Wspieramy kobiety w budowaniu przyszłości sektora spożywczego
Rozpoczęliśmy projekt EIT Food Ample Olsztyn, który jest stworzony z myślą o wsparciu kobiet w rozwoju przedsiębiorczości w sektorze rolno-spożywczym.
Głównym celem projektu jest wzmocnienie kompetencji zawodowych uczestniczek, poszerzenie ich wiedzy z zakresu przedsiębiorczości w sektorze spożywczym oraz budowanie trwałych i zintegrowanych społeczności lokalnych. – Dążymy do tego, aby uczestniczki zyskały praktyczne umiejętności, które pozwolą im skutecznie rozwijać ich inicjatywy biznesowe – mówi Anita Brzostowska-Ziętara, koordynatorka projektu z Banku Żywności w Olsztynie.
Grupą docelową projektu są kobiety, m.in. powracające na rynek pracy po długotrwałej przerwie, pracujące, które doświadczają wypalenia zawodowego i chcą odkryć siebie na nowo, biznesleaderki, które przeszły proces inkubacji, ale czują potrzebę dalszego wsparcia mentorskiego i managerskiego, kobiety zainteresowane przedsiębiorczością, które planują założyć własną firmę.
W projekcie uczestniczki skorzystają z kilku ofert wsparcia:
- Indywidualnych sesji mentoringowch z doświadczonymi ekspertami
- Spotkań networkingowych,
- Praktycznych warsztatów kulinarnych i edukacyjnych
Oprócz tego uczestniczki wspólnie utworzą miejski ogród społeczny, wybiorą się na wizytę studyjną do miejsca związanego ze zrównoważonym rolnictwem oraz będą miały możliwość pracy nad własnymi pomysłami biznesowymi w przyjaznym, wspierającym środowisku. Wezmą także udział w konferencji podsumowującej projekt, która będzie miała za zadanie zwiększenie świadomości na temat zdrowego żywienia, lokalnej produkcji i zrównoważonych metod uprawy. – Zakładamy, że dzięki projektowi wzrosną kompetencje zawodowe jego uczestniczek w zakresie zarządzania biznesem, a co za tym idzie wzrośnie liczba lokalnych inicjatyw gospodarczych w sektorze spożywczym – ocenia Michalina Jakubowska, koordynatorka projektu z Banku Żywności w Olsztynie.
Za nami pierwsze spotkania i warsztaty w projekcie. Gościnią jednego z nich była Grażyna Kulka, psycholożka i mentorka. Podczas spotkania uczestniczki m.in.: identyfikowały swoje mocne strony, budowały pewność siebie, uczyły się rozwijać umiejętności komunikacji i współpracy, dzieliły się swoimi historiami.
Projekt AMPLE (Accelerate Market Potential of Lean Entrepreneurship) to europejska inicjatywa na rzecz innowacji w sektorze rolno-spożywczym, której celem jest wspieranie startupów i projektów o wysokim potencjale rynkowym w branży żywnościowej.
Projekt realizujemy dzięki wsparciu finansowemu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT Food) – wiodącej instytucji zajmującej się innowacjami, edukacją i rozwojem w przemyśle spożywczym w Europie. EIT Food to globalna sieć partnerów i beneficjentów, która działa na rzecz przyspieszenia transformacji systemów żywnościowych poprzez przedsiębiorczość i innowacje.