatów musieli się wykazać kreatywnością i sporządzić posiłki z kupionych dzień wcześniej produktów. Każda grupa przygotowywała dania zarówno w wersji tradycyjnej jak i zmodyfikowanej (z większą ilością produktów roślinnych bogatych w białko).

Opinie uczestników:

 


Warsztaty Shoop&Cook były częścią projektu #SUCCESS finansowanego przez Europejską Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w obszarze Żywności EIT FoodEITFood Poland. Celem projektu była zmiana konsumpcji żywności poprzez zwiększenie świadomości konsumentów i ułatwienie im dokonywania bardziej przyjaznych środowisku codziennych zakupów spożywczych.


27 lutego 2024

Nowe auto elektryczne zawiezie nas w przyszłość

Flota Banku Żywności wzbogaciła się o elektryczne auto dostawcze. – To kontynuacja naszych działań w kwestii zrównoważonego rozwoju i zapowiedź jeszcze śmielszych projektów – mówi Marek Borowski, prezes... czytaj dalej

12 lutego 2024

W najbliższych latach utworzymy kilkadziesiąt miejsc pracy!

Wraz ze Stowarzyszeniem WAMA-COOP rozpoczynamy realizację olbrzymiego projektu, w ramach którego stworzymy 248 miejsc pracy w Olsztynie i powiatach: olsztyńskim, mrągowskim, kętrzyńskim, lidzbarskim i bartoszyckim!... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności