23 marca 2018

Rekordowa zbiórka żywności

Dwa dni, 2,5 tysiąca wolontariuszy w całym regionie, 250 sklepów, 32 organizacje partnerskie i 31 ton zebranej żywności. Tak w liczbach wygląda Wielkanocna Zbiórka Żywności, która odbyła się w miniony weekend (16-17 marca) na Warmii i Mazurach. Organizatorem akcji był Bank Żywności w Olsztynie.

Ze względu na obowiązujący zakaz handlu w niedziele, tegoroczna zbiórka trwała tylko dwa dni (piątek-sobota). Poprzednie akcje były organizowane również w niedziele. Mimo tego, mieszkańcy wykazali się niezwykłą hojnością. Bank Żywności w Olsztynie zebrał w dwa dni rekordowo 31 ton żywności. Zeszłoroczny wynik podczas trzydniowej zbiórki to 35 ton.

Hasłem tegorocznej akcji było: „Nakarmić tych, których nie widać”. Na co dzień rzadko dostrzegamy osoby, dla których zdrowe, urozmaicone posiłki są rarytasem. Niestety, to wciąż aktualny problem wielu mieszkańców żyjących w naszym regionie.

– Misją Banku Żywności w Olsztynie jest stałe docieranie z pomocą do takich osób. Z myślą o nich organizujemy od 18-tu lat Wielkanocną Zbiórkę Żywności. Chodzi o to, żeby potrzebujący mogli przygotować godną i spokojną Wielkanoc – mówi Marek Borowski, Prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Dzięki hojności lokalnych społeczności, dzięki wolontariuszom i wielu ludziom dobrej woli, pomoc żywnościowa trafi jeszcze przed świętami do około 12 tysięcy osób.

– Nie jesteśmy najbogatszym regionem, ale chęć pomagania innym jest w nas bardzo duża. I za każdym razem mieszkańcy odpowiadają na nasz apel. Wolontariusze, organizacje partnerskie, instytucje i firmy, co roku są z nami przy tym wielkim przedsięwzięciu. Za to z całego serca wszystkim dziękujemy –  podkreśla Jolanta Markiewicz z Banku Żywności w Olsztynie.

W Wielkanocnej Zbiórce Żywności wzięły udział 32 organizacje partnerskie z regionu. W akcję zaangażowali się również: stowarzyszenia „Arka” i „Dajmy Szansę”, fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Kółko Graniaste”, „Misja Chrześcijańska”, „Akademia Trzeciego Wieku” przy MOK w Olsztynie, pracownicy Punktów Pomocy Społecznej w Olsztynie oraz Centrum Integracji Społecznej.

W zbiórkę zaangażowali się również harcerze oraz szkoły: Zespół Szkolno-Przedszkolny numer 1, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Olsztynie, Świetlica Terapeutyczna nr 1, Szkoły Podstawowe nr: 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 22, 33, 34. Gimnazjum nr 2, 5, 13, 15, 23, Bursa Szkolna nr 3, Liceum Ogólnokształcące nr 2, 6, 9,12 a także Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych, Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religi.

W transporcie żywności na terenie Olsztyna wspierali nas: Polski Związek Niewidomych, Straż Miejska, Urząd Miasta Olsztyna, UPS oddział Olsztyn.
13 grudnia 2018

Gala Wolontariatu 2018

Za nami Gala Wolontariatu 2018, na której wyróżnione zostały najbardziej aktywne osoby, działające na rzecz innych. Wydarzenie odbyło się w 12 grudnia w auli Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Sala pękała w szwach,... czytaj dalej

6 grudnia 2018

38 ton żywności w dwa dni!

Mieszkańcy regionu dzielą się z potrzebującymi. W czasie Świątecznej Zbiórki Żywności przekazali wolontariuszom olsztyńskiego Banku Żywności aż 38 ton jedzenia. W całym województwie zbiórka była prowadzona... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności