W projekcie „O krok dalej” jesteśmy… krok dalej
Pierwsi uczestnicy projektu zapoznali się ze szczegółowym harmonogramem działań na najbliższe miesiące.
Projekt „O krok dalej” to nowatorskie przedsięwzięcie. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy przeszkolimy pracowników dziesięciu organizacji. – Chcemy wzmocnić organizacje z sektora pomocy społecznej, zwłaszcza w kwestii pozyskiwania żywności – mówi Jolanta Markiewicz, kierowniczka działu promocji Banku Żywności w Olsztynie. – Będziemy dzielić się wiedzą i swoim 20-letnim doświadczeniem na tym polu. Chcemy przystosować organizacje do tego, aby w naszym imieniu ratowały żywność i dystrybuowały ją wśród swoich społeczności.
Dla uczestników projektu ważny będzie nie tylko aspekt czysto praktyczny i zdobycie wiedzy dotyczącej pozyskiwania żywności, który obejmuje m.in. szkolenia ze współpracy z sieciami handlowymi, fundraisingu, czy współpracy z samorządem lokalnym, ale także edukacja w zakresie ratowania żywności. Wybrani członkowie organizacji biorących udział w projekcie wezmą udział w warsztatach m.in. ze świadomego żywienia, recyklingu, dotyczących ochrony środowiska i klimatu czy zero waste.
W pierwszym spotkaniu wzięły udział m.in. siostry prowadzące Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku. To całodobowa placówka, z której korzysta kilkadziesiąt osób. Dyrektorka placówki, siostra Małgorzata Napiórkowska: – Żywność otrzymujemy z Banku regularnie i jest ona dla nas bardzo ważna. Część produktów wykorzystujemy w kuchni, z części robimy paczki. W projekcie istotne jest dla nas nie tylko zdobycie nowych umiejętności w pozyskiwaniu żywności, ale też aspekt edukacyjny, bo na co dzień włączamy się w takie działania, organizując np. Dzień Świadomości.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG