Twórcze lato w Biesalu. Edukacja międzykulturowa i integracja w praktyce
W lipcu zakończyliśmy dwutygodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży w Biesalu. Zajęcia były pełne działań kreatywnych i praktycznych – od gotowania i ogrodnictwa po teatr i rękodzieło. To część projektu wspierającego integrację migrantów na Warmii i Mazurach.
Wspólna przestrzeń dla dzieci z różnych środowisk
Letnie warsztaty integracyjne w Biesalu to był intensywny program dla mieszanej grupy uczestników, dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracyjnym oraz ich polskich rówieśników. Zajęcia skupiały się na edukacji międzykulturowej, przeciwdziałaniu stereotypom i budowaniu wspólnej przestrzeni do poznawania się przez udział we wspólnych warsztatach i zabawie.
Oprócz tego dzieci i młodzież uczestniczyły w praktycznych zajęciach rozwijających konkretne umiejętności: gotowania, szycia, ogrodnictwa, rękodzieła i teatru. Spotkania odbywały się w atmosferze współpracy, twórczej ekspresji i wzajemnego szacunku. Duże znaczenie miało również zaangażowanie Pań z miejscowego domu kultury, który włączył się w realizację działań.
Kultura, natura, edukacja
Równolegle trwa realizacja cyklu warsztatów edukacyjnych „Wiedza o Polsce” oraz zajęcia o charakterze międzykulturowym. W najbliższym czasie planowany jest również outdoor learning, oparty na kontakcie z naturą model pracy edukacyjnej, który sprzyja rozwojowi samodzielności, współpracy i kreatywności.
Letnie działania w Biesalu wpisują się w szerszy kontekst projektu społecznego „Nowe relacje – nowe możliwości” oraz „Przyjaźni sąsiedzi”, realizowanego przez Bank. Projekt obejmuje zarówno działania edukacyjne i integracyjne, jak i praktyczne formy wsparcia migrantów z państw trzecich legalnie przebywających w Polsce.
Wśród zrealizowanych dotychczas inicjatyw znalazły się m.in. trzy wyjazdy edukacyjne po regionie w ramach cyklu „Wiedza o Polsce”. Uczestnicy odwiedzili m.in. Frombork, skansen w Olsztynku i leśniczówkę w Praniu, gdzie bywał poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Wyjazdy te były okazją do poznania historii i kultury regionu, ale też do zwykłej rozmowy i integracji.
Kompleksowe wsparcie dla 40 osób
Projekt jest skierowany do 40 osób – 30 kobiet i 10 mężczyzn – mieszkających w Olsztynie oraz gminach Jonkowo, Dywity, Barczewo i Purda. Poza warsztatami i wyjazdami, uczestnicy mogą korzystać z kursów języka polskiego, par konwersacyjnych, wsparcia asystenta międzykulturowego, pomocy psychologicznej i poradnictwa specjalistycznego. Część działań kierowana jest również do społeczności lokalnej, aby integracja przebiegała dwustronnie, w oparciu o realne relacje i wspólne doświadczenia.