30 grudnia 2019

Miniony rok dostarczył nam wielu zmian i sukcesów!

Miniony rok dostarczył wielu zmian i sukcesów. Pierwszy raz ilość odbieranej przez nas ze sklepów żywności przekroczyła 10 tys ton. Systematycznie rosną również odbiory od producentów czy przetwórców. Łącznie 2018 rok zamknęliśmy wynikiem 67 tysięcy ton żywności przekazanych na cele charytatywne. To dla nas powód do dumy i znak, że to co robimy ma sens. Ten sens to ponad 1,6 mln osób, którym udało nam się pomóc. Najnowsze dane wskazują, że poziom konsumenckiego marnotrawstwa od kilku lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie gospodarstwa domowe w największym stopniu odpowiadają za zjawisko marnowania jedzenia, jest to jasny sygnał, że działania edukacyjne na szeroką skalę są niezwykle istotne i bez nich trudno o zasadniczą zmianę w tym zakresie. Dlatego też cały czas pracujemy nad naszym programem edukacyjnym i nie ustajemy w pracy nad wzrostem świadomości wśród konsumentów.
Największą zmianą ostatnich miesięcy jest Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Po wielu latach prac legislacyjnych w Polsce zaczęło obowiązywać prawo zabraniające sklepom wielkopowierzchniowym marnowania jedzenia. 2020 rok będzie przełomowym czasem dla 31 Banków Żywności w całej Polsce. Szacujemy, że ze względu na Ustawę, ilość odbieranej przez nas żywności może kilkukrotnie się zwiększyć.

Rok 2019  był dla Banku Żywności w Olsztynie pracowity!  Między codziennymi zajęciami, związanymi z realizacją naszej najważniejszej misji – dystrybucją oraz zbiórkami żywności – oficjalnie otworzyliśmy Kuźnię Społeczną! W ramach realizacji projektu FOLM „From Outdoors to Labour Market”, zorganizowaliśmy New Education Forum, bierzemy udział w międzynarodowym projekcie EGGS Erasmus+, prowadziliśmy warsztaty kulinarne, projekty aktywizacyjne i rodzinne. By nie marnowała się żywność, we współpracy z grupą Zmarnowanie, na koniec roku otworzyliśmy pierwszą w Olsztynie lodówkę społeczną! 
 
W październiku dotknęła nas tragedia – pożar budynku Kuźni Społecznej… Jednak Wasze zaangażowanie w przywrócenie jej świetności, pokazało, jak ogromną rolę Bank Żywności w Olsztynie odgrywa w naszym regionie! Wsparli nas też piosenkarze, uczestniczący w świątecznym wydaniu „Familiady”, oraz aktorzy serialu Barwy Szczęścia, biorący udział w teleturnieju „Jaka to melodia?”, którzy przekazali wygraną na rzecz Kuźni Społecznej! 
 
Serdecznie dziękujemy za każdą pomoc i mamy nadzieję, że nowy rok przyniesie nam wszystkim dużo, dużo dobrego!

6 lipca 2020

Przepis Jagny Niedzielskiej: proziaki!

Jak co miesiąc przedstawiamy Wam przepis zaprzyjaźnionej blogerki kulinarnej. Tym razem Jagna Niedzielska zachęca do wypieku podkarpackich chlebków, zwanych proziakami. – Od tej potrawy chyba całe moje gotowanie się... czytaj dalej

3 lipca 2020

Odmrażamy kulturę. Jam Session w Kuźni Społecznej!

Jazz, funk, blues, soul, pop – taka muzyka popłynie z głośników 9 lipca w Kuźni Społecznej. JAM SESSION #1 będzie można zobaczyć i odsłuchać poprzez transmisję na Facebooku. – Odmrażamy olsztyńską... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności