24 czerwca 2025

Warmia i Mazury w praktyce. Wyjazd uczestników projektów społecznych

W ramach projektów „Nowe relacje – nowe możliwości” oraz „Przyjaźni sąsiedzi” zorganizowaliśmy wycieczkę po mazurskich „perełkach”.

Wycieczka jest częścią cyklu edukacyjnego „Wiedza o Polsce”, który realizujemy jako jeden z elementów projektu. To już trzecia taka wyprawa. Wcześniej odwiedziliśmy Zalew Wiślany, gdzie uczestnicy mogli poznać postać Mikołaja Kopernika, historię i architekturę i regionu Warmii i Żuław, sanktuarium w Gietrzwałdzie, skansen w Olsztynku czy też przespacerować się promenadą w Ostródzie. Tym razem trasa obejmowała leśniczówkę w Praniu i Ruciane-Nidę oraz spacer bulwarem nad jeziorem Czos. W programie znalazł się także rejs po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Wyjazd skierowany był do uczestników projektów – osób z doświadczeniem migracyjnym, które mieszkają obecnie w naszym regionie. Celem było umożliwienie im lepszego poznania regionu, jego historii, kultury i przyrody. – Zaskoczył nas wspaniały odbiór wyjazdu, szczególnie w leśniczówce w Praniu, gdzie często przebywał poeta Konstanty Ildefons Gałczyński.  W samym obiekcie jest niewiele do zwiedzania, ale nagromadzenie przedmiotów codziennego użytku, z których korzystał Gałczyński, buduje specyficzną atmosferę, która udzieliła się wszystkim zwiedzającym. Widać było, że wszyscy są autentycznie zainteresowani tym, co oglądają – mówi Ewa Gołota, koordynatorka projektu.

Po wizycie w leśniczówce grupa dotarła do Rucianego-Nidy, gdzie udała się w rejs statkiem wycieczkowym po Jeziorze Nidzkim a następnie dotarła na Mrągowską promenadę.

Przed nami w ramach projektów jeszcze jedna wycieczka, prawdopodobnie będzie to wyjazd połączony ze zwiedzaniem zamków w Ornecie i Lidzbarku Warmińskim. Takie wyjazdy mają realną wartość, bo uczestnicy nie tylko poznają miejsca, ale też oswajają się z regionem, w którym żyją.

Oba projekty mają wspólny cel: wspieranie integracji społecznej i budowanie relacji między cudzoziemcami a mieszkańcami regionu. Oprócz wyjazdów w ramach cyklu „Wiedzy o Polsce” cudzoziemcy mogą liczyć na kursy języka polskiego, wsparcie asystenta międzykulturowego, pomoc psychologiczną, poradnictwo prawne i specjalistyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wyprawy outdoor learning czy wsparcie tłumaczy.

21 lipca 2025

Pomagaj bez wydawania ani grosza więcej. Wystarczy… zrobić zakupy!

Czy można pomagać, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów? Tak. Wystarczy robić zakupy online przez FaniMani.pl, a część wartości transakcji trafi do nas!  Jak to działa? FaniMani.pl to serwis, który... czytaj dalej

15 lipca 2025

Twórcze lato w Biesalu. Edukacja międzykulturowa i integracja w praktyce

W lipcu zakończyliśmy dwutygodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży w Biesalu. Zajęcia były pełne działań kreatywnych i praktycznych – od gotowania i ogrodnictwa po teatr i rękodzieło. To część projektu... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności