Łapcie przepis na wigilijny barszcz z uszkami!
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc tym razem Maja Świtkowska, menedżerka kuchni warsztatowej Kuźni Społecznej przygotowała dla Was przepis na wigilijny barszcz z uszkami.
– Tak naprawdę to barszcz, który przygotowuje moja mama – zdradza Maja. – To taka nasza rodzinna tradycja, że mama przygotowuje kwas buraczany i barszcz z książki „Polska Wigilia“ autorstwa Hanny Szymanderskiej. Barszcz jest przepyszny, więc z chęcią podzielimy się przepyszny.
Składniki potrzebne do przygotowania kwasu buraczanego:
- 1 kg buraków,
- 30 g chrzanu,
- łyżeczka kminku,
- główka czosnku,
- pietruszka,
- marchewka,
- kawałek selera,
- 3 łyżeczki soli,
- szczypta cukru,
- kawałek suchego,
- razowego chleba,
- duży słój.
Przygotowanie kwasu buraczanego:
Obrane i pokrojone w plasterki buraki i jarzyny zalewamy letnią, przegotowaną wodą (3 litry) tak, aby przykryła wszystko. Na wierzchu kładziemy kawałek razowego chleba (przyspiesza kwaszenie). Słój nakrywamy gazą i trzymamy 5-6 dni w ciepłym miejscu, po czym usuwamy kożuch, a kwas przelewamy do butelek. W szczelnie zamkniętych butelkach można przechowywać go w chłodnym miejscu przez kilka miesięcy.
Składniki potrzebne do przygotowania barszczu wigilijnego
- 0,5 litra kwasu buraczanego,
- włoszczyzna (bez kapusty),
- pieprz,
- sól,
- ziele angielskie,
- listek laurowy,
- 100 g suszonych grzybów,
- 5-6 świeżych buraków,
- kieliszek czerwonego wina.
Przygotowanie barszczu wigilijnego z uszkami
Umyte grzyby namoczyć na noc, następnie ugotować i odcedzić. Zagotować smak z buraków, włoszczyzny i korzeni. Przelać przez sito. Zmieszać z wywarem z grzybów. Dodać kwas buraczany w proporcjach 3/4 zmieszanego wywaru, 1/4 kwasu. Podgrzewać barszcz do momentu wrzenia, nie dopuszczając do gotowania. Doprawić pieprzem, solą i cukrem do smaku, dodać kieliszek wina i przed samym podaniem zatrzeć czosnkiem. Przelać przez sito z surowo utartym burakiem. Gorący barszcz podajemy z uszkami.
Przygotowanie uszek do barszczu
- 30 dag mąki,
- ciepła woda,
- garść suszonych grzybów,
- cebula,
- 2 dag tłuszczu,
- jajko,
- pieprz,
- łyżka oleju.
Suszone grzyby umyć, namoczyć w przegotowanej wodzie (letniej) po 6 dag grzybów na szklankę wody. Ugotować w tej samej wodzie, odcedzić, wystudzone zemleć w maszynce z drobnym sitkiem. Bardzo drobno pokrajaną cebulę zeszklić na oleju, dodać grzyby, jeszcze lekko podsmażyć, przyprawić do smaku, przyprawić pieprzem i solą, do lekko już przestudzonej masy dodać surowe jajko, wymieszać.
Ciasto zagnieść z gorącą wodą, odłożyć przykryte na około 20 min. Następnie rozwałkować na cienki placek, pokrajać na kwadraty o boku 4-5 cm. Na kwadraty rozłożyć kuleczki nadzienia, składać po przekątnej i zlepić. Uszka wkładać do wrzącej wody z dodatkiem oleju (1 łyżka) i soli. Ugotowane odcedzić, skropić stopionym masłem, podawać do barszczu. Uszka przygotowane dzień wcześniej należy przed samym podaniem podgrzać w gorącej wodzie przez 2-3 min.