7 lutego 2019

Natura pobudzi do działania!


Bank Żywności w Olsztynie rozpoczął realizację innowacyjnego projektu, który ma na celu pomoc młodym ludziom w znalezieniu właściwej drogi zawodowej lub powrócić do systemu edukacji. M
etody stosowane w tym projekcie będą dalekie od standardowych.

Na pomysł wpadli kilkanaście lat temu Brytyjczycy – a dokładnie Szkoci. Na uniwersytecie w Edynburgu opracowano program wspierający młodzież w wieku do 29 lat – nieuczącą się i niepracującą. Program okazał się skuteczny, a z pomysłu szkockiego korzystają dzisiaj również Hiszpanie. Tę szanse otrzymają teraz młodzi z Warmii i Mazur. Bank Żywności w Olsztynie jest jednym z partnerów międzynarodowego projektu „FOLM” – From Outdoors to Labour Market (Z natury do rynku pracy).

Na czym polega innowacyjność szkockiej metody w aktywizacji osób młodych? Naukowcy z Edynburga wymyślili, że przydatne będzie szkolenie w kontakcie z naturą. Po angielsku nazywa się to: „outdoor learning”. Survival? Niekoniecznie. Nie chodzi o ekstremalne, często sztucznie kreowane wyzwania, jak z popularnych telewizyjnych formatów. Grupy uczestników wyjdą z doświadczonymi trenerami do lasu na kilkudniowe motywacyjne wędrówki.

– Nasza terenowa przygoda polegać będzie na działaniu z dala od cywilizacji i codziennych udogodnień. Będąc zdani na siły całego zespołu i zapasy przenoszone w plecakach, poznamy predyspozycje, talenty oraz mocne i słabe strony uczestników. Zadaniem trenerów będzie nie tylko asekuracja grupy, ale również pomoc w odnalezieniu sposobu na zachowanie motywacji i efektywności działań. Dodatkowo, w trakcie spotkań grupowych oraz indywidualnych, pomożemy młodym ludziom ukierunkować swój rozwój i wyznaczać życiowe cele – mówi Jakub Dorosz, lider zespołu trenerów projektu.   

Wyprawy do lasu rozpoczynają projekt. Później odbywają się szkolenia indywidualne i spotkania z trenerami czy psychologiem, którzy pomogą dobrać odpowiednie narzędzia pracy i formę wsparcia.

– Jest to metoda atrakcyjna dla młodzieży i może przynieść pożądane rezultaty – przekonuje Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. – Projekt FOLM wpisuje się w szeroki zakres aktywności naszej organizacji. Oprócz pozyskiwania i redystrybucji żywności produkowanej w nadmiarze oraz edukacji w zakresie zdrowego odżywiania, od 2004 roku zajmujemy się również aktywizacją zawodową i społeczną. Mamy na tym polu spore doświadczenia  i sukcesy – dodaje.

Pod koniec stycznia 2019 r. trenerzy projektu odbyli specjalne szkolenia w Szkocji, podpatrywali tamtejszych coachów i ich metody pracy, a także sami wzięli udział w jednej z wędrówek.

– Na podstawie wyjazdu i naszych dotychczasowych doświadczeń opracowaliśmy plan trasy i zadania na wyjścia w teren po warmińsko-mazurskich lasach – mówi drugi z trenerów projektu, Piotr Czuryłło. 

Projekt FOLM realizowany jest w trzech europejskich regionach: Cantabria (Hiszpania), Warmia i Mazury (Polska) i Mid West (Irlandia). Liderem projektu jest Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na przełomie marca/maja z projektu skorzystało pierwszych 30 osób. Do końca 2020 roku z projektu skorzysta około tysiąca osób – w tym 330 z Warmii Mazur.

Inauguracja projektu “FOLM – From Outdoor to Labour Market” odbyła się 21 listopada 2018 r., podczas IX New Education Forum w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię za pośrednictwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Funduszu Grantowego dla Młodzieży. Wartość grantu wyniosła 3,4 mln euro.

 

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt:

Renata Rudnicka, tel. 698 345 652

lub 510 172 588, 510 172 336

e-mail: folm.rekrutacja@bankizywnosci.pl

Więcej informacji na stronie: www.folmweb.com/pl

Wypełnij formularz: folm – formularz zgłoszeniowy_PL

 


 


Poznaj trenerów projektu FOLM: 

Jakub Dorosz, lider zespołu trenerów projektu

Certyfikowany instruktor survivalu oraz właściciel szkoły przetrwania realizującej od 2010 roku zaawansowane kursy survivalowe oraz ekstremalne wyprawy na Syberię, pustynię, w rejony subpolarne oraz inne odludne obszary na świecie. Autor i realizator programów profilaktycznych bazujących na konwencji szkoły przetrwania, w tym specjalistycznego programu pracy z młodzieżą z zakładu poprawczego. Pedagog ulicy (streetworker), trener pracowników socjalnych w programie „Pomosty”, realizator warsztatów aktywizacji zawodowej. Prezes Stowarzyszenia Profilaktyków, Streetworkerów i Animatorów „Wachlarz”. Członek założyciel Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu. Wieloletni dowódca Jednostki Strzeleckiej 4016 w stopniu starszego sierżanta – organizacji społeczno-wychowawczej wchodzącej w skład Związku Strzeleckiego „STRZELEC” współpracującego z MON. Kuba jest również rozpoznawalnym w Polsce YouTuberem, prowadzącym kanał poświęcony swoim survivalowym wyprawom zagranicznym o nazwie Universalsurvival.pl Autor tematycznych e-booków oraz artykułów ukazujących się na łamach magazynu Special Ops dodatek Survival.

Jakub Dorosz zachęca do udziału w projekcie, zobacz filmik. 


Piotr Czuryłło

Znany z programów BBC, z amerykańskiej, francuskiej i niemieckiej telewizji. Nie wspominając już o dziesiątkach wywiadów w światowej prasie. Uczy, jak funkcjonować w trudnych warunkach – nazywany jest Prepperem. Prowadzi treningi surwiwalowe dla różnych grup. Szkoli astronautów NASA pod nadzorem psychologa, w celu zbadania ich zdolności przetrwania w ekstremalnych warunkach. Piotr jest założycielem Fundacji Polish Preppers Network, jest również jednym z pierwszych prepperów w Europie. Z wielkim entuzjazmem dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami. Prowadzi swój funpage – I Am Prepared.

Piotr Czuryłło zachęca do udziału w projekcie, zobacz filmik.

 

Józef Borowski

Od lat działa w Bankach Żywności, współpracę rozpoczynał od najmłodszych lat działając jako wolontariusz w Banku Żywności w Olsztynie oraz Trójmieście. W latach 2016 -2018 działając jako specjalista ds. logistyki koordynował projektami takimi jak „Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa” oraz „Wycofanie Owoców i Warzyw”, przy których współpracował z setkami organizacji wspierając szeroką grupę społeczeństwa. Pasjonat podróży Outdoorowych, Bushcraftu, Woodcraftu. Od końca roku 2018 rozwija nowy Bank Żywności w Szczecinie.

Józef Borowski zachęca do udziału w projekcie, zobacz filmik.

 

 

28 lipca 2020

Gotowanie z seniorami, czyli z babcią ci się upiecze

W Kuźni Społecznej zderzyliśmy świat seniorów ze światem dzieci. Nad kuchennym stołem zrodziła się szczególna nić porozumienia między obiema grupami, której efektem było wspólne przygotowanie kilku potraw.... czytaj dalej

24 lipca 2020

Dołącz do tych, którzy mają siłę wstać z łóżka!

Jak się masz? Jesteś radosny czy przygnębiony? Życie to dla Ciebie jeden wielki fun czy walka o to, aby podnieść się z łóżka każdego dnia? Jeśli masz wrażenie, że codzienność Cię przerasta, przeczytaj,... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności