1 października 2019

Projekt, który przygotowuje młodych do wejścia na rynek pracy!

Trwa rekrutacja do projektu, który przygotowuje młodych do wejścia na rynek pracy! Centrum Innowacyjnej Edukacji (CIE) realizuje na Warmii i Mazurach międzynarodowy projekt „FOLM – Z natury do rynku pracy”. Partnerem inicjatywy jest Bank Żywności w Olsztynie. Kolejne kilka osób w wieku 18-29 lat odkryje swoje predyspozycje przydatne w karierze zawodowej.

To nie lada wyzwanie: kilka dni bez telefonu i laptopa. Za to w plecaku pełen ekwipunek: ciepła odzież, śpiwór, kuchenka turystyczna, suchy prowiant, latarka. W grafiku tygodniowej wyprawy m.in. budowa bazy, rozpalanie ogniska, przygotowywanie posiłków, praca nad rozwojem osobistym. Zadania grupowe i konieczność podejmowania decyzji. Ale też czas na relaks i zabawę.

Jak każdy miałam obawy: czy dam radę, czy inni mnie zaakceptują, czy nie stracę czasu – przyznaje 29-letnia Sandra, uczestniczka pierwszej edycji projektu FOLM na Warmii i Mazurach. – To doświadczenie całkowicie przewartościowało moje życie. Przestałam żyć tak, aby zadowolić głównie innych, wybierać pracę poniżej kwalifikacji i wykształcenia, która nie dawała mi żadnej satysfakcji. Nauczyłam się słuchać siebie i znaleźć odwagę do spełniania marzeń. Nawet tych, które wydawały mi się zupełnie poza zasięgiem – dodaje.

Sandra to jedna z uczestniczek 27-osobowej grupy osób, które do tej pory zakończyły projekt FOLM. Kolejne grupy wyruszą w teren jeszcze w październiku i listopadzie, a następne – wiosną przyszłego roku. Kierunek: Lasy Łańskie – miejsce przetestowane przez poprzednie kilkuosobowe grupy młodych kobiet i mężczyzn. Uczestnikom nie straszna jesienna pogoda. Odpowiedni sprzęt turystyczny przygotowuje nawet na wypadek przymrozków.

Mamy sprawdzone patenty przetrwania w lesie nie tylko na wypadek zimna – przyznaje Józek Borowski, jeden z trenerów w projekcie FOLM. – Uczestnicy przechodzą szkolenia w nadleśnictwie gdzie poznają m.in. zwyczaje zwierzyny, którą czasem spotykamy, a także uczą się nawigacji. My, trenerzy, wspieramy ich w każdym wyzwaniu, podpowiadamy rozwiązania i tak staramy się zbudować atmosferę w grupie, aby każdy czuł się w niej komfortowo – podsumowuje.

Program, choć uniwersalny dla każdego, kierowany jest do młodych ludzi nieuczących się i nie pracujących. Podczas kolejnych kilku miesięcy efekt wyprawy wzmacniany jest dzięki pracy uczestników z coachami. Nabywają praktycznych umiejętności – jak i gdzie szukać pracy, przygotować się do rozmowy z pracodawcą, planować krótkie cele. I jak przełamywać zniechęcenie, wstyd i niemoc, przekazywaną często z pokolenia na pokolenie. Z tej formy aktywizacji i edukacji korzystają Hiszpanie, Irlandczycy i mieszkańcy Warmii i Mazur. Oprócz nowatorskiej metody wskazującej ścieżki pracy i rozwoju, Bank Żywności w Olsztynie rozwija współpracę z przedsiębiorcami, którzy mają szansę pozyskać solidnie zmotywowanych pracowników.

FOLM jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię za pośrednictwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Funduszu Grantowego dla Młodzieży. Projekt otrzymał grant w wysokości 3,4 mln euro.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt: 

☎ +48 698 345 652 

☎ +48 510 172 588

☎ +48 510 172 336 

✉ mail: folm.rekrutacja@bankizywnosci.pl

▶ więcej informacji na stronie: www.folmweb.com/pl

27 lutego 2024

Nowe auto elektryczne zawiezie nas w przyszłość

Flota Banku Żywności wzbogaciła się o elektryczne auto dostawcze. – To kontynuacja naszych działań w kwestii zrównoważonego rozwoju i zapowiedź jeszcze śmielszych projektów – mówi Marek Borowski, prezes... czytaj dalej

12 lutego 2024

W najbliższych latach utworzymy kilkadziesiąt miejsc pracy!

Wraz ze Stowarzyszeniem WAMA-COOP rozpoczynamy realizację olbrzymiego projektu, w ramach którego stworzymy 248 miejsc pracy w Olsztynie i powiatach: olsztyńskim, mrągowskim, kętrzyńskim, lidzbarskim i bartoszyckim!... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności