Wiemy, jak poprawić życie w mieście
Wielkimi krokami zbliża się finał projektu „Społeczności nie marnują”. Opracujemy w nim rekomendacje dla samorządu, dotyczące proekologicznych rozwiązań i działań, które warto zastosować w Olsztynie.
„Społeczności nie marnują” to projekt realizowany przez Federację Polskich Banków Żywności, która zaprosiła do jego udziału banki żywności z Olsztyna, Ciechanowa, Kielc, Piły i Warszawy.
Podstawowym założeniem projektu jest promocja idei zero waste na szczeblu lokalnym poprzez zaangażowanie kilku grup społecznych, których zadaniem jest opracowanie rozwiązań ograniczających skalę marnowania zasobów oraz zbudowanie dialogu z samorządami na rzecz uwzględnienia tego typu działań w politykach publicznych.
Do prac zaprosiliśmy członków Spółdzielni Humanus, Polskiego Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko – Powiatowe w Olsztynie, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz młodzież licealną i akademicką.
Do tej pory pracowaliśmy w grupach, ale przyszedł czas na spotkanie w większym gronie i omówienie rozwiązań i rekomendacji, które wymyśliły grupy. Podczas dyskusji ścierały się różne pomysły i wizje. Na liście rekomendacji znalazły się m.in. sugestie:
- Ustawienie lodówek społecznych w każdej dzielnicy.
- Zakładanie ogródków deszczowych na dachach o dużych powierzaniach, co pozwoli na odprowadzanie wody do gleby, a nie do studzienek ściekowych i na chodniki.
- Tworzenie i promowanie wydarzeń miejskich wokół świąt ekologicznych np. Światowy Dzień Ziemi.
- Uruchomienie sklepu społecznego, wspierającego lokalne przedsiębiorstwa społeczne i rękodzielników.
Pełna lista rekomendacji zostanie opracowana pod koniec września, a potem wręczona władzom Olsztyna.
Celem projektu jest zaangażowanie mieszkanek i mieszkańców Olsztyna w tworzenie lokalnych polityk samorządu uwzględniających ideę zero waste.
Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG