23 maja 2024

Międzypokoleniowa integracja przez smak i edukację

W kuchni plenerowej wokół Banku odbył się finał projektu „Aktywne organizacje – silna społeczność międzypokoleniowa”, w którym wzięło udział ponad 150 uczniów i przedstawicieli organizacji senioralnych.

Spotkanie rozpoczęły Michalina i Joanna, które przeprowadziły inspirującą prezentację na temat odpowiedzialnego kupowania i gotowania w ramach warsztatów „Shop&Cook”.

Następnie uczestnicy wzięli udział w różnorodnych aktywnościach na świeżym powietrzu. W ogrodzie przygotowano pięć stanowisk dla Kół Poszanowania Żywności, które oferowały mnóstwo atrakcji:

  • Grillowa odsłona wegańska z szefem kuchni Krzysztofem Ściborkiem, podczas której uczniowie z SP 7 i członkowie Olsztyńskiej Rady Seniorów mogli spróbować grillowanej, faszerowanej cukinii.
  • Naleśnikowo z szefem kuchni Maciejem Maciejewskim, który przygotował pyszne naleśniki szpinakowe oraz sok z buraków dla uczestników z DDP Biskupiec i SP 7 Biskupiec.
  • Warsztaty picia wody prowadzone przez Justynę i Aleksandrę, gdzie dzieci z SP Górowo Iławeckie i seniorzy mogli degustować wody smakowe z owocami, warzywami i ziołami.
  • Smoothie i desery z Joanną i Michaliną, gdzie uczniowie z ZS Olsztynek i seniorzy z DDP „Razem” mogli tworzyć zdrowe połączenia jogurtu z owocami.
  • Rękodzieło z Agnieszką i Anitą, gdzie uczestnicy z SP 14 i członkinie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków tworzyli biżuterię i prace plastyczne z materiałów z odzysku.

Dodatkowo, w strefie edukacyjnej i animacyjnej prowadzonej przez Oksanę i Anitę, dzieci uczyły się segregacji śmieci, bawiły się w jengę, kółko i krzyżyk oraz uczestniczyły w innych animacjach.

Tuż przed finałem uczestnicy Festiwalu Smaków zasiedli do wspólnego lunchu na tarasie, gdzie serwowano pyszne spaghetti. Po posiłku Justyna podsumowała konkurs między Kołami Poszanowania Żywności, a następnie wręczono nagrody – sokowirówki dla każdej szkoły biorącej udział w projekcie.

– Realizacja projektu pokazała, jak ważne jest współdziałanie różnych pokoleń na rzecz wspólnych celów. Uczestnicy wrócili do domów pełni nowych doświadczeń, wiedzy i inspiracji do dalszych działań na rzecz niemarnowania żywności – mówi Monika Pikuła, koordynatorka projektu „Aktywne organizacje – silna społeczność międzypokoleniowa”.

 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele szkół podstawowych z Olsztyna (7 i 14), Szkoły Podstawowej nr 3 z Biskupca, Szkoły Podstawowej nr 22 z Górowa Iławeckiego, Zespołu Szkół z Olsztynka oraz organizacji senioralnych takich jak Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Olsztyn, Stowarzyszenie Razem w Olsztynku, Dom Dziennego Pobytu w Biskupcu, MOPS w Górowie Iławeckim, Olsztyńska Rada Seniorów i Spółdzielnia Socjalna Humanus.

Projekt „Aktywne organizacje – silna społeczność międzypokoleniowa”, który realizowaliśmy od lipca 2022 miał na celu wzmocnienie organizacji zrzeszających seniorów, zapobieganie marnowaniu żywności, wsparcie żywieniowe osób starszych oraz pobudzenie aktywności wolontarystycznej wśród seniorów.

 

 

21 listopada 2024

„Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” – wydarzenie online. Dołącz do nas!

Dołącz do wydarzenia online „Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?... czytaj dalej

12 listopada 2024

Wyłoniono „Godnych Naśladowania”!

Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego po raz XXI rozstrzygnęła konkurs „Godni Naśladowania”. Wyróżniono osoby, organizacje i instytucje, które swoją działalnością na rzecz... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności