7 lutego 2022

Podziel się 1% z Bankiem Żywności

Zbliża się termin rozliczenia podatku. Przekazując go naszej organizacji wspieracie Państwo nie tylko walkę z niedożywieniem i marnowaniem żywności, ale także lokalną społeczność Warmii i Mazur.

Od 22 lat Bank Żywności w Olsztynie działa na rzecz mieszkańców Warmii i Mazur. Jesteśmy organizacją pozarządową, której misją jest pozyskiwanie żywności zagrożonej zmarnowaniem, a następnie nieodpłatne przekazywanie jej potrzebującym. Swoje działania koncentrujemy także wokół edukacji żywieniowej oraz aktywizacji społecznej o zawodowej. W 2021 roku pomogliśmy ponad 75 000 osób, a kilkaset wzięło udział w organizowanych przez nas wydarzeniach i projektach.

Każdego roku dzięki Państwa pomocy możemy uratować przed zmarnowaniem kilkaset ton żywności, którą otrzymujemy do producentów, sieci handlowych i hurtowni. Uratowane produkty trafiają do domów dziecka, osób starszych i samotnych, z niepełnosprawnościami, podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych, świetlic środowiskowych, bezdomnych, podopiecznych domów społecznych i wielu innych osób, które znalazły się  w trudnej sytuacji życiowej.

Efekty naszej pracy w 2021 roku:

  • 2,8 tys. ton żywności przekazanej potrzebującym,
  • 687 tony żywności uratowanej przed zmarnowaniem (pozyskanej ze sklepów i od producentów)
  • 75 tys. osób objętych pomocą
  • 260 wspartych organizacji z regionu
  • 17 mln złotych – wartość przekazanej pomocy

Jesteśmy organizacją, która finansuje się samodzielnie dzięki zewnętrznym dotacjom. Niezwykle ważne są dla nas pieniądze, które pozyskujemy z 1% podatku. To istotna część przychodu, którą przekazujemy na poprawę losu najbardziej potrzebujących. Przekazanie 1% podatku na naszą działalność, to wspieranie Banku Żywności w Olsztynie, ale docelowo to pomoc osobom, które mijamy codziennie na ulicy. To niejednokrotnie wsparcie sąsiada mieszkającego tuż obok nas.

Warto też dodać, że pomagając nam, wspieracie Państwo region. W województwie warmińsko-mazurskim  W województwie warmińsko-mazurskim prawo do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych w 2022 roku posiadają 334 organizacje pożytku publicznego. Z danych uzyskanych z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie wynika, że w 2021 roku mieszkańcy Warmii i Mazur przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 25,6 mln zł z czego tylko 5,5 mln zł (21%) trafiło do organizacji z Warmii i Mazur. Wiemy także, że ponad 6,7 mln zł to kwota stanowiąca wartość 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych wynikająca z zeznań, w których podatnicy niestety nie zadeklarowali chęci przekazania 1% podatku organizacjom. Te pieniądze pomogłoby wielu organizacjom!

Przekaż 1% na naszą działalność! Wesprzyj organizację i ludzi z regionu!

 

5 października 2022

Job Skills Studio – kolejne uchodźczynie zdobyły kwalifikacje kulinarne!

17 uchodźczyń z Ukrainy z sukcesem ukończyło 40-godzinny, specjalistyczny, kurs piekarniczy. Wierzymy, że nowe kwalifikacje zwiększą ich szanse na znalezienie pracy w Polsce. Nasz Bank po raz kolejny zorganizował... czytaj dalej

28 września 2022

Pomysł na niezłe ciacho! Włoski jabłecznik

Jak co miesiąc, zaglądamy do książki kucharskiej Mai Świtkowskiej, menedżerki naszej kuchni warsztatowej. Tym razem Maja proponuje Wam przepis na włoski jabłecznik. Składniki:  6 jabłek (najlepiej kwaskowatych)... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności