12 marca 2019

Rusza projekt „Z natury do rynku pracy”

Nadszedł ten czas! Trenerzy przeszkoleni, ekwipunek przygotowany, trasa wyprawy opracowana, a pierwsi uczestnicy są gotowi na życiowe zmiany. 11 marca wystartował pilotaż międzynarodowego projektu FOLM – From Outdoors to Labour Market (Z natury do rynku pracy), którego partnerem jest Bank Żywności w Olsztynie, liderem – Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Projekt FOLM realizowany jest w trzech europejskich regionach: Warmia i Mazury, Kantabria (Hiszpania), i Mid West (Irlandia). Do końca 2020 roku z projektu skorzysta około tysiąca osób – w tym 330 z Warmii Mazur. Głównym celem jest wsparcie młodych osób w wieku 18-29 lat – które nie uczą się, nie pracują i poszukają swojej drogi życiowej.

Metody stosowane w tym projekcie będą dalekie od standardowych. Uczestnicy wezmą udział w niezwykłej przygodzie, jaką jest wyprawa w teren, wraz z doświadczonymi trenerami. Będzie się ona odbywać na obszarze Lasów Łańskich. Z dala od cywilizacji i codziennych udogodnień, zdani na siły swoje i całego zespołu, uczestnicy będą poznawać własne predyspozycje i możliwości, wezmą udział w motywacyjnej i inspirującej przygodzie.

Wędrówki z trenerami to dopiero początek – to  przygoda, która otwiera projekt. Po tym odbędzie się cały proces wsparcia: szkolenia indywidualne i spotkania z trenerami, psychologami, którzy pomogą dobrać odpowiednie narzędzia pracy. Powstała platforma, która będzie skupiać przedsiębiorców i ich oferty pracy, specjalnie dedykowane uczestnikom projektu.

W ostatnim tygodniu, tuż przed pierwszym wyjściem w teren, do Olsztyna przyjechali dr Jule Hildmann z Uniwersytetu w Edynburgu i Simon White z organizacji Venture Trust, aby szkolić naszych trenerów.

– Przekazane przez trenerów z Wielkiej Brytanii doświadczenie jest dla nas ogromnym wsparciem mentorskim – podkreśla Jakub Dorosz, lider zespołu trenerów projektu FOLM. – Eksperci przekazali nam subtelne niuanse, które są niezwykle istotne w pracy z młodymi ludźmi – dodaje.

– Zauważyliśmy, że każdy z polskich trenerów ma swoje własne, specyficzne umiejętności, które może wykorzystać przy pracy z grupą. Podczas wypraw człowiek uczy się cały czas – zarówno opiekunowie, jak i uczestnicy. Należy przy tym pamiętać o budowaniu wzajemnych relacji, to bardzo ważny element całej wyprawy – mówi Jule Hildmann.

– Wyjścia w teren to jest coś, co trenerzy lubią najbardziej. Miło było widzieć ich przygotowanych i zmotywowanych do działania. Teraz mają za zadanie zainspirować młodzież do zmiany swoich życiowych celów – mówi Simon White. – Od dwudziestu lat biorę udział w takich szkoleniach w Szkocji. Teraz bardzo się cieszę, że będę miał okazje uczestniczyć w pierwszej polskiej wyprawie – dodaje.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię za pośrednictwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Funduszu Grantowego dla Młodzieży. Wartość grantu wyniosła 3,4 mln euro.

Program FOLM dedykowany jest dla osób, które:

-mają 18-29 lat;

-mieszkają na terenie Warmii i Mazur;

-przez ostatnich 6 miesięcy nie pracowały i nie uczyły się;

-chciałyby coś zmienić  w swoim życiu, ale nie za bardzo wiedzą, jak.

 

Kolejne pilotażowe wyjścia odbędą się w maju i czerwcu br.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt: kom. 698 345 652, 510 172 588, 510 172 336

e-mail: folm.rekrutacja@bankizywnosci.pl

Więcej informacji na stronie: www.folmweb.com/pl

 

29 maja 2020

Niesamowici darczyńcy: 5000 zł na #AkcjaZupa

Maj kończy się w Banku Żywności w Olsztynie dobrymi wiadomościami. Ikano Bank Oddział w Polsce przekazał na #AkcjaZupa 5 tys. złotych, dzięki czemu uda nam się ugotować tysiąc dodatkowych posiłków dla... czytaj dalej

29 maja 2020

Speed Up Your Business: firmy zaczynają swoją przygodę

Bank Żywności w Olsztynie rozpoczyna program akceleracyjny, w ramach którego dziesięć przedsiębiorstw z regionu zostanie otoczonych wsparciem, mającym na celu podniesienie ich konkurencyjności. Z pierwszymi... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności