8 grudnia 2022

Prezes Banku: lepiej dwa razy dołożyć niż raz wyrzucić

– Uważam, że nigdzie na świecie nie powinno być tak, że kogoś nie stać na podstawowe rzeczy zaspokajające jego egzystencję. A żywność jest jedną z takich rzeczy – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Marek Borowski, prezes naszego Banku, udzielił wywiadu miesięcznikowi „Pozarządowiec”. W rozmowie poruszył wątki historyczne, cofając się od 23 lata do czasu, gdy powstawał Bank.

– Na początku działalności Banku trudno nam było przebijać się z komunikatem dotyczącym niemarnowania żywności. Gdy rozmawiałem o tym problemie z kierownictwem sieci handlowych, to traktowany byłem jako osoba, która chciałaby zakłócić lub ograniczyć sprzedaż, bo sieci wychodziły z założenia, że liczy się przede wszystkim handel. A co dalej się stanie z tą żywnością? To już nie miało znaczenia. Po kilku latach mówienia o tym problemie, jako jedni z pierwszych, którzy zrozumieli, że to ważna kwestia, byli przedstawiciele Tesco oraz Piotra i Pawła – mówi Marek Borowski.

W wywiadzie możecie dowiedzieć się także, jak rozwijał się Bank, co osiągnęliśmy, jakie wyzwania przed nami stoją. Znajdziecie tam też kilka porad odnośnie niemarnowania żywności. Całość wywiadu tutaj.

Zachęcamy do lektury!

8 czerwca 2026

Zatrudnimy samodzielnego księgowego lub księgową

Bank Żywności w Olsztynie poszukuje osoby na stanowisko Samodzielny Księgowy/Samodzielna  Księgowa, odpowiedzialnej za prowadzenie pełnej księgowości organizacji pozarządowej oraz nadzór nad prawidłową... czytaj dalej

2 czerwca 2026

Brzuch pełny, ale organizm głodny. Ukryty głód dzieci – raport!

Transfery socjalne zmniejszyły skalę ubóstwa dzieci w Polsce, ale głód najmłodszych nie zniknął całkowicie. Zmienił postać na trudniejszą do dostrzeżenia i zwalczania. Coraz częściej brzuchy dzieci są pełne... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności