11 kwietnia 2019

„Żywność na święta znaczyłaby dla nas wiele” – podsumowanie Wielkanocnej Zbiórki Żywności

Prawie 26 ton produktów żywnościowych zebrano na Warmii i Mazurach podczas Wielkanocnej Zbiórki Żywności. Coroczna akcja organizowana jest przez Bank Żywności w Olsztynie. W tym roku zbiórkę wsparli studenci Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

To kolejny rok, w którym Wielkanocna Zbiórka Żywności była krótsza o jeden dzień. Z powodu zamknięcia sklepów w niedzielę akcja była przeprowadzona przez dwa dni, ale wynik jest podobny do trzydniowych zbiórek sprzed 2018 roku. Niezależnie od długości handlowego weekendu, mieszkańcy regionu chcą dzielić się z potrzebującymi. Magazyn organizacji zapełnił się takimi produktami jak: mąka, cukier, olej, konserwy, makarony, kasze, słodycze, bakalie.

Akcja organizowana była  w 32 sklepach w Olsztynie i 173 w regionie, we współpracy z 26 organizacjami partnerskimi. (Z wyłączeniem działań elbląskiego Banku Żywności, który również organizował zbiórkę na swoim terenie). Przy koszach w sklepach stanęło 2,5 tysiąca wolontariuszy. Dodatkowo, akcję wsparli w tym roku studenci UWM, którzy koordynowali zbiórki w sklepach oraz segregowali żywność w magazynie organizacji.

– Dziękuję wszystkim darczyńcom za to, że są z nami od lat i hojnie wspierają akcję – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. – Dziękuję również wspaniałym wolontariuszom ze szkół i organizacji, za ogrom pracy, którą wykonali. Serdecznie dziękuję studentom, którzy w ten sposób mogli zdobyć doświadczenie w wolontariacie. Jednocześnie bardzo pomogli nam w pracy organizacyjnej. Równie serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom banku, współpracującym z nami organizacjom, które tworzą zbiórkę, a za chwilę będą dystrybuować żywność. Dziękuję wszystkim instytucjom i firmom, które wspierają nas od lat. Wspólnie działamy na rzecz potrzebujących, na masową skalę.

Posegregowana żywność jest teraz dystrybuowana do organizacji w regionie. Stamtąd, jeszcze przed świętami, trafi do potrzebujących.

Już w trakcie akcji pojawiły się pierwsze prośby o pomoc – zaznacza Alicja Łabuko, koordynatorka zbiórki żywności. – Jeśli ktoś zwraca się do nas o pomoc i pisze, że „żywność na święta znaczyłaby dla nas wiele”, to ja nie mam wątpliwości, że zbiórki żywności są potrzebne – dodaje.

W ubiegłym roku zebrana żywność została przekazana do 100 organizacji społecznych, a za ich pośrednictwem trafiła do potrzebujących.

Bank Żywności w Olsztynie wspiera osoby potrzebujące przez cały rok, nie tylko w okresie zbiórek żywności. Przekazywane produkty pochodzą z kilku źródeł: z unijnego programu pomocy żywnościowej, pozyskiwane od sieci handlowych, od hurtowników, producentów – te ostatnie zazwyczaj z krótkim terminem przydatności do spożycia, ale wciąż to pełnowartościowa żywność. Tylko w 2018 roku Bank Żywności w Olsztynie przekazał potrzebującym niemal 2,5 tysiąca ton żywności i wsparł tym samym prawie 54 tysiące osób.

27 lutego 2024

Nowe auto elektryczne zawiezie nas w przyszłość

Flota Banku Żywności wzbogaciła się o elektryczne auto dostawcze. – To kontynuacja naszych działań w kwestii zrównoważonego rozwoju i zapowiedź jeszcze śmielszych projektów – mówi Marek Borowski, prezes... czytaj dalej

12 lutego 2024

W najbliższych latach utworzymy kilkadziesiąt miejsc pracy!

Wraz ze Stowarzyszeniem WAMA-COOP rozpoczynamy realizację olbrzymiego projektu, w ramach którego stworzymy 248 miejsc pracy w Olsztynie i powiatach: olsztyńskim, mrągowskim, kętrzyńskim, lidzbarskim i bartoszyckim!... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności