29 listopada 2022

Świąteczna Zbiórka Żywności. Zebraliśmy ponad 18 ton żywności

Podczas Świątecznej Zbiórki Żywności udało się nam pozyskać ponad 18 ton żywności. To czwarty wynik w Polsce.

W miniony weekend w kilkudziesięciu miejscowościach regionu zorganizowaliśmy Świąteczną Zbiórkę Żywności. Mieszkańcy regionu pokazali, że mają wielkie serca. Udało się nam zebrać 18,3 tony żywności, którą już wkrótce rozdystrybuujemy wśród potrzebujących. – To była dobra zbiórka – ocenia Jolanta Markiewicz, kierowniczka działu dystrybucji Banku Żywności w Olsztynie. – Sądziliśmy, że żywności będzie mniej, bo zasoby w portfelach Polaków uszczupliły się i w tym roku na dużą skalę pomagaliśmy także mieszkańcom Ukrainy. Jednak miło się zaskoczyliśmy.

Przygotowujemy paczki dla potrzebujących

Ponad 18 ton żywności można uważać za dobry wynik, choć w czasach przed pandemią zbieraliśmy więcej. Nałożyły się na to ww. czynniki oraz mniejsza liczba partnerów, którzy w imieniu banku organizują zbiórkę w miastach regionu. Część z nich wycofała się, bojąc się, że nie uda się im nic zebrać. – Okazuje się, że obawy były niepotrzebne, bo mieszkańcy regionu chętnie dzielili się żywnością – podsumowuje Jolanta Markiewicz. – Oprócz wyniku jesteśmy zadowoleni także z pracy niemal 1500 wolontariuszy, którzy w tym roku dopisali szczególnie. Dzięki ich pomocy i zaangażowaniu możemy cieszyć się takim wynikiem zbiórki.

Wśród 31 banków żywności zajęliśmy 4. miejsce.

Co dalej z żywnością? W tej chwili ważymy ją i sortujemy. Wkrótce zostanie podzielona na 5 i 10-kilogramowe paczki i przy wsparciu organizacji partnerskich trafi do potrzebujących. Będą to osoby, które najczęściej funkcjonują poza systemem ośrodków pomocy społecznej. – Wiemy od partnerów, że jest wiele osób, które krępują się, aby prosić o pomoc, a jest ona dla nich bardzo ważna – mówi Jolanta Markiewicz. – I właśnie do takich osób będziemy przed świętami kierować żywność, którą udało się pozyskać dzięki dobroci mieszkańców województwa.


Jeśli ktoś z Was przegapił zbiórkę, to może dokonać także darowizny online, wybierając z listy nasz Bank.

2 października 2023

Otrzymaliśmy certyfikat CAF International!

Otrzymaliśmy certyfikat CAF International! Wraz z nadejściem jesieni nie zwalniamy tempa! Certyfikat gwarantuje, że wszystkie środki przesłane naszej organizacji zostaną wykorzystane na cele charytatywne. Przeszliśmy... czytaj dalej

28 września 2023

Ruszamy z kolejnym bezpłatnym kursem kulinarnym dla Polek i Ukrainek. Zgłoś się już dziś!

Wraz z Electrolux Food Foundation rozpoczynamy w Kuźni Społecznej kolejny bezpłatny kurs kulinarny, przygotowujący do zawodu kucharza. Ubiegłe edycje projektu „Like a Chef” pokazały jak ogromną wartość... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności