5 października 2022

EIT Job Skills Studio – kolejne uchodźczynie zdobyły kwalifikacje kulinarne!

17 uchodźczyń z Ukrainy z sukcesem ukończyło 40-godzinny, specjalistyczny, kurs piekarniczy. Wierzymy, że nowe kwalifikacje zwiększą ich szanse na znalezienie pracy w Polsce.

Nasz Bank po raz kolejny zorganizował zajęcia aktywizacyjne dla kobiet z Ukrainy, które przyjechały do Polski po rozpoczęciu wojny. Kilka tygodni temu, przy wsparciu firmy Electrolux, zakończyliśmy szkolenie kulinarne dla 16 uchodźczyń, przygotowujące do zawodu kucharza. Teraz, dzięki funduszom pochodzącym z EIT Food, zakończyliśmy realizację specjalistycznego kursu piekarniczego, który poprowadziła Małgorzata Skowrońska, właścicielka Rumiane Piekarnia Rzemieślnicza. W programie znalazło się m.in.: zaplatanie chałek, ciasto drożdżowe (słodkie, wytrawne, z owocami), bułki z twarogiem i kruszonką, maritozzi, pieczywo włoskie Focaccia, pieczywo francuskie Croissant, krem ganache, bajgle i wiele, wiele innych rodzajów ciast, technik wypieków i sposobów przygotowania. 

40-godzinny kurs zwieńczył egzamin, w ramach którego kobiety przygotowały bułeczkę drożdżową maritozzi, nasączoną syropem cytrynowym z konfiturą wieloowocową i kremem ze śmietanki z mascarpone i białej czekolady, drugim smakołykiem była bułeczka cynamonka, trzecim bułeczka z konfiturą z czerwonej cebuli i serem pleśniowym, czwartym pizzerinka z sosem pomidorowym z chorizo i mozarellą a piątym wytrawne bułeczki z pieczarkami i serem cheddar. Wszystkie dania przypadły każdemu do gustu i smaku. Po egzaminacyjnej ocenie nic na stole nie zostało!

Projekt Job Skills Studio zawierał także cykl spotkań z doradcą zawodowym, który informował kobiety o realiach rynku pracy w Polsce – sposobach poszukiwania zajęcia, formach zatrudnienia czy niezbędnych dokumentach, które może wymagać pracodawca. Co więcej, zajęcia podczas kursu piekarniczego przeplatane były zajęciami z języka polskiego, w których kładziono nacisk na słownictwo związane z kulinariami i gastronomią. Dodatkowo dzieci kobiet biorących udział w kursie miały zapewnioną opiekę tak, aby ich mamy mogły w pełni skupić się na nauce.

To jednak nie koniec aktywizacji kobiet z Ukrainy pod patronatem EIT Food, bo do grudnia 2022 roku przeszkolimy jeszcze minimum 30 kobiet w trakcie dwóch kursów. Jeden z nich będzie ogólny, umożliwiający zdobycie wiedzy i kwalifikacji pozwalającymi znaleźć zatrudnienie jako kucharz, szef kuchni lub pomoc kuchenna. Drugi zaś będzie kursem specjalistycznym, poświęconym konkretnemu zagadnieniu. Wkrótce będziemy ogłaszać nabór. Nasłuchujcie wieści i informujcie o kursach swoich znajomych z Ukrainy!

 

 

„EIT Food Job Skills Studio to projekt edukacyjny wspierany przez EIT Food. EIT Food to wiodąca w Europie inicjatywa w zakresie innowacji w branży spożywczej, której celem jest uczynienie systemu żywnościowego bardziej zrównoważonym, zdrowym i godnym zaufania. Inicjatywa składa się z konsorcjum kluczowych graczy branżowych, startupów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. Jest to jedna z ośmiu wspólnot innowacji ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE powołany w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie”.

19 kwietnia 2024

Żywność największą potrzebą człowieka – przyjdź na spotkanie i weź udział w projekcie!

25 kwietnia chcemy zaprosić zainteresowanych do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym, dotyczącym projektu „Food is the Greatest Human Need Program”  (Żywność największą potrzebą człowieka) w ramach,... czytaj dalej

12 kwietnia 2024

Rozpoczęliśmy kolejną edycję Food Heroes. Na nasze lekcje czeka 10 000 dzieci!

O żywności dla dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego. Projekt Food Heroes zakłada edukację dzieci ze szkół podstawowych z klas I-IV oraz przedszkolaków w wieku 5-6 lat w zakresie zrównoważonych zachowań... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności