19 sierpnia 2019

Wspólna akcja olsztyńskiej sieci „Społem” PSS i Banku Żywności w Olsztynie!

Rusza Akcja Skarbonka! Już od września klienci olsztyńskiego oddziału sieci sklepów „Społem” PSS w Olsztynie będą mogli zaangażować się w ratowanie żywności. W świetle uchwalonej ostatnio ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, Powszechna Spółdzielnia Spożywców rozszerza dotychczasową współpracę z Bankiem Żywności w Olsztynie. Przy kasach w sklepach w Kętrzynie, Mrągowie, Szczytnie, Olsztynie pojawią się specjalne puszki, które będą zachęcały do przekazywania darowizn.

W większości sklepów sieci „Społem” PSS  w Olsztynie w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego oraz w powyższych miastach, dostępne będą skarbonki, oznaczone napisem „Razem zapełnijmy ten talerz!”, wykonane dzięki pomocy finansowej firmy OCTIM Wytwórnia Octu i Musztardy Sp. z o.o. Zebrane środki zostaną przekazane Bankowi Żywności w Olsztynie, który przeznaczy je na utrzymanie własnej infrastruktury, pozwalającej ratować, przechowywać, a następnie dostarczać uratowaną żywność do świetlic terapeutycznych, domów samotnej matki, noclegowni dla bezdomnych, domów dziecka i innych podobnych placówek.

Założenia Akcji Skarbonka są proste –  klienci sklepów „Społem” PSS w Olsztynie będą mogli wrzucić dowolną kwotę do specjalnej puszki i tym samym wesprzeć działalność Banku Żywności w Olsztynie. Każda złotówka, przekazana w ten sposób, przyczyni się do odebrania i transportu 8 kg pełnowartościowych produktów spożywczych, z których będzie można przygotować aż 16 ciepłych, zdrowych posiłków.

Zbiórka pieniędzy potrwa w sklepach Społem do końca roku. Do tej pory Powszechna Spółdzielnia Spożywców współpracowała z Bankiem Żywności w Olsztynie, angażując się w zbiórki żywności, organizowane dwa razy do roku przed świętami Wielkanocy i Bożego Narodzenia.

„Sieć Społem od zawsze była otwarta na pomoc przy działaniach Banku Żywności w Olsztynie” – podkreśla Stanisław Tunkiewicz, Prezes Zarządu „Społem” PSS w Olsztynie – „Problem niemarnowania jedzenia i ochrony środowiska jest nam bardzo bliski, szczególnie dziś, kiedy skala niedożywienia jest tak duża. Poszerzenie współpracy z Bankiem Żywności w Olsztynie było tylko kwestią czasu” – podsumowuje.

„Bardzo cieszymy się z tej współpracy” – mówi Marek Borowski, Prezes Banku Żywności w Olsztynie – „Czujemy szczególną misję na polu ratowania jedzenia. Tylko w 2018 roku  dotarliśmy z pomocą żywnościową do prawie 54 000 osób na terenie naszego województwa. Dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie finansowe” – dodaje.

Według szacunków Banków Żywności, wejście w życie Ustawy o przeciwdziałaniu marnowania żywności pozwoli na uratowanie nawet 100 tys. ton jedzenia więcej niż dotychczas. Sklepy mogą zawierać umowy z dowolną organizacją pomocową, która ma możliwość dystrybucji artykułów spożywczych swoim podopiecznym. Ustawa jest bardzo istotna przede wszystkim ze względów społecznych. Jak podają najnowsze dane GUS za 2018 rok, już 2 mln Polaków to osoby doświadczające skrajnej biedy. Podobnie, wzrosła liczba osób żyjących w ubóstwie relatywnym – z 13,4% do 14,2%. To pokazuje, jak wielu ludzi w naszym kraju znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.

 

Społem skarbonka BŻO

 

27 marca 2020

Powierz swój 1% bankowi!

Zbliża się rozliczenie podatku. Przekazując go naszej organizacji wspieracie Państwo nie tylko walkę z niedożywieniem i marnowaniem żywności, ale także lokalną społeczność Warmii i Mazur. Od 20 lat Bank... czytaj dalej

26 marca 2020

Rusza nabór do projektu Speed Up Your Business!

Bank Żywności w Olsztynie wraz z Instytutem Przedsiębiorczości i Nowych Technologii rozpoczyna rekrutację do projektu „Speed Up Your Business”. Jego głównym celem jest akceleracja małych i średnich... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności