7 lutego 2019

Natura pobudzi do działania!


Bank Żywności w Olsztynie rozpoczął realizację innowacyjnego projektu, który ma na celu pomoc młodym ludziom w znalezieniu właściwej drogi zawodowej lub powrócić do systemu edukacji. M
etody stosowane w tym projekcie będą dalekie od standardowych.

Na pomysł wpadli kilkanaście lat temu Brytyjczycy – a dokładnie Szkoci. Na uniwersytecie w Edynburgu opracowano program wspierający młodzież w wieku do 29 lat – nieuczącą się i niepracującą. Program okazał się skuteczny, a z pomysłu szkockiego korzystają dzisiaj również Hiszpanie. Tę szanse otrzymają teraz młodzi z Warmii i Mazur. Bank Żywności w Olsztynie jest jednym z partnerów międzynarodowego projektu „FOLM” – From Outdoors to Labour Market (Z natury do rynku pracy).

Na czym polega innowacyjność szkockiej metody w aktywizacji osób młodych? Naukowcy z Edynburga wymyślili, że przydatne będzie szkolenie w kontakcie z naturą. Po angielsku nazywa się to: „outdoor learning”. Survival? Niekoniecznie. Nie chodzi o ekstremalne, często sztucznie kreowane wyzwania, jak z popularnych telewizyjnych formatów. Grupy uczestników wyjdą z doświadczonymi trenerami do lasu na kilkudniowe motywacyjne wędrówki.

– Nasza terenowa przygoda polegać będzie na działaniu z dala od cywilizacji i codziennych udogodnień. Będąc zdani na siły całego zespołu i zapasy przenoszone w plecakach, poznamy predyspozycje, talenty oraz mocne i słabe strony uczestników. Zadaniem trenerów będzie nie tylko asekuracja grupy, ale również pomoc w odnalezieniu sposobu na zachowanie motywacji i efektywności działań. Dodatkowo, w trakcie spotkań grupowych oraz indywidualnych, pomożemy młodym ludziom ukierunkować swój rozwój i wyznaczać życiowe cele – mówi Jakub Dorosz, lider zespołu trenerów projektu.   

Wyprawy do lasu rozpoczynają projekt. Później odbywają się szkolenia indywidualne i spotkania z trenerami czy psychologiem, którzy pomogą dobrać odpowiednie narzędzia pracy i formę wsparcia.

– Jest to metoda atrakcyjna dla młodzieży i może przynieść pożądane rezultaty – przekonuje Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. – Projekt FOLM wpisuje się w szeroki zakres aktywności naszej organizacji. Oprócz pozyskiwania i redystrybucji żywności produkowanej w nadmiarze oraz edukacji w zakresie zdrowego odżywiania, od 2004 roku zajmujemy się również aktywizacją zawodową i społeczną. Mamy na tym polu spore doświadczenia  i sukcesy – dodaje.

Pod koniec stycznia 2019 r. trenerzy projektu odbyli specjalne szkolenia w Szkocji, podpatrywali tamtejszych coachów i ich metody pracy, a także sami wzięli udział w jednej z wędrówek.

– Na podstawie wyjazdu i naszych dotychczasowych doświadczeń opracowaliśmy plan trasy i zadania na wyjścia w teren po warmińsko-mazurskich lasach – mówi drugi z trenerów projektu, Piotr Czuryłło. 

Projekt FOLM realizowany jest w trzech europejskich regionach: Cantabria (Hiszpania), Warmia i Mazury (Polska) i Mid West (Irlandia). Liderem projektu jest Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na przełomie marca/maja z projektu skorzystało pierwszych 30 osób. Do końca 2020 roku z projektu skorzysta około tysiąca osób – w tym 330 z Warmii Mazur.

Inauguracja projektu “FOLM – From Outdoor to Labour Market” odbyła się 21 listopada 2018 r., podczas IX New Education Forum w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię za pośrednictwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Funduszu Grantowego dla Młodzieży. Wartość grantu wyniosła 3,4 mln euro.

 

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt:

Renata Rudnicka, tel. 698 345 652

lub 510 172 588, 510 172 336

e-mail: folm.rekrutacja@bankizywnosci.pl

Więcej informacji na stronie: www.folmweb.com/pl

Wypełnij formularz: folm – formularz zgłoszeniowy_PL

 






 


Poznaj trenerów projektu FOLM: 

Jakub Dorosz, lider zespołu trenerów projektu

Certyfikowany instruktor survivalu oraz właściciel szkoły przetrwania realizującej od 2010 roku zaawansowane kursy survivalowe oraz ekstremalne wyprawy na Syberię, pustynię, w rejony subpolarne oraz inne odludne obszary na świecie. Autor i realizator programów profilaktycznych bazujących na konwencji szkoły przetrwania, w tym specjalistycznego programu pracy z młodzieżą z zakładu poprawczego. Pedagog ulicy (streetworker), trener pracowników socjalnych w programie „Pomosty”, realizator warsztatów aktywizacji zawodowej. Prezes Stowarzyszenia Profilaktyków, Streetworkerów i Animatorów „Wachlarz”. Członek założyciel Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu. Wieloletni dowódca Jednostki Strzeleckiej 4016 w stopniu starszego sierżanta – organizacji społeczno-wychowawczej wchodzącej w skład Związku Strzeleckiego „STRZELEC” współpracującego z MON. Kuba jest również rozpoznawalnym w Polsce YouTuberem, prowadzącym kanał poświęcony swoim survivalowym wyprawom zagranicznym o nazwie Universalsurvival.pl Autor tematycznych e-booków oraz artykułów ukazujących się na łamach magazynu Special Ops dodatek Survival.

Jakub Dorosz zachęca do udziału w projekcie, zobacz filmik. 


Piotr Czuryłło

Znany z programów BBC, z amerykańskiej, francuskiej i niemieckiej telewizji. Nie wspominając już o dziesiątkach wywiadów w światowej prasie. Uczy, jak funkcjonować w trudnych warunkach – nazywany jest Prepperem. Prowadzi treningi surwiwalowe dla różnych grup. Szkoli astronautów NASA pod nadzorem psychologa, w celu zbadania ich zdolności przetrwania w ekstremalnych warunkach. Piotr jest założycielem Fundacji Polish Preppers Network, jest również jednym z pierwszych prepperów w Europie. Z wielkim entuzjazmem dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami. Prowadzi swój funpage – I Am Prepared.

Piotr Czuryłło zachęca do udziału w projekcie, zobacz filmik.

 

Józef Borowski

Od lat działa w Bankach Żywności, współpracę rozpoczynał od najmłodszych lat działając jako wolontariusz w Banku Żywności w Olsztynie oraz Trójmieście. W latach 2016 -2018 działając jako specjalista ds. logistyki koordynował projektami takimi jak „Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa” oraz „Wycofanie Owoców i Warzyw”, przy których współpracował z setkami organizacji wspierając szeroką grupę społeczeństwa. Pasjonat podróży Outdoorowych, Bushcraftu, Woodcraftu. Od końca roku 2018 rozwija nowy Bank Żywności w Szczecinie.

Józef Borowski zachęca do udziału w projekcie, zobacz filmik.

 

 

20 grudnia 2024

„Olsztyn gra dla Powodzian” – charytatywny koncert w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

8 stycznia 2025 roku w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny pod hasłem „Olsztyn Gra dla Powodzian”. W godzinach 17:00-20:00 olsztyńscy... czytaj dalej

18 grudnia 2024

Jak nie marnować jedzenia w Święta Bożego Narodzenia?

Jak zorganizować Święta bez marnowania jedzenia? Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas pełen radości, rodzinnych spotkań i pysznych potraw. To również moment, w którym łatwo o marnowanie jedzenia. Zbyt... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności