Kuźnia społeczna

Wizualizacja Kuźni Spolecznej

Bank Żywności w Olsztynie kompleksowo odnowił jeden z zabytkowych obiektów XIX-wiecznej stajni koszar Dragonów. Historyczny obiekt nie stracił swoich walorów. Całkowicie zmieniło się za to jego przeznaczenie. W zrewitalizowanym budynku powstała Kuźnia Społeczna w Olsztynie. Wyjątkowe miejsce  rozwoju przedsiębiorczości, działań społecznych, ekologicznych, aktywizacji zawodowej, społecznej oraz wsparcia NGO-sów z Warmii i Mazur.

To nasz największy projekt inwestycyjny, zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Co znajduje się w Kuźni Społecznej w Olsztynie?

Kuchnia produkcyjna i warsztatowa. W kuchni warsztatowej prowadzone są szkolenia, kursy zawodowe z zakresu gastronomii (kucharz, kelner, pomoc kucharska, barista), warsztaty kulinarne z zakresu zdrowego odżywiania, przeciwdziałania marnowaniu żywności – zgodnie z duchem idei zero waste. Korzystają z nich uczniowie, rodziny, osoby indywidualne, firmy, a także osoby długotrwale bezrobotne, które w ten sposób zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności. W kuchni produkcyjnej regularnie powstają domowe chleby i ciasta.

Restauracja Kuźnia. To nie jest zwykła restauracja. To idealne miejsce na lunch, romantyczną kolację spotkanie biznesowe albo rodzinną uroczystość. Poza pysznym jedzeniem oferuje dogodną lokalizację w centrum miasta, darmowy parking i konkurencyjne ceny dań. Najważniejsze jest jednak atrakcyjne menu. Bazujemy na świeżych, sezonowych produktach. Można u nas także spróbować lokalnego browaru oraz kupić miód od regionalnych dostawców.

Znajdujemy się w niezwykłej przestrzeni pod dachem historycznego budynku, ale nie trzeba do nas dojeżdżać. Oferujemy catering z dowozem na różnego rodzaju wydarzenia (rodzinne, biznesowe, okolicznościowe) dla grup od 10 osób. 

Cowork – strefa rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. To miejsce przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz organizacji społecznych z Warmii i Mazur. Znajdują się w niej biura do wynajęcia oraz otwarte stanowiska biurowe. Można tu realizować różnego rodzaju projekty społeczne, również z przeznaczeniem na tworzenie spółdzielni socjalnych. Wynajem biurka w otwartej przestrzeni lub wynajem biura pozytywnie wpływa na pracę małych przedsiębiorców i freelancerów, którzy mają okazję do integracji oraz mogą pracować w komfortowych warunkach bez kosztownego wynajmowania całego biura. Zgodnie z potrzebami mogą tu przeprowadzać szkolenia, warsztaty, spotkania po wcześniejszym zarezerwowaniu sali konferencyjnej lub wykorzystując do tego celu wynajmowaną przestrzeń.

Strefa szkoleniowo-eventowa. Trzy sale konferencyjno-szkoleniowe. Wykorzystywane są m.in. przez przedsiębiorców wynajmujących powierzchnie biurowe Kuźni. Służą aktywizacji zawodowej i społecznej osób długotrwale bezrobotnych oraz rozwojowi idei wolontariatu (w różne działania Banku Żywności angażuje się aż 3 tys. wolontariuszy. Biorą oni udział m. in. w zbiórkach żywności, akcjach i happeningach). Organizacje pozarządowe realizują w nich swoje działania skierowane do mieszkańców. Miejsce jest również otwarte dla mieszkańców, z przeznaczeniem na organizację wydarzeń kulturalnych, wystaw, konferencji, przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska i różnych spotkań biznesowych.

Hostel Kuźnia. Baza noclegowa w historycznym budynku. W zabytkowych, odrestaurowanych wnętrzach wydzielonej części Kuźni Społecznej znajduje się 13 pokoi z łazienkami dla 1-4 osób. Łącznie do ok. 50 miejsc noclegowych. W pokojach znajduje klimatyzacja, a goście mają dostęp do WI-FI. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do hostelu bezpośrednio przylega restauracja Kuźnia. Można w niej zamówić śniadanie w formie bufetu szwedzkiego.

Kto może współpracować z Kuźnią?

Organizacje pozarządowe, duże firmy, mali przedsiębiorcy, szkoły, rodziny, zwykli ludzie. Każdy znajdzie tutaj swoje miejsce. Wystarczy nawiązać z nami kontakt i przedstawić swój pomysł.

W jaki sposób można wesprzeć projekt?

  • angażując się w działania Kuźni,
  • przekazując darowiznę finansową na numer konta: Bank BPS 06 1930 1611 2400 0400 4551 0005.

Kontakt

Manager Kuźni Społecznej

Jakub Dziadak

tel. 798 719 151

jakub.dziadak@kuzniaspoleczna.pl