28 kwietnia 2021

Wasza żywność podnosi jakość naszych posiłków

120 osób ze Środowiskowych Domów Samopomocy Społecznej „Pomost” przy ul. Barcza i Leyka otrzyma od nas pomoc żywnościową.

Pandemia nie oszczędza podopiecznych domów pomocy społecznej, którzy nie mogli korzystać z ich wsparcia ze względu na obostrzenia. Pracownicy placówek podkreślają, że powinni być blisko ludzi, ale ze względu na koronawirusa oddalali się od nich. Na szczęście powoli się to zmienia.

W tym tygodniu żywność, którą uratowaliśmy przed zmarnowaniem, trafiła do dwóch placówek przy ul. Barcza i Leyka, w których znajduje się Środowiskowy Dom Pomocy „Pomost”. Terapeuci pod opieką mają około 120 osób. Część z nich to osoby z różnego rodzaju schorzeniami psychofizycznymi, część to osoby ubogie, których nie stać na urozmaiconą dietę.

-Co i w jakiej ilości mamy wydać? – dokumentację sprawdza Krzysztof Łuczkiw, kierowca, który od świtu objeżdża olsztyńskie sklepy, ratując żywność przed zmarnowaniem.

Monika Sandomierska, terapeuta zajęciowy z pracowni kulinarnej mówi wprost: – Żywność, którą pozyskujemy z banku, podnosi jakość posiłków, które oferujemy, uszlachetnia je. To, co sami przygotowujemy, jest oczywiście pełnowartościowe, ale, niekiedy, trafiają się takie rzeczy jak np. łosoś wędzony, czy królik, których normalnie byśmy nie kupili ze względu na cenę.

Monika Sandomierska dodaje też, że w trybie normalnego funkcjonowania, nieograniczonego pandemią, „Pomost” przyjeżdża po żywność regularnie i często. – Oprócz zróżnicowania diety dochodzi aspekt finansowy. Zaoszczędzone środki możemy wydać na coś innego.

Ponad pół tony żywności na pace!

12 kwietnia 2024

Rozpoczęliśmy kolejną edycję Food Heroes. Na nasze lekcje czeka 10 000 dzieci!

O żywności dla dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego. Projekt Food Heroes zakłada edukację dzieci ze szkół podstawowych z klas I-IV oraz przedszkolaków w wieku 5-6 lat w zakresie zrównoważonych zachowań... czytaj dalej

10 kwietnia 2024

Co zrobić z opakowaniami po żywności? Bezpłatny warsztat!

Nie wiesz, do którego pojemnika wrzucić opakowanie po żywności? Zrozumienie symboli na opakowaniach wydaje się trudniejsze niż najprostsze działanie matematyczne? Irytuje Cię ilość śmieci i zastanawiałeś się... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności