26 listopada 2018

Wyprawy w dziką naturę pomogą zaktywizować młodych

EEA and norway grants

Bank Żywności w Olsztynie jest uczestnikiem dużego, międzynarodowego projektu adresowanego do młodych ludzi, którzy nie uczą się, nie pracują i nie odbywają żadnych szkoleń, tzw. NEET (ang. Not in Employment, Education or Training). Nowatorski projekt zakłada edukację i aktywizację osób w mniej konwencjonalny sposób. Pomóc mają wyprawy w teren i praca z uznanymi trenerami.

Inauguracja projektu “FOLM – From Outdoors to Labour Market” (Od natury do rynku pacy), odbyła się 21 listopada 2018 r., podczas IX Forum Nowej Edukacji w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Przez najbliższe 3,5 roku projekt FOLM będzie wdrażać opracowany na Uniwersytecie w Edynburgu model kształcenia “Outdoor Learning”- czyli szkolenia w kontakcie z naturą. Dzisiaj z tej formy aktywizacji i edukacji korzystają skutecznie Hiszpanie i Irlandczycy. O jego skuteczności będą mogli się przekonać młodzi mieszkańcy Warmii i Mazur, w wieku od 20 do 29 lat.

 

Ta nietypowa edukacja będzie polegać np. na kilkudniowych wyjściach do lasu z trenerami. W trakcie wyprawy uczestnicy będą wykonywali różne zadania, podczas których trenerzy poznają ich słabe i mocne strony, ale również pomogą odkryć ich talenty i inne wyjątkowe umiejętności. Następnie dzięki indywidualnej pracy podczas warsztatów specjaliści pomogą młodym ludziom dostosować ich umiejętności do współczesnego rynku pracy lub zmotywują ich do podjęcia nauki – wyjaśnia Marek Borowski, Prezes Banku Żywności w Olsztynie.

W projekcie będzie uczestniczyło blisko 1000 młodych ludzi z trzech krajów. Wśród nich 330 osób z Warmii i Mazur. W styczniu i lutym 2019 r. odbędzie się rekrutacja uczestników, a pod koniec marca odbędą się pierwsze wyjścia w teren.

Trzy dziesięcioosobowe grupy pod opieką wykwalifikowanych trenerów  ruszą do warmińsko-mazurskich lasów na kilkudniową przygodę z naturą. Po powrocie czekają ich półroczne indywidualnie szkolenia.

Projekt FOLM realizowany jest w trzech europejskich regionach: Cantabria (Hiszpania), Warmia i Mazury (Polska) i Mid West (Irlandia). FOLM działa w oparciu o międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzą: Venture Trust (Wielkia Brytania), Uniwersytet w Edynburgu (Wielka Brytania), Rząd Kantabrii i Grupa Femxa (Hiszpania), Instytut Technologii w Limerick (Irlandia), Universal Learning Systems (Irlandia) oraz Bank Żywności w Olsztynie. Liderem projektu jest Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię za pośrednictwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Funduszu Grantowego dla Młodzieży. Wartość grantu wyniosła 3,4 mln euro.

 

 

 

 


 

28 lipca 2021

Bądź jak Arkadiusz. Zostań naszym wolontariuszem

Nie ważne ile masz lat, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. Ważne jest twoje zaangażowanie i chęć niesienia pomocy innym. Możesz dołączyć do grona wolontariuszy, którzy wspierają naszą organizację. Na... czytaj dalej

6 lipca 2021

Pierwsza edycja Speed Up Your Business za nami!

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy otoczyliśmy wsparciem merytorycznym kilka firm we wczesnej fazie rozwoju. Teraz przedsiębiorcy bogatsi w wiedzę, doświadczenie i wskazówki, które pomogą rozwinąć im żagle,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności