27 kwietnia 2023

Wkrótce powołamy Radę konsultacyjną ds. niemarnowania żywności i zrównoważonego rozwoju

W ramach projektu „Angażuj swoje pokolenie i szanuj jedzenie” zamierzamy powołać Radę konsultacyjną ds. niemarnowania żywności i zrównoważonego rozwoju. Na spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli olsztyńskich urzędów, fundacji i organizacji. 

Bank Żywności w Olsztynie od początku swojego istnienia działa w obszarze ratowania żywności przed zmarnowaniem oraz na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przez lata nasze działania w tej kwestii przyniosły konkretne rezultaty, np. dzięki naszym staraniom wprowadzono Ustawę o niemarnowaniu żywności, czy zwolnienie z VAT-u darowizn żywnościowych. Obecnie postanowiliśmy zainicjować powstanie lokalnej rady konsultacyjnej, działającej w obszarze niemarnowania żywności i zrównoważonego rozwoju.

Głównym zadaniem Rady będzie wypracowywanie propozycji działania, konsultowanie rozwiązań i intensyfikacja prac mających na celu ograniczenie marnowania żywności i zasobów naturalnych w społecznościach lokalnych. Ponadto wypracowane w ramach Rady wnioski i pomysły zostaną wykorzystane na rzecz utworzenia regionalnej strategii działania na rzecz zapobiegania marnowaniu żywności i jej zagospodarowywania. Jako lokalna organizacja mamy doświadczenie w podobnym działaniu, realizowaliśmy w partnerstwie z Federacją Polskich Banków Żywności, projekt „Samorządy nie marnują”. Jednym z jego efektów było opracowanie wniosków i rekomendacji dla samorządów, ujętych w raporcie „Rola samorządu terytorialnego w zapobieganiu marnowania żywności” na przykładzie samorządów w Gdyni, Wrocławiu i Dąbrowie Górniczej.

W projekcie „Angażuj swoje pokolenie i szanuj jedzenie” biorą udział trzy banki żywności: w Olsztynie, Piszu i Elblągu. Każdy z nich ma z zadanie powołać Radę konsultacyjną ds. niemarnowania żywności i zrównoważonego rozwoju, a wynik prac tych rad posłużą do opracowania rekomendacji na rzecz utworzenia wojewódzkiej strategii działania na rzecz zapobiegania marnowania żywności jej zagospodarowania na cele społeczne. Poza tym olsztyńska Rada:

  • opracuje propozycje do lokalnego budżetu obywatelskiego;
  • zrealizuje inicjatywę dotyczącą zrównoważonego rozwoju, np. lodówkę foodsharingowa, bank samopomocy, ogród społeczny;
  • opracuje diagnozę lokalnych potrzeb i oczekiwań w zakresie realizacji inicjatyw społecznych.

W spotkaniu inaugurującym, gdzie przedstawiliśmy główne założenia Rady, wzięli udział przedstawiciele: Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, Młodzieżowej Rada Olsztyna, Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Rady Seniorów Miasta Olsztyna, Kinga Młyńska Mikrowarzywa, Diabetycy Olsztyn, Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Urzędu Miasta Olsztyna, Fundacji Edukacji Leśnej Drzewice, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, Stowarzyszenia Nasze Jakubowo, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie, Fundacji AQUA i Fundacji Warsztat Zmiany.

Mamy nadzieję, że podczas pierwszego spotkania zaraziliśmy wszystkich entuzjazmem i na następnym spotkaniu Rada ukonstytuuje się i rozpocznie prace.

 

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

 

 

 

26 kwietnia 2024

Duże zainteresowanie naszym projektem!

Kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów, ośrodków pomocy społecznej i organizacji wzięło udział w spotkaniu, podczas którego przedstawiliśmy założenia projektu, którego głównym celem jest stymulacja... czytaj dalej

19 kwietnia 2024

Żywność największą potrzebą człowieka – przyjdź na spotkanie i weź udział w projekcie!

25 kwietnia chcemy zaprosić zainteresowanych do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym, dotyczącym projektu „Food is the Greatest Human Need Program”  (Żywność największą potrzebą człowieka) w ramach,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności