6 maja 2021

Gra komputerowa na zakończenie projektu

Wielkimi krokami zbliżamy się do finału międzynarodowego projektu edukacyjnego, w ramach którego uczyliśmy młodzież jak walczyć z marnowaniem żywności i ograniczeniem odpadów opakowaniowych.

Projekt EGGS („StudEnts fight food and packaging waste throuGh entrepreneurial education and Game-baSed learning”), czyli „Uczniowie walczą z marnowaniem żywności  i ograniczeniem odpadów opakowaniowych, poprzez edukację przedsiębiorczości i naukę opartą na grze komputerowej” realizowaliśmy w Banku od grudnia 2018 roku wraz z partnerami z Włoch (Eurocrea Merchant), Grecji (PLATON), Wielkiej Brytanii (Social Value UK) i Polski (Szkoła Podstawowa nr 15 w Olsztynie).

– Nazwa projektu zawiera jego cel. Chodzi o redukcję odpadów opakowaniowych, jak i ograniczenie marnowania żywności. Uczyliśmy, między innymi, jak powtórnie wykorzystywać opakowania, czy zagospodarowywać resztki żywności tak, aby nie trafiły do kosza – mówi Anna Archutowska, koordynatorka projektu w Banku Żywności w Olsztynie. – Działaniami byli objęci nauczyciele i uczniowie w wieku 11-15 lat, którzy mają zostać „małymi aktywistami”, szerzącymi dalej wiedzę na temat niemarnowania żywności i odpadów opakowaniowych w szkole, poza nią i w domu.

W trakcie realizacji EGGS przygotowano kompletne materiały edukacyjne, scenariusze lekcji dla nauczycieli, filmy, quizy oraz… grę komputerową w kilku wersjach językowych.

– Gra składa się z trzech modułów: szkoła, sklep i dom. Bohater gry przemieszcza się między tymi lokalizacjami, spotykając na drodze różne osoby. Zdobywa wiedzę na temat nietworzenia i redukcji odpadów żywnościowych i opakowaniowych, namawia także innych do zmiany swoich zachowań w tej kwestii – wyjaśnia Anna Archutowska.

Finał projektu przewidziano na 29 maja 2021 podczas Dobrych Targów organizowanych przez Kuźnię Społeczną. Będzie można wówczas zagrać w grę:)

Działania edukacyjne z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 15:

Zupa Disco i działania edukacyjne na Starym Mieście w Olsztynie:

18 czerwca 2021

Czas na podniesienie kompetencji. Rozpoczęliśmy szkolenia w projekcie “O krok dalej”

Kilkanaście osób wzięło udział w pierwszych szkoleniach w ramach projektu “O krok dalej”. W Banku realizujemy projekt „O krok dalej”, którego celem jest włączenie organizacji społecznych z... czytaj dalej

18 czerwca 2021

Razem z Fundacją Citi przygotowaliśmy paczki dla seniorów

Kilkunastu pracowników Citi wraz z pracownikami Banku przygotowało paczki żywnościowe, które trafiły do seniorów. W ponad 500 paczkach żywnościowych znalazły się specjały przygotowane przez kuchnię Kuźni... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności