W Belgii dyskutowaliśmy o wyzwaniach systemu żywnościowego
Kilkaset osób z wszystkich krajów Europy, reprezentujących m.in. uczelnie, przedsiębiorstwa z branży spożywczej, producentów i technologów żywności oraz organizacje pozarządowe, przyjechało do Brukseli na coroczne spotkanie partnerów sieci EIT Food. W tym gronie nie zabrakło naszego Banku.
Spotkanie odbywa się tradycyjnie jesienią i bliski koniec roku jest doskonałą okazją do podsumowań, ale także do dyskusji na temat tego, czym aktualnie żyje branża spożywcza, jakie stoją przed nią wyzwania i oczekiwania. – Nasz Bank jest partnerem EIT Food od 2019 roku – mówi Aneta Janikowska-Kiśluk, kierowniczka działu innowacji i współpracy międzynarodowej Banku Żywności w Olsztynie. – Aktualnie realizujemy trzy projekty, które finansuje EIT Food.
Do Brukseli pojechaliśmy, aby wymienić się doświadczeniami z partnerami, omówić stan realizacji projektów, a także promować Bank i działania, które prowadzimy w obszarze promocji zdrowych nawyków żywieniowych, edukacji na rzecz niemarnowania żywności i świadomej konsumpcji.
Jednym z elementów programu była ciekawa dyskusja o rozwijającym się kryzysie ekonomicznym i jego wpływie na system żywnościowy i globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Wśród prelegentów podczas brukselskiego spotkania byli przedstawiciele EIT Food, Komisji Europejskiej, PepsiCo i naukowcy z wiodących europejskich uniwersytetów. – Podczas jednego z wystąpień przedstawiono interesujące badania na temat tego, jak pandemia koronawirusa zmieniła zachowania konsumentów – relacjonuje Aneta Janikowska-Kiśluk. – Okazuje się, że są bardziej rozważni podczas zakupów, rezygnują z produktów ekskluzywnych i markowych na rzecz tańszych. Badani zwrócili jednak uwagę, że istotną barierą, która uniemożliwia im robienie bardziej zrównoważonych zakupów, jest cena lepszych jakościowo produktów a także smak, co ma kluczowe znaczenie w ograniczaniu spożycia mięsa i sięganiu po alternatywne produkty roślinne.
Do jakich konkluzji dotarli uczestnicy spotkania? Największym i głównym wyzwaniem jest niezrównoważony system żywnościowy, niezrównoważona konsumpcja i marnowanie żywności. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Europie marnuje się 88 mln ton żywności, co stanowi niemal 20% całkowitej produkcji żywności. Jedzenie, które wyrzucamy do śmieci, generuje około 10% globalnej emisji CO2.
EIT Food to wiodąca w Europie inicjatywa w zakresie innowacji w branży spożywczej, której celem jest uczynienie systemu żywnościowego bardziej zrównoważonym, zdrowym i godnym zaufania. Inicjatywa składa się z konsorcjum kluczowych graczy branżowych, startupów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. Wśród nich są producenci żywności, przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe, m.in. Uniwersytet Cambridge, Uniwersytet w Helsinkach, Siemens, Danone. Z Polski, oprócz Banku, do sieci należą dwie jednostki naukowe (Uniwersytet Warszawski, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie) oraz firma z branży spożywczej – Maspex. EIT Food to jedna z ośmiu wspólnot innowacji ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE powołany w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie.