20 września 2022

W Gdańsku podpatrywaliśmy jak radzą sobie inne NGOS-y

Podczas dwudniowej wizyty w Trójmieście dyskutowaliśmy na temat działań organizacji pozarządowych, poznawaliśmy dobre praktyki w działaniu i prowadzeniu NGOS-ów. Swoimi doświadczeniami dzielili się Polacy i Norwegowie.

Do Gdańska przyjechało dziewięć organizacji z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, m.in.: nasz Bank, Elbląska Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych, WAMA COOP, Mapa Obywatelska, Stowarzyszenia Magnolia i EDUQ oraz Fundacja Rozwoju Kultury Art of Freedom. Z Norwegii przyjechali przedstawiciele regionu Kristiansand reprezentujący NGO’s: Batteriet Sør, Razem/Sammen oraz Vigour Kommunne.

– Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń, poszukiwanie płaszczyzn do realizacji wspólnych projektów – mówi Kamila Trebnio-Śledzianowska z Banku Żywności w Olsztynie. – Wysłuchaliśmy także wykładu na temat tego, na co zwrócić uwagę w tworzeniu organizacji pozarządowej.

Uczestnicy dwudniowego spotkania odwiedzili także trójmiejskie stowarzyszenia: Fundację „Świat Wrażliwy”, która jest jednym z liderów w działaniach wspierających osoby z niepełnosprawnością intelektualną, Fundację RC, która od początku wojny w Ukrainie pomaga intensywnie uchodźcom oraz Stowarzyszenie „Na Drodze do Ekspresji”, gdzie dyskutowano o możliwościach współpracy.

– Równie ciekawa była wizyta w Restauracji AZIMA Tatarskie Przysmaki, która prowadzona jest przez uchodźczynię z Ukrainy, krymską tatarkę Susannę Izzerdinovą, – mówi Kamila Trebnio-Śledzianowska. – Susanna do Polski, wraz z czwórką dzieci, przyjechała w 2014 roku tuż po aneksji Krymu przez Rosję. Jej historia i przeciwności które musiała pokonać stanowić mogą idealny scenariusz na film, o tym że warto marzyć i planować a plany urzeczywistniać, nie zapominając o współdziałaniu w społecznościach.

Spotkanie było zorganizowane w ramach projektu ENGAGE!, który realizuje BISER – Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Gmin Polskich Euroregionu Bałtyk oraz Radą Hrabstwa Adger z Norwegii.

 

Projekt jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG.

 

5 października 2022

Job Skills Studio – kolejne uchodźczynie zdobyły kwalifikacje kulinarne!

17 uchodźczyń z Ukrainy z sukcesem ukończyło 40-godzinny, specjalistyczny, kurs piekarniczy. Wierzymy, że nowe kwalifikacje zwiększą ich szanse na znalezienie pracy w Polsce. Nasz Bank po raz kolejny zorganizował... czytaj dalej

28 września 2022

Pomysł na niezłe ciacho! Włoski jabłecznik

Jak co miesiąc, zaglądamy do książki kucharskiej Mai Świtkowskiej, menedżerki naszej kuchni warsztatowej. Tym razem Maja proponuje Wam przepis na włoski jabłecznik. Składniki:  6 jabłek (najlepiej kwaskowatych)... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności