30 listopada 2021

Mieszkańcy regionu podarowali 17 ton żywności potrzebującym

Po raz kolejny mieszkańcy Warmii i Mazur pokazali, że mają wielkie serca. Podczas dwudniowej Świątecznej Zbiórki Żywności, przeprowadzonej w kilkunastu miejscowościach województwa, przekazali ponad 17 ton żywności, która trafi na wigilijne stoły najuboższych mieszkańców regionu.

Bank Żywności w Olsztynie tegoroczną Świąteczną Zbiórkę Żywności realizował po długiej, dwuletniej przerwie, spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi. Co prawda w okresie lockdownu Bank przeprowadził zbiórkę, ale w formie internetowej, co skutkowało mniejszym zainteresowaniem darczyńców.

Po dwóch latach w sklepach sieci Lidl, Kaufland, Netto, Carrefour, Biedronka, Intermarche, Auchan pojawili się wolontariusze, ubrani w charakterystyczne pomarańczowe koszulki. Bez ich wsparcia żadna ze zbiórek nie zakończyłaby się sukcesem. W tym pospolitym ruszeniu wzięli udział podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, harcerze, uczniowie szkół podstawowych, średnich oraz specjalnych, rodziny zastępcze, członkowie organizacji, którzy na co dzień korzystają z bankowej żywności, rady osiedli. Najmłodsi wolontariusze mieli kilka lat, najstarsi są od dawna na emeryturze. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko-Powiatowe w Olsztynie wypożyczyło nawet ubrania Świętego Mikołaja, żeby przyciągać uwagę, w zbiórkę zaangażowali się także bezdomni, podopieczni Stowarzyszenia „Pomocni Ludziom-Rucewo” oraz wolontariusze indywidualni, którzy zgłosili się do Banku i pomagali w jej przygotowaniach oraz realizacji. W sumie, w sklepach regionu pojawiło się ponad 1500 osób.

W efekcie w kilkunastu miejscowościach województwa Bank Żywności w Olsztynie zebrał 17 193 kg żywności (w tym 5204 kilogramy w Olsztynie). Produkty trafią na stoły potrzebujących jeszcze przed świętami. Co więcej, świąteczne paczki zostaną uzupełnione przez żywność, którą Bank pozyska dodatkowo. Część żywności zostanie zakupiona z funduszy zebranych podczas internetowej zbiórki – www.zbiorkazywnosci.pl. Ci, którzy nie wzięli udziału w weekendowej akcji, mogą wesprzeć najuboższych, kupując właśnie wirtualny koszyk zakupów. Internetowa zbiórka potrwa do 10 grudnia.

W regionie udział w zbiórce wzięli:

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Miłakowie
 • „Błękitna Mila” Nowomiejskie Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży
 • Szkoła Podstawowa w Klebarku Wielkim
 • Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Empatia w Węgorzewie
 • Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi
 • Szkoła Podstawowa w Żabinach
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubawie
 • Caritas w Działdowie
 • Stowarzyszenie Jesteśmy Bartoszyce
 • WTZ PSONI Dobre Miasto
 • Fundacja Niepełnosprawnych Sanus z Ostródy
 • Stowarzyszenie Otwarte Drzwi z Olecka
 • Monar-Markot Ełk

Zbiórkę wsparło także kilka firm i instytucji, zwożąc żywność ze sklepów: UPS, Olmex, Agapit, Straż Miejska, Straż Pożarna i Urząd Miasta w Olsztynie. O pełne brzuchy magazynierów zadbała Koszary Pizza & Pasta. Serdecznie dziękujemy!

 

 

27 lutego 2024

Nowe auto elektryczne zawiezie nas w przyszłość

Flota Banku Żywności wzbogaciła się o elektryczne auto dostawcze. – To kontynuacja naszych działań w kwestii zrównoważonego rozwoju i zapowiedź jeszcze śmielszych projektów – mówi Marek Borowski, prezes... czytaj dalej

12 lutego 2024

W najbliższych latach utworzymy kilkadziesiąt miejsc pracy!

Wraz ze Stowarzyszeniem WAMA-COOP rozpoczynamy realizację olbrzymiego projektu, w ramach którego stworzymy 248 miejsc pracy w Olsztynie i powiatach: olsztyńskim, mrągowskim, kętrzyńskim, lidzbarskim i bartoszyckim!... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności