11 kwietnia 2019

“Żywność na święta znaczyłaby dla nas wiele” – podsumowanie Wielkanocnej Zbiórki Żywności

Prawie 26 ton produktów żywnościowych zebrano na Warmii i Mazurach podczas Wielkanocnej Zbiórki Żywności. Coroczna akcja organizowana jest przez Bank Żywności w Olsztynie. W tym roku zbiórkę wsparli studenci Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

To kolejny rok, w którym Wielkanocna Zbiórka Żywności była krótsza o jeden dzień. Z powodu zamknięcia sklepów w niedzielę akcja była przeprowadzona przez dwa dni, ale wynik jest podobny do trzydniowych zbiórek sprzed 2018 roku. Niezależnie od długości handlowego weekendu, mieszkańcy regionu chcą dzielić się z potrzebującymi. Magazyn organizacji zapełnił się takimi produktami jak: mąka, cukier, olej, konserwy, makarony, kasze, słodycze, bakalie.

Akcja organizowana była  w 32 sklepach w Olsztynie i 173 w regionie, we współpracy z 26 organizacjami partnerskimi. (Z wyłączeniem działań elbląskiego Banku Żywności, który również organizował zbiórkę na swoim terenie). Przy koszach w sklepach stanęło 2,5 tysiąca wolontariuszy. Dodatkowo, akcję wsparli w tym roku studenci UWM, którzy koordynowali zbiórki w sklepach oraz segregowali żywność w magazynie organizacji.

– Dziękuję wszystkim darczyńcom za to, że są z nami od lat i hojnie wspierają akcję – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. – Dziękuję również wspaniałym wolontariuszom ze szkół i organizacji, za ogrom pracy, którą wykonali. Serdecznie dziękuję studentom, którzy w ten sposób mogli zdobyć doświadczenie w wolontariacie. Jednocześnie bardzo pomogli nam w pracy organizacyjnej. Równie serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom banku, współpracującym z nami organizacjom, które tworzą zbiórkę, a za chwilę będą dystrybuować żywność. Dziękuję wszystkim instytucjom i firmom, które wspierają nas od lat. Wspólnie działamy na rzecz potrzebujących, na masową skalę.

Posegregowana żywność jest teraz dystrybuowana do organizacji w regionie. Stamtąd, jeszcze przed świętami, trafi do potrzebujących.

Już w trakcie akcji pojawiły się pierwsze prośby o pomoc – zaznacza Alicja Łabuko, koordynatorka zbiórki żywności. – Jeśli ktoś zwraca się do nas o pomoc i pisze, że „żywność na święta znaczyłaby dla nas wiele”, to ja nie mam wątpliwości, że zbiórki żywności są potrzebne – dodaje.

W ubiegłym roku zebrana żywność została przekazana do 100 organizacji społecznych, a za ich pośrednictwem trafiła do potrzebujących.

Bank Żywności w Olsztynie wspiera osoby potrzebujące przez cały rok, nie tylko w okresie zbiórek żywności. Przekazywane produkty pochodzą z kilku źródeł: z unijnego programu pomocy żywnościowej, pozyskiwane od sieci handlowych, od hurtowników, producentów – te ostatnie zazwyczaj z krótkim terminem przydatności do spożycia, ale wciąż to pełnowartościowa żywność. Tylko w 2018 roku Bank Żywności w Olsztynie przekazał potrzebującym niemal 2,5 tysiąca ton żywności i wsparł tym samym prawie 54 tysiące osób.

28 lipca 2021

Bądź jak Arkadiusz. Zostań naszym wolontariuszem

Nie ważne ile masz lat, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. Ważne jest twoje zaangażowanie i chęć niesienia pomocy innym. Możesz dołączyć do grona wolontariuszy, którzy wspierają naszą organizację. Na... czytaj dalej

6 lipca 2021

Pierwsza edycja Speed Up Your Business za nami!

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy otoczyliśmy wsparciem merytorycznym kilka firm we wczesnej fazie rozwoju. Teraz przedsiębiorcy bogatsi w wiedzę, doświadczenie i wskazówki, które pomogą rozwinąć im żagle,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności