26 listopada 2018

Wyprawy w dziką naturę pomogą zaktywizować młodych

EEA and norway grants

Bank Żywności w Olsztynie jest uczestnikiem dużego, międzynarodowego projektu adresowanego do młodych ludzi, którzy nie uczą się, nie pracują i nie odbywają żadnych szkoleń, tzw. NEET (ang. Not in Employment, Education or Training). Nowatorski projekt zakłada edukację i aktywizację osób w mniej konwencjonalny sposób. Pomóc mają wyprawy w teren i praca z uznanymi trenerami.

Inauguracja projektu “FOLM – From Outdoors to Labour Market” (Od natury do rynku pacy), odbyła się 21 listopada 2018 r., podczas IX Forum Nowej Edukacji w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Przez najbliższe 3,5 roku projekt FOLM będzie wdrażać opracowany na Uniwersytecie w Edynburgu model kształcenia „Outdoor Learning”- czyli szkolenia w kontakcie z naturą. Dzisiaj z tej formy aktywizacji i edukacji korzystają skutecznie Hiszpanie i Irlandczycy. O jego skuteczności będą mogli się przekonać młodzi mieszkańcy Warmii i Mazur, w wieku od 20 do 29 lat.

 

Ta nietypowa edukacja będzie polegać np. na kilkudniowych wyjściach do lasu z trenerami. W trakcie wyprawy uczestnicy będą wykonywali różne zadania, podczas których trenerzy poznają ich słabe i mocne strony, ale również pomogą odkryć ich talenty i inne wyjątkowe umiejętności. Następnie dzięki indywidualnej pracy podczas warsztatów specjaliści pomogą młodym ludziom dostosować ich umiejętności do współczesnego rynku pracy lub zmotywują ich do podjęcia nauki – wyjaśnia Marek Borowski, Prezes Banku Żywności w Olsztynie.

W projekcie będzie uczestniczyło blisko 1000 młodych ludzi z trzech krajów. Wśród nich 330 osób z Warmii i Mazur. W styczniu i lutym 2019 r. odbędzie się rekrutacja uczestników, a pod koniec marca odbędą się pierwsze wyjścia w teren.

Trzy dziesięcioosobowe grupy pod opieką wykwalifikowanych trenerów  ruszą do warmińsko-mazurskich lasów na kilkudniową przygodę z naturą. Po powrocie czekają ich półroczne indywidualnie szkolenia.

Projekt FOLM realizowany jest w trzech europejskich regionach: Cantabria (Hiszpania), Warmia i Mazury (Polska) i Mid West (Irlandia). FOLM działa w oparciu o międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzą: Venture Trust (Wielkia Brytania), Uniwersytet w Edynburgu (Wielka Brytania), Rząd Kantabrii i Grupa Femxa (Hiszpania), Instytut Technologii w Limerick (Irlandia), Universal Learning Systems (Irlandia) oraz Bank Żywności w Olsztynie. Liderem projektu jest Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię za pośrednictwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Funduszu Grantowego dla Młodzieży. Wartość grantu wyniosła 3,4 mln euro.

 

 

 

 


 

27 lutego 2024

Nowe auto elektryczne zawiezie nas w przyszłość

Flota Banku Żywności wzbogaciła się o elektryczne auto dostawcze. – To kontynuacja naszych działań w kwestii zrównoważonego rozwoju i zapowiedź jeszcze śmielszych projektów – mówi Marek Borowski, prezes... czytaj dalej

12 lutego 2024

W najbliższych latach utworzymy kilkadziesiąt miejsc pracy!

Wraz ze Stowarzyszeniem WAMA-COOP rozpoczynamy realizację olbrzymiego projektu, w ramach którego stworzymy 248 miejsc pracy w Olsztynie i powiatach: olsztyńskim, mrągowskim, kętrzyńskim, lidzbarskim i bartoszyckim!... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności