29 września 2018

Noc naukowców za nami!

28 września Bank Żywności w Olsztynie wziął udział w Nocy Naukowców – Fusion Night, która odbyła się w Galerii Warmińskiej w Olsztynie. Organizatorem wydarzenia był Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.

O tematyce niemarnowania jedzenia słyszy się dość często. Edukatorzy z Banku Żywności przez cały dzień uczyli, w jaki sposób przeciwdziałać wyrzucaniu jedzenia. Przekaz skierowany był zarówno do dzieci jak i dorosłych.  A chętnych było niemało, bo Galerię Warmińską 28 września odwiedziły tłumy!

Ogromną atrakcją stoiska Banku Żywności cieszyły się pokazy kulinarne „Zbyt dobre żeby wyrzucić”. Bankowi kucharze przygotowywali pyszne, owocowe koktajle i koreczki, powstałe z resztek serów, owoców i warzyw. Wśród pokazowych dań znalazły się jeszcze: carpaccio z buraka, pesto z pietruszki, pizza z resztkami serów i placki bananowe. Każdego dania można było oczywiście skosztować.

Niemniejszym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty edukacyjne „Przechowuję, nie marnuję”. Pokazywaliśmy, że nawet odpowiednie ułożenie produktów w lodówce ma wpływ na zachowanie, a czasem i przedłużenie ich świeżości i jakości. Dodatkowo, dzięki magnetycznej układance, najmłodsi mogli sami opracować cykl produkcji jogurtu i wskazać jakie zasoby są wykorzystywane do jego produkcji .

Atrakcja, która cieszyła się największym zainteresowaniem, odbyła się po południu, kiedy to druga zmiana kucharzy „wyczarowała”  pizzę z resztek serów oraz placuszki ze starych bananów. Produkty te były dosłownie rozchwytywane przez najmłodszych! Wszystkiemu towarzyszyła edukacja – jak mądrze wykorzystać produkty, którym kończy się termin ważności. Dodatkowo, dzieci  rozwiązywały rozmaite łamigłówki, m.in. ile wody zużywa się do produkcji litra mleka czy jednego hamburgera oraz jakie produkty wyrzuca się najczęściej.
28 stycznia 2020

Pomoc nadchodzi od świtu

W chwili, gdy wiele osób jeszcze śpi, w trasę wyruszają nasze auta, którymi odwiedzamy zaprzyjaźnione sklepy, aby odebrać i uratować przed zmarnowaniem żywność z krótkim terminem ważności. Tego samego dnia... czytaj dalej

24 stycznia 2020

Po raz kolejny startujemy z Pomarańczową Szkołą

To jeden z tych projektów, który daje nam szczególną radość, bo dzięki niemu będziemy edukować najmłodszych. Wkrótce uruchomimy kolejną edycję Pomarańczowej Szkoły, w ramach której przeprowadzimy cykl... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności