Nowe życie starej szkoły – wkrótce termomodernizacja w Dłużcu
Otrzymaliśmy niemal 1,2 mln zł z funduszy unijnych na modernizację budynku, w którym powstanie Centrum Edukacji w Dłużcu. Dzięki inwestycji dawna szkoła stanie się nowoczesną przestrzenią edukacji, integracji i działań społecznych.
Stara szkoła z nową misją
Pod koniec 2023 roku Gmina Piecki przekazała nam budynek dawnej szkoły podstawowej w Dłużcu. Na mocy porozumienia z władzami gminy, zadeklarowaliśmy, że w szkole powstanie ośrodek edukacyjny, w którym będziemy prowadzić działania m.in. związane z zagadnieniami dotyczącymi niemarnowania żywności, prawidłowego żywienia, zrównoważonego rozwoju czy gospodarką o obiegu zamkniętym. – Jesteśmy coraz bliżej tego celu, bo otrzymaliśmy właśnie dofinansowanie na realizację kompleksowej termomodernizacji obiektu. To jedna z naszych większych inwestycji infrastrukturalnych w ostatnich latach, której efektem ma być nie tylko poprawa efektywności energetycznej budynku, ale przede wszystkim zwiększenie komfortu jego użytkowników – lokalnej społeczności korzystającej z edukacyjnych i społecznych działań, które będziemy prowadzić w Dłużcu – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.
Realne oszczędności, czystsze powietrze
Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 1,4 mln zł (1,2 mln to dotacja). Zakres zaplanowanych prac jest szeroki – obejmuje zarówno docieplenie ścian, dachu i stropów, jak i wymianę okien oraz drzwi na energooszczędne. W budynku zostanie zainstalowana gruntowa pompa ciepła o mocy 42 kW, fotowoltaika o mocy 14,85 kWp oraz magazyn energii o pojemności 20 kWh. Modernizacji doczeka się również instalacja oświetleniowa – 98 punktów świetlnych zostanie wymienionych na oprawy LED.
Efekty ekologiczne inwestycji mają być znaczące. Roczne zużycie energii pierwotnej spadnie z ponad 270 MWh do niespełna 20 MWh. Emisja CO₂ zmniejszy się z 87 ton do zaledwie 5,2 tony rocznie! Oznacza to realne oszczędności i poprawę jakości powietrza w okolicy.
Otwarte dla wszystkich
Choć modernizacja dotyczy jednego budynku, jej znaczenie społeczne wykracza poza skalę inwestycji. Planowane Centrum Edukacji w Dłużcu ma służyć lokalnej społeczności, jako przestrzeń edukacyjna i integracyjna. Przewidujemy tam organizację zajęć i warsztatów, obejmujących m.in. edukację żywieniową, niemarnowanie jedzenia, zdrowy styl życia, a także rozwój kompetencji społecznych i zawodowych. – Miejsce ma być otwarte na wszystkich – dzieci, młodzieży, osób starszych i mieszkańców borykających się z trudnościami życiowymi. Ważnym aspektem działania Centrum będzie jego wspólnotowy charakter: inicjatywy mają być podejmowane przy współudziale lokalnych wolontariuszy i organizacji – dodaje Marek Borowski.