3 kwietnia 2023

Koniec projektu Speed Up Your Business. Co zyskali jego uczestnicy?

Za nami trzy lata projektu Speed Up Your Business. Łącznie w programie wzięło udział 33 startupów, a 28 z nich ukończyło proces akceleracji. Dzięki projektowi na rynku pojawiło się kilkadziesiąt nowych produktów i usług, które zmieniają codzienność wielu osób. Projekt zamknął Demo Day. 

Trzy lata akceleracji warto pokazać przede wszystkim w liczbach. Wartość wszystkich usług, z których skorzystały startupy to prawie 4,7 mln zł. Blisko 8,5 tys. godzin doradztwa managera inkubacji związanego z rozwojem pomysłu biznesowego, 28 zrealizowanych usług eksperckich o wartości około 0,9 mln złotych. A do tego 280 godzin doradztwa związanego z przygotowywaniem prezentacji. Wyliczać można by jeszcze długo, ale już tylko po kilku przykładach widać, jak wiele pracy i wysiłku pochłonęła realizacja projektu. Wystarczy wspomnieć, że zaangażowanych w niego było ponad 80 specjalistów! Tylko na Demo Day zaprosiliśmy siedmioro potencjalnych inwestorów, którzy oceniali prezentacje inwestorskie uczestników trzeciej edycji Speed Up Your Business. W tym gronie znaleźli się:

  • Paweł Harajda z Fundacji Więcej Niż Jeziora, który od 15 lat wspiera rozwój technologii na Warmii i Mazurach,
  • Daniel Duniak, założyciel startupu Good Spirits Company,
  • Michał Czajkowski, konsultant i trener biznesu oraz przedsiębiorczości,
  • Robert Borzuchowski, przedsiębiorca, inwestor
  • Krzysztof Szewczak, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat rozwoju przedsiębiorstw oraz naprawy ich efektywności,
  • Paulina Nowotka, technolożka Żywności, w EIT Food zajmująca się na co dzień startupami,
  • Michał Żukowski, ekspert ds. prawnych aspektów komercjalizacji i transferu technologii, przez ostatnie lata związany z Narodowym Centrum i Rozwoju, przedstawiciel WaMa EDIH.

Każdy z potencjalnych inwestorów z uwagą wysłuchał wszystkich wystąpień. Następnie był czas na informację zwrotną. Dzięki temu startupy mogły odpowiedzieć na dodatkowe pytania oraz zweryfikować założenia swoich biznesów. Wiedza i doświadczenie potencjalnych inwestorów okazały się być nieocenione.

Wypowiedzi ekspertów można było posłuchać także podczas inspirującej debaty „Najwięcej energii rakieta zużywa przy starcie – czyli co potrzebujesz wiedzieć by oderwać od ziemi swoją firmę?”. Najbardziej zajmujące było zagadnienie dotyczące skalowalności biznesu. Eksperci odpowiadali m.in. na pytania o to, czy każdy biznes musi być skalowalny i jak skalować swój pomysł. Paweł Harajda podkreślił, że każda organizacja zawsze przechodzi pewną formę skalowania. – Nawet jeśli dotyczy to tylko dojrzewania organizacji – wyjaśnił. – Metaforycznie mówiąc najpierw zbieramy puzzle, a dopiero później patrzymy na obraz, jaki możemy z nich ułożyć – dodał.

Jednym z pytań, które wywołało duże zainteresowanie była kwestia tego, czy pasja powinna stać się biznesem. Czy w tej sytuacji skalowanie pomysłu jest dobre? I do jakiego momentu jest możliwe? – Trzeba wielu czynników, żeby pasja stała się biznesem. Po prostu sama pasja to za mało! To prosty sposób na wypalenie. Dlatego też każdy, kto myśli o rzuceniu pracy i robieniu biznesu na swojej pasji, powinien to mocno przemyśleć – stwierdziła Sylwia Dębowska-Lenart, CEO agencji marketingowej Lenart Interactive.

Podczas Demo Day wystąpili także przedstawiciele Banku Żywności w Olsztynie, czyli kadra projektu. Wypowiedział się także Marek Borowski, prezes Banku Żywności. Podkreślił, że Bank już myśli o tym, jak dalej wspierać podobne inicjatywy na Warmii i Mazurach i tym samym wpływać na rozwój gospodarczy w regionie. A im większy rozwój, tym mniejszy obszar wymagający objęcia standardową pomocą banku żywności. – Chcemy wspierać rozwój przedsiębiorczości w regionie. Dzięki wspieraniu rozwoju gospodarczego, pośrednio realizujemy naszą misję pomocy. Wzrost gospodarczy w regionie to mniejsza potencjalna grupa docelowa banku, czyli mniejsza liczba osób, które potrzebują naszego wsparcia z powodu problemów ekonomicznych – stwierdził Marek Borowski.

 

Projekt Speed Up Your Business współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

 

 

 

 

20 grudnia 2024

„Olsztyn gra dla Powodzian” – charytatywny koncert w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

8 stycznia 2025 roku w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny pod hasłem „Olsztyn Gra dla Powodzian”. W godzinach 17:00-20:00 olsztyńscy... czytaj dalej

18 grudnia 2024

Jak nie marnować jedzenia w Święta Bożego Narodzenia?

Jak zorganizować Święta bez marnowania jedzenia? Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas pełen radości, rodzinnych spotkań i pysznych potraw. To również moment, w którym łatwo o marnowanie jedzenia. Zbyt... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności