12 marca 2019

Rusza projekt „Z natury do rynku pracy”

Nadszedł ten czas! Trenerzy przeszkoleni, ekwipunek przygotowany, trasa wyprawy opracowana, a pierwsi uczestnicy są gotowi na życiowe zmiany. 11 marca wystartował pilotaż międzynarodowego projektu FOLM – From Outdoors to Labour Market (Z natury do rynku pracy), którego partnerem jest Bank Żywności w Olsztynie, liderem – Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Projekt FOLM realizowany jest w trzech europejskich regionach: Warmia i Mazury, Kantabria (Hiszpania), i Mid West (Irlandia). Do końca 2020 roku z projektu skorzysta około tysiąca osób – w tym 330 z Warmii Mazur. Głównym celem jest wsparcie młodych osób w wieku 18-29 lat – które nie uczą się, nie pracują i poszukają swojej drogi życiowej.

Metody stosowane w tym projekcie będą dalekie od standardowych. Uczestnicy wezmą udział w niezwykłej przygodzie, jaką jest wyprawa w teren, wraz z doświadczonymi trenerami. Będzie się ona odbywać na obszarze Lasów Łańskich. Z dala od cywilizacji i codziennych udogodnień, zdani na siły swoje i całego zespołu, uczestnicy będą poznawać własne predyspozycje i możliwości, wezmą udział w motywacyjnej i inspirującej przygodzie.

Wędrówki z trenerami to dopiero początek – to  przygoda, która otwiera projekt. Po tym odbędzie się cały proces wsparcia: szkolenia indywidualne i spotkania z trenerami, psychologami, którzy pomogą dobrać odpowiednie narzędzia pracy. Powstała platforma, która będzie skupiać przedsiębiorców i ich oferty pracy, specjalnie dedykowane uczestnikom projektu.

W ostatnim tygodniu, tuż przed pierwszym wyjściem w teren, do Olsztyna przyjechali dr Jule Hildmann z Uniwersytetu w Edynburgu i Simon White z organizacji Venture Trust, aby szkolić naszych trenerów.

– Przekazane przez trenerów z Wielkiej Brytanii doświadczenie jest dla nas ogromnym wsparciem mentorskim – podkreśla Jakub Dorosz, lider zespołu trenerów projektu FOLM. – Eksperci przekazali nam subtelne niuanse, które są niezwykle istotne w pracy z młodymi ludźmi – dodaje.

– Zauważyliśmy, że każdy z polskich trenerów ma swoje własne, specyficzne umiejętności, które może wykorzystać przy pracy z grupą. Podczas wypraw człowiek uczy się cały czas – zarówno opiekunowie, jak i uczestnicy. Należy przy tym pamiętać o budowaniu wzajemnych relacji, to bardzo ważny element całej wyprawy – mówi Jule Hildmann.

– Wyjścia w teren to jest coś, co trenerzy lubią najbardziej. Miło było widzieć ich przygotowanych i zmotywowanych do działania. Teraz mają za zadanie zainspirować młodzież do zmiany swoich życiowych celów – mówi Simon White. – Od dwudziestu lat biorę udział w takich szkoleniach w Szkocji. Teraz bardzo się cieszę, że będę miał okazje uczestniczyć w pierwszej polskiej wyprawie – dodaje.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię za pośrednictwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Funduszu Grantowego dla Młodzieży. Wartość grantu wyniosła 3,4 mln euro.

Program FOLM dedykowany jest dla osób, które:

-mają 18-29 lat;

-mieszkają na terenie Warmii i Mazur;

-przez ostatnich 6 miesięcy nie pracowały i nie uczyły się;

-chciałyby coś zmienić  w swoim życiu, ale nie za bardzo wiedzą, jak.

 

Kolejne pilotażowe wyjścia odbędą się w maju i czerwcu br.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt: kom. 698 345 652, 510 172 588, 510 172 336

e-mail: folm.rekrutacja@bankizywnosci.pl

Więcej informacji na stronie: www.folmweb.com/pl

 

17 października 2019

Pożar w Kuźni Społecznej!

Szanowni Państwo, Zakończyła się akcja gaszenia pożaru w Kuźni Społecznej. Obecnie trwa sprawdzanie budynku. Na szczęście nikt nie ucierpiał. W tej chwili nie znane są przyczyny pożaru. Rozmiary zniszczeń są... czytaj dalej

16 października 2019

Jubileuszowe obchody Światowego Dnia Żywności

16 października przypada 40 rocznica utworzenia obchodów Światowego Dnia Żywności. Bank Żywności w Olsztynie, który na co dzień przeciwdziała marnowaniu jedzenia, organizuje w tym dniu akcje edukacyjne. Premiera... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności