5 października 2022

Job Skills Studio – kolejne uchodźczynie zdobyły kwalifikacje kulinarne!

17 uchodźczyń z Ukrainy z sukcesem ukończyło 40-godzinny, specjalistyczny, kurs piekarniczy. Wierzymy, że nowe kwalifikacje zwiększą ich szanse na znalezienie pracy w Polsce.

Nasz Bank po raz kolejny zorganizował zajęcia aktywizacyjne dla kobiet z Ukrainy, które przyjechały do Polski po rozpoczęciu wojny. Kilka tygodni temu, przy wsparciu firmy Electrolux, zakończyliśmy szkolenie kulinarne dla 16 uchodźczyń, przygotowujące do zawodu kucharza. Teraz, dzięki funduszom pochodzącym z EIT Food, zakończyliśmy realizację specjalistycznego kursu piekarniczego, który poprowadziła Małgorzata Skowrońska, właścicielka Rumiane Piekarnia Rzemieślnicza. W programie znalazło się m.in.: zaplatanie chałek, ciasto drożdżowe (słodkie, wytrawne, z owocami), bułki z twarogiem i kruszonką, maritozzi, pieczywo włoskie Focaccia, pieczywo francuskie Croissant, krem ganache, bajgle i wiele, wiele innych rodzajów ciast, technik wypieków i sposobów przygotowania. 

40-godzinny kurs zwieńczył egzamin, w ramach którego kobiety przygotowały bułeczkę drożdżową maritozzi, nasączoną syropem cytrynowym z konfiturą wieloowocową i kremem ze śmietanki z mascarpone i białej czekolady, drugim smakołykiem była bułeczka cynamonka, trzecim bułeczka z konfiturą z czerwonej cebuli i serem pleśniowym, czwartym pizzerinka z sosem pomidorowym z chorizo i mozarellą a piątym wytrawne bułeczki z pieczarkami i serem cheddar. Wszystkie dania przypadły każdemu do gustu i smaku. Po egzaminacyjnej ocenie nic na stole nie zostało!

Projekt Job Skills Studio zawierał także cykl spotkań z doradcą zawodowym, który informował kobiety o realiach rynku pracy w Polsce – sposobach poszukiwania zajęcia, formach zatrudnienia czy niezbędnych dokumentach, które może wymagać pracodawca. Co więcej, zajęcia podczas kursu piekarniczego przeplatane były zajęciami z języka polskiego, w których kładziono nacisk na słownictwo związane z kulinariami i gastronomią. Dodatkowo dzieci kobiet biorących udział w kursie miały zapewnioną opiekę tak, aby ich mamy mogły w pełni skupić się na nauce.

To jednak nie koniec aktywizacji kobiet z Ukrainy pod patronatem EIT Food, bo do grudnia 2022 roku przeszkolimy jeszcze minimum 30 kobiet w trakcie dwóch kursów. Jeden z nich będzie ogólny, umożliwiający zdobycie wiedzy i kwalifikacji pozwalającymi znaleźć zatrudnienie jako kucharz, szef kuchni lub pomoc kuchenna. Drugi zaś będzie kursem specjalistycznym, poświęconym konkretnemu zagadnieniu. Wkrótce będziemy ogłaszać nabór. Nasłuchujcie wieści i informujcie o kursach swoich znajomych z Ukrainy!

 

 

„EIT Food Job Skills Studio to projekt edukacyjny wspierany przez EIT Food. EIT Food to wiodąca w Europie inicjatywa w zakresie innowacji w branży spożywczej, której celem jest uczynienie systemu żywnościowego bardziej zrównoważonym, zdrowym i godnym zaufania. Inicjatywa składa się z konsorcjum kluczowych graczy branżowych, startupów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. Jest to jedna z ośmiu wspólnot innowacji ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE powołany w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie”.

1 grudnia 2022

Projekt SUCCESS: będziemy uczyć, jak podejmować świadome decyzje zakupowe

We współpracy z partnerami z Belgii i Finlandii realizujemy projekt SUCCESS. Jego głównym celem jest opracowanie metod, dzięki którym nasze codzienne decyzje zakupowe będą przyjaźniejsze środowisku. Wciąż... czytaj dalej

29 listopada 2022

Świąteczna Zbiórka Żywności. Zebraliśmy 17 ton żywności

Podczas Świątecznej Zbiórki Żywności udało się nam pozyskać niemal 17 ton żywności. W miniony weekend w kilkudziesięciu miejscowościach regionu zorganizowaliśmy Świąteczną Zbiórkę Żywności. Mieszkańcy... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności