23 marca 2018

Rekordowa zbiórka żywności

Dwa dni, 2,5 tysiąca wolontariuszy w całym regionie, 250 sklepów, 32 organizacje partnerskie i 31 ton zebranej żywności. Tak w liczbach wygląda Wielkanocna Zbiórka Żywności, która odbyła się w miniony weekend (16-17 marca) na Warmii i Mazurach. Organizatorem akcji był Bank Żywności w Olsztynie.

Ze względu na obowiązujący zakaz handlu w niedziele, tegoroczna zbiórka trwała tylko dwa dni (piątek-sobota). Poprzednie akcje były organizowane również w niedziele. Mimo tego, mieszkańcy wykazali się niezwykłą hojnością. Bank Żywności w Olsztynie zebrał w dwa dni rekordowo 31 ton żywności. Zeszłoroczny wynik podczas trzydniowej zbiórki to 35 ton.

Hasłem tegorocznej akcji było: „Nakarmić tych, których nie widać”. Na co dzień rzadko dostrzegamy osoby, dla których zdrowe, urozmaicone posiłki są rarytasem. Niestety, to wciąż aktualny problem wielu mieszkańców żyjących w naszym regionie.

– Misją Banku Żywności w Olsztynie jest stałe docieranie z pomocą do takich osób. Z myślą o nich organizujemy od 18-tu lat Wielkanocną Zbiórkę Żywności. Chodzi o to, żeby potrzebujący mogli przygotować godną i spokojną Wielkanoc – mówi Marek Borowski, Prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Dzięki hojności lokalnych społeczności, dzięki wolontariuszom i wielu ludziom dobrej woli, pomoc żywnościowa trafi jeszcze przed świętami do około 12 tysięcy osób.

– Nie jesteśmy najbogatszym regionem, ale chęć pomagania innym jest w nas bardzo duża. I za każdym razem mieszkańcy odpowiadają na nasz apel. Wolontariusze, organizacje partnerskie, instytucje i firmy, co roku są z nami przy tym wielkim przedsięwzięciu. Za to z całego serca wszystkim dziękujemy –  podkreśla Jolanta Markiewicz z Banku Żywności w Olsztynie.

W Wielkanocnej Zbiórce Żywności wzięły udział 32 organizacje partnerskie z regionu. W akcję zaangażowali się również: stowarzyszenia „Arka” i „Dajmy Szansę”, fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Kółko Graniaste”, „Misja Chrześcijańska”, „Akademia Trzeciego Wieku” przy MOK w Olsztynie, pracownicy Punktów Pomocy Społecznej w Olsztynie oraz Centrum Integracji Społecznej.

W zbiórkę zaangażowali się również harcerze oraz szkoły: Zespół Szkolno-Przedszkolny numer 1, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Olsztynie, Świetlica Terapeutyczna nr 1, Szkoły Podstawowe nr: 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 22, 33, 34. Gimnazjum nr 2, 5, 13, 15, 23, Bursa Szkolna nr 3, Liceum Ogólnokształcące nr 2, 6, 9,12 a także Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych, Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religi.

W transporcie żywności na terenie Olsztyna wspierali nas: Polski Związek Niewidomych, Straż Miejska, Urząd Miasta Olsztyna, UPS oddział Olsztyn.




21 listopada 2024

„Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” – wydarzenie online. Dołącz do nas!

Dołącz do wydarzenia online „Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?” Jak supermarkety i konsumenci mogą zwiększyć zrównoważoną konsumpcję żywności?... czytaj dalej

12 listopada 2024

Wyłoniono „Godnych Naśladowania”!

Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego po raz XXI rozstrzygnęła konkurs „Godni Naśladowania”. Wyróżniono osoby, organizacje i instytucje, które swoją działalnością na rzecz... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności