Projekt dla seniorów „Aktywne organizacje – silna społeczność międzypokoleniowa”
Pięć organizacji seniorskich bierze udział w projekcie „Aktywne organizacje – silna społeczność międzypokoleniowa”.
Projekt zakłada wzmocnienie organizacji senioralnych z województwa warmińsko-mazurskiego w kwestii zagospodarowania żywności zagrożonej zmarnowaniem. Możliwe to będzie dzięki podniesieniu kompetencji i wyposażeniu organizacji w wiedzę w zakresie wolontariatu, pozysku żywności i działań edukacyjnych na rzecz walki z marnowaniem żywności.
Do projektu zakwalifikowaliśmy następujące organizacje:
- Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko-Powiatowe Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Olsztynie
- Spółdzielnia Socjalna Humanus
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynku
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Górowo Iławeckie
- Dom Dziennego Pobytu przy MOPS w Biskupcu
Obecnie prowadzimy spotkania, podczas których przeprowadzamy wstępną diagnozę organizacji. Chcemy dowiedzieć się, jakie mają potrzeby i jak funkcjonują. Pozwoli to na opracowanie strategii działania dla każdej z nich, zawierającej plan działania oraz metody jego realizacji. Strategia ma być drogowskazem działań aktywizacyjnych, edukacyjnych i pomocowych na rzecz społeczności lokalnej każdego z uczestników projektu. Wiadomo, że dokument będzie zawierał m.in. rekomendacje dotyczące przeprowadzenia, wraz ze społecznością szkolną, kilku działań. W ramach tzw. Kół Poszanowania Żywności seniorzy i dzieci zorganizują m.in. dwie zbiórki żywności, obchody światowego dnia żywności, konkurs czy warsztaty edukacyjne.
– Współpraca seniorów i młodzieży nada projektowi wymiar międzypokoleniowy – mówi Anna Łupina, koordynatorka projektu z Banku Żywności w Olsztynie. – Stworzy to szansę na budowę silnej społeczności, wrażliwej na potrzeby drugiego człowieka.
Projekt „Aktywne organizacje – silna społeczność międzypokoleniowa” finansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności.