27 marca 2020

Powierz swój 1% bankowi!

Zbliża się rozliczenie podatku. Przekazując go naszej organizacji wspieracie Państwo nie tylko walkę z niedożywieniem i marnowaniem żywności, ale także lokalną społeczność Warmii i Mazur.

Od 20 lat Bank Żywności w Olsztynie działa na rzecz mieszkańców Warmii i Mazur. Jesteśmy organizacją pozarządową, której misją jest pozyskiwanie żywności zagrożonej zmarnowaniem, a następnie nieodpłatne przekazywanie jej potrzebującym.

Każdego roku dzięki Państwa pomocy możemy uratować przed zmarnowaniem ponad 500 ton żywności, którą otrzymujemy do producentów, sieci handlowych i hurtowni. Uratowane produkty trafiają do domów dziecka, osób starszych i samotnych, z niepełnosprawnościami, podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych, świetlic środowiskowych, bezdomnych, podopiecznych domów społecznych i wielu innych osób, które znalazły się  w trudnej sytuacji życiowej.

Efekty naszej pracy w 2019 roku:

  • 1,9 tys. ton żywności przekazanej potrzebującym,
  • 563 tony żywności uratowanej przed zmarnowaniem (pozyskanej ze sklepów i od producentów)
  • 62 tys. osób objętych pomocą
  • 219 wspartych organizacji z regionu
  • 10,4 mln złotych – wartość przekazanej pomocy

Jesteśmy organizacją, która finansuje się samodzielnie dzięki zewnętrznym dotacjom. Niezwykle ważne są dla nas pieniądze, które pozyskujemy z 1% podatku. To istotna część przychodu, którą przekazujemy na poprawę losu najbardziej potrzebujących.

W 2018 roku otrzymaliśmy (z rozliczeń PIT-ów za 2017 r.; dane za 2019 rok jeszcze nie są dostępne) 9 307 złotych. Jedna złotówka pozwala nam uratować 8 kg żywności, z czego możemy przygotować aż 16 posiłków. To oznacza, że przekazane przez Państwa pieniądze pozwoliły nam uratować 74 456 kg żywności, z której możliwe było przygotowanie niemal 149 tysięcy pełnowartościowych posiłków.

Wspierając nas, darczyńca wspiera także region. W 2018 roku z 22,6 mln złotych, które przekazali podatnicy z Warmii i Mazur tylko 5,2 mln złotych zostało w województwie.  Pozostała kwota – 17,4 mln złotych – trafiła do organizacji spoza regionu. Gdyby do tego doliczyć pieniądze (6,9 mln zł), których podatnicy w ogóle nie przekazali w ramach 1%, to uzbierałby się kwota pozwalająca na spokojne funkcjonowanie wielu organizacji na Warmii i Mazurach.

Przekazanie 1% podatku na naszą działalność, to wspieranie Banku Żywności w Olsztynie, ale docelowo to pomoc osobom, które mijamy codziennie na ulicy. To niejednokrotnie wsparcie sąsiada mieszkającego tuż obok nas.

Przekaż 1% na naszą działalność. Zostań lokalnym patriotą!

Rozlicz swój PIT za darmo za pośrednictwem strony internetowej:

www.olsztyn.bankizywnosci.pl/jeden-procent/

19 listopada 2020

W Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2019 wydaliśmy niemal 2200 ton żywności!

Dobiegła końca kolejna edycja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa Podprogram 2019 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Jego celem było zapewnienie najuboższym... czytaj dalej

18 listopada 2020

Świąteczna Zbiórka Żywności. Również w Internecie!

W dniach 23-28 listopada w wybranych sklepach w Olsztynie i na terenie województwa odbędzie się świąteczna zbiórka żywności. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne przeprowadzimy ją w dwóch miejscach: w... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności