7 lutego 2022

Podziel się 1% z Bankiem Żywności

Zbliża się termin rozliczenia podatku. Przekazując go naszej organizacji wspieracie Państwo nie tylko walkę z niedożywieniem i marnowaniem żywności, ale także lokalną społeczność Warmii i Mazur.

Od 22 lat Bank Żywności w Olsztynie działa na rzecz mieszkańców Warmii i Mazur. Jesteśmy organizacją pozarządową, której misją jest pozyskiwanie żywności zagrożonej zmarnowaniem, a następnie nieodpłatne przekazywanie jej potrzebującym. Swoje działania koncentrujemy także wokół edukacji żywieniowej oraz aktywizacji społecznej o zawodowej. W 2021 roku pomogliśmy ponad 75 000 osób, a kilkaset wzięło udział w organizowanych przez nas wydarzeniach i projektach.

Każdego roku dzięki Państwa pomocy możemy uratować przed zmarnowaniem kilkaset ton żywności, którą otrzymujemy do producentów, sieci handlowych i hurtowni. Uratowane produkty trafiają do domów dziecka, osób starszych i samotnych, z niepełnosprawnościami, podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych, świetlic środowiskowych, bezdomnych, podopiecznych domów społecznych i wielu innych osób, które znalazły się  w trudnej sytuacji życiowej.

Efekty naszej pracy w 2021 roku:

  • 2,8 tys. ton żywności przekazanej potrzebującym,
  • 687 tony żywności uratowanej przed zmarnowaniem (pozyskanej ze sklepów i od producentów)
  • 75 tys. osób objętych pomocą
  • 260 wspartych organizacji z regionu
  • 17 mln złotych – wartość przekazanej pomocy

Jesteśmy organizacją, która finansuje się samodzielnie dzięki zewnętrznym dotacjom. Niezwykle ważne są dla nas pieniądze, które pozyskujemy z 1% podatku. To istotna część przychodu, którą przekazujemy na poprawę losu najbardziej potrzebujących. Przekazanie 1% podatku na naszą działalność, to wspieranie Banku Żywności w Olsztynie, ale docelowo to pomoc osobom, które mijamy codziennie na ulicy. To niejednokrotnie wsparcie sąsiada mieszkającego tuż obok nas.

Warto też dodać, że pomagając nam, wspieracie Państwo region. W województwie warmińsko-mazurskim  W województwie warmińsko-mazurskim prawo do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych w 2022 roku posiadają 334 organizacje pożytku publicznego. Z danych uzyskanych z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie wynika, że w 2021 roku mieszkańcy Warmii i Mazur przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 25,6 mln zł z czego tylko 5,5 mln zł (21%) trafiło do organizacji z Warmii i Mazur. Wiemy także, że ponad 6,7 mln zł to kwota stanowiąca wartość 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych wynikająca z zeznań, w których podatnicy niestety nie zadeklarowali chęci przekazania 1% podatku organizacjom. Te pieniądze pomogłoby wielu organizacjom!

Przekaż 1% na naszą działalność! Wesprzyj organizację i ludzi z regionu!

 

29 listopada 2023

Shoop&Cook: prawie setka uczestników na nowej, bardziej świadomej drodze konsumenckiej i żywieniowej

Prawie setka uczestników, kilkadziesiąt godzin nauki odpowiedzialnego kupowania i ponad 20 przepisów na pyszne dania z wykorzystaniem nasion roślin strączkowych – tak w skrócie można podsumować cykl pięciu... czytaj dalej

28 listopada 2023

Świąteczna Zbiórka Żywności: rekordowe 23 tony!

Hojność mieszkańców Warmii i Mazur okazała się ogromna. Podczas dwudniowej Świątecznej Zbiórki Żywności udało się nam pozyskać 23 tony produktów.  W dniach 24-25 listopada w 140 sklepach regionu i 40... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności