12 marca 2019

Zero Waste – co mogę zrobić dla planety?

Jak prawidłowo segregować śmieci? Jak zmienić swoje codzienne zwyczaje, żeby mniej szkodzić środowisku? Jak gotować w zgodzie z zasadą niemarnowania? Czy woda z kranu jest zdrowa do spożycia? Co z kompostowaniem odpadów? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się i nauczyć na spotkaniu „Zero Waste – Co mogę zrobić dla planety?”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (16.03), w godzinach 11-14, w Kuźni Społecznej w Olsztynie, przy ulicy Marka Kotańskiego 1.

Organizatorami wydarzenia są uczniowie I i II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, skupieni w projekcie non-profit „Zmarnowanie!”, realizowanym w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Partnerami wydarzenia są Bank Żywności w Olsztynie i firma Interseroh. W Kuźni Społecznej zaplanowano warsztaty, prezentacje i mini szkolenia, mające pomóc uczestnikom w zmianie codziennych nawyków, które są szkodliwe dla środowiska.

W czym będzie można wziąć udział? Organizatorzy przygotowali:

» warsztaty szycia woreczków i toreb na zakupy:
Najwyższa pora skończyć z plastikowymi torbami, które produkowane są w niewyobrażalnych ilościach. Na warsztatach każdy będzie mógł uszyć swój własny woreczek z przyniesionego przez siebie materiału – np. starej koszulki lub firanki, igły i nitki zapewniają organizatorzy.

» naukę segregowania śmieci:
Co powinno trafiać do kolorowych pojemników? Dlaczego nie należy wyrzucać do śmieci np. zużytego sprzętu i baterii? Będzie możliwość sprawdzenia swojej wiedzy poprzez posegregowanie różnych śmieci do odpowiednich pojemników. Odbędzie się również zbiórka małych elektroodpadów – można przynieść stare telefony komórkowe, baterie, żarówki, itp.

» edukację dla najmłodszych:
Gry i zabawy edukacyjne, które uczą dbania o przyrodę i niemarnowania. Odbędzie się nauka sadzenia ziółek, które będzie można zabrać do domu.

» wymianę ubrań:
Bezgotówkowa możliwość zmiany swojej garderoby, przekazania innym ubrań, w których nie chodzimy.

» kompostowanie:
Co zrobić z odpadami organicznymi w domu i ogrodzie? Jak prawidłowo kompostować i produkować ekologiczny nawóz.

» gotuję nie marnuję:
Pokaz gotowania z produktów z krótkim terminem przydatności do spożycia, z wykorzystaniem resztek, które często zalegają w lodówce. Live cooking z udziałem kucharza Banku Żywności w Olsztynie wraz z degustacją!

W programie ponadto prezentacje i wystąpienia zaproszonych gości: przedstawicieli stowarzyszenia Zero Waste Polska, Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi, projektu Tap’n’water, Banku Żywności w Olsztynie oraz firmy Interseroh – dostawcy usług środowiskowych i recyklingowych.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Zapraszamy!

13 maja 2025

Nie tylko żywność. Pomagamy firmom rosnąć

Rozdajemy żywność, ale też… pomysły na biznes. Realizujemy właśnie projekt, dzięki któremu nabędziemy kompetencje, które pozwolą wesprzeć nam małe i średnie firmy z regionu. Siadamy do nauki Na co dzień... czytaj dalej

13 maja 2025

Wystartowała Akademia Edukatora!

Bank Żywności w Olsztynie nie zwalnia tempa – wręcz przeciwnie, wchodzi na nowy poziom działań edukacyjnych. Wystartowała Akademia Edukatora! Przez lata prowadziliśmy warsztaty, lekcje i kampanie społeczne,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności