12 lutego 2020

Przekaż 1% na działalność Banku Żywności

Do 30 kwietnia można rozliczać swoje dochody. To okazja na zrobienie dobrego uczynku poprzez oddanie 1% na działalność statutową BŻ w Olsztynie.

Przy rozliczaniu PIT-u stajemy przed wyborem, czy i komu oddać procent swojego podatku dochodowego. Bywa, że kwota jest niewielka i zastanawiamy się nad celowością takiego działania, myśląc, że nasz procent nikomu nie pomoże. A jeśli już się decydujemy na ten krok, to często przekazujemy swój procent organizacjom spoza województwa warmińsko-mazurskiego. To szlachetny gest, ale może warto zastanowić się nad tym, aby te środki zostały w regionie?

Jeden procent, czy to dużo?

Wyobraźmy sobie sytuację idealną. Wszyscy podatnicy z naszego województwa przekazują 1% podatku dochodowego na organizacje pozarządowe z regionu Warmii i Mazur, co daje w sumie ponad 29 mln zł! Przyjrzyjmy się, co się dzieje z 1% w regionie na przykładzie roku 2019. Otóż na około 928 tys. podatników w naszym województwie, swój 1% przekazało 470 tys. osób, czyli nieco ponad połowa uprawnionych. Łącznie przekazano 22,6 mln zł. Niestety, jak widać, duża część podatników tego nie robi. Gdyby zrobiła, to dodatkowo do organizacji porządku publicznego trafiłoby prawie 6,9 mln zł.

Do kogo trafiają pieniądze?

Co się dzieje z tymi 22,6 mln zł, które przekazują podatnicy? Do 306 organizacji pożytku publicznego z Warmii i Mazur trafia zaledwie 5,2 mln, czyli 23% ogólnej kwoty. Pozostałe 17,3 mln zł wychodzi poza nasze województwo! Zasila organizacje spoza województwa. Idealnym rozwiązaniem by było, aby więcej środków z 1% trafiało do organizacji pożytku publicznego mających siedzibę oraz działających na terenie Warmii i Mazur, które poprzez swoje działania lokalne przyczyniają się do poprawy warunków życia osób, rodzin i całych społeczności oraz do poprawy stanu środowiska naturalnego.

Bank pomoże tysiącom ludzi

O tym, jak ważne jest działanie, prześledźmy na przykładzie Banku Żywności w Olsztynie. W 2018 roku otrzymaliśmy od państwa z rozliczeń PIT-ów za 2017 rok 9 307 zł. Jedna złotówka pozwala nam uratować 8 kg żywności, z czego możemy przygotować aż 16 posiłków. To oznacza, że przekazane przez Państwa pieniądze pozwoliły nam uratować w zeszłym roku 74 456 kg żywności, z której możliwe było przygotowanie niemal 149 tysięcy pełnowartościowych posiłków.

Czy teraz widzicie Państwo, że nawet najdrobniejsza kwota, którą możecie przekazać w ramach jednego procenta, jest ważna i niesie za sobą konkretną wartość pomocy? Zachęcamy do wspierania celów statutowych Banku Żywności w Olsztynie

Dane naszej organizacji:

Link, gdzie bezpośrednio mogą Państwo rozliczyć PIT: KLIK

 

 

29 maja 2020

Niesamowici darczyńcy: 5000 zł na #AkcjaZupa

Maj kończy się w Banku Żywności w Olsztynie dobrymi wiadomościami. Ikano Bank Oddział w Polsce przekazał na #AkcjaZupa 5 tys. złotych, dzięki czemu uda nam się ugotować tysiąc dodatkowych posiłków dla... czytaj dalej

29 maja 2020

Speed Up Your Business: firmy zaczynają swoją przygodę

Bank Żywności w Olsztynie rozpoczyna program akceleracyjny, w ramach którego dziesięć przedsiębiorstw z regionu zostanie otoczonych wsparciem, mającym na celu podniesienie ich konkurencyjności. Z pierwszymi... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności