6 maja 2022

Razem ze społecznością lokalną przeciw marnowaniu

Za nami pierwsze spotkanie w ramach projektu „Społeczności nie marnują”, który ma na celu promocję idei zero waste wśród społeczności lokalnych Olsztyna.

Projekt realizowany jest przez Federację Polskich Banków Żywności, która zaprosiła do jego udziału banki żywności z Olsztyna, Ciechanowa, Warszawy, Łodzi i Kielc — mówi Aleksandra Matias, koordynatorka projektu z Banku Żywności w Olsztynie. — Podstawowym założeniem projektu „Społeczności nie marnują” jest promocja idei zero waste na szczeblu lokalnym. Wraz z uczestnikami projektu utworzymy grupę, której głównym zadaniem będzie zaangażowanie pięciu społeczności lokalnych do wypracowania rozwiązań ograniczających skalę marnowania zasobów oraz zbudowanie dialogu z samorządami na rzecz uwzględnienia tego typu działań w politykach publicznych.

W projekcie weźmie udział m.in. uczennica liceum ogólnokształcącego i członkini młodzieżowej rady miasta. Oprócz niej w tym gronie znaleźli się pracownicy wydziału środowiska Urzędu Miasta w Olsztynie, pełnomocnik prezydenta miasta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi czy Katarzyna Guzewicz, aktywistka, pracownica Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

— Dołączyłam do inicjatywy Banku Żywności, bo tematy takie jak ograniczanie konsumpcji, niemarnowanie jedzenia są dla mnie kluczowe — zapewnia Katarzyna Guzewicz. – Jako wegankę szczególnie mnie boli wyrzucanie mięsa i produktów odzwierzęcych, bo ludzie kupują ich za dużo i te po prostu się psują. Cieszy mnie obecność w projekcie młodych ludzi, którzy będą promować idee ekologiczne w szkołach. To nic nie kosztuje, a możemy tylko zyskać. W końcu nasza planeta jest tylko jedna, warto spróbować ją chronić.

W ramach projektu jego uczestnicy spotkają się pięcioma społecznościami lokalnymi, które chciałyby w swoim otoczeniu zorganizować przestrzeń lub akcję związaną z niemarnowaniem zasobów. W wyniku tych spotkań zespół opracuje rekomendacje, które zostaną przekazane władzom samorządu lokalnego. Już podczas spotkania inauguracyjnego okazało się, że będzie dużo pracy, szczególnie w szkołach, bo tam chęć krzewienia idei zero waste, jest największa.

— Rozmawialiśmy o barierach, które napotykają szkoły, gdy chcą np. zagospodarować park, stworzyć wokół siebie przyjazną przestrzeń. W ramach tych spotkań mamy nadzieję dokładnie zdiagnozować ich potrzeby i opracować taki plan działania, który przy współpracy z władzami miasta, byłby możliwy do wprowadzenia — deklaruje Aleksandra Matias.

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

20 maja 2022

Z Auchan z pomocą dla ubogich i przeciwko marnowaniu żywności

Przez następny rok wspólnie z siecią Auchan będziemy ratować żywność przed zmarnowaniem, a także dostarczać posiłki dla osób potrzebujących. Kilka miesięcy temu fundacja sieci Auchan zorganizowała konkurs na... czytaj dalej

19 maja 2022

Wielki finał Pomarańczowej Szkoły

– W domu ciastka mi wyszły, tutaj nie. Chyba ze stresu! – narzekała jedna z uczestniczek konkursu kulinarnego. Nastolatka, wraz kilkudziesięciorgiem kolegów i koleżanek z kilku szkół z województwa... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności