9 lipca 2018

Łączymy siły, by walczyć z marnowaniem żywności

Bank Żywności w Olsztynie rozpoczął realizację projektu „Aktywne i skuteczne organizacje – silny region”, dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Celem projektu jest wzmocnienie potencjału 6 organizacji pozarządowych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego na rzecz skutecznej walki z problemem marnowania żywności oraz niedożywienia, poprzez transfer wiedzy i utworzenie partnerstw.

Sejm pracuje nad nową ustawą o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Projekt zakłada m.in., że duże sklepy o powierzchni handlowej powyżej 250 metrów kwadratowych, prowadzące sprzedaż żywności, będą zobowiązane do zawarcia umowy z organizacjami na nieodpłatne przekazywanie niesprzedanych produktów.

W związku z planowanymi zmianami należy wesprzeć organizacje pozarządowe, które chcą pomagać w tym zakresie, a nie mają odpowiedniego przygotowania merytorycznego czy technicznego.

– Poprzez realizację projektu chcemy pokazać, że dzięki wsparciu szkoleniowo-doradczemu, budowaniu partnerstw, tworzeniu sieci wolontariatu oraz wyposażeniu w niezbędne narzędzia i wiedzę, możliwe jest stworzenie silnie działających organizacji partnerskich, które będą jeszcze skuteczniej działały na rzecz walki z marnowaniem żywności i innych inicjatyw społecznych – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Bank Żywności w Olsztynie od 18 lat zajmuje się pozyskiwaniem, magazynowaniem i przekazywaniem żywności, jednocześnie chroniąc ją przed zmarnowaniem. – Przez lata zdobyliśmy dużo doświadczeń i wiedzy, które chcemy przekazać mniejszym organizacjom. Dzięki naszym podpowiedziom będą mogły skuteczniej pracować na rzecz niemarnowania żywności – dodaje Marek Borowski.

W ramach projektu odbędą się konferencje, wizyty studyjne, wizje lokalne, szkolenia, działania aktywizujące społeczność lokalną, a także warsztaty dla wolontariuszy – skierowane do dzieci i dorosłych.

– Realizacja projektu przyczyni się do skutecznej i przemyślanej walki z problemem marnowania żywności. Zmniejszając skalę tego zjawiska jednocześnie polepszymy sytuację żywnościową osób potrzebujących z Warmii i Mazur – mówi Jolanta Markiewicz z Banku Żywności w Olsztynie.

Jako realizator projektu zachęcamy organizacje pozarządowe do udziału w projekcie. Zainteresowanych zapraszamy do wypełnienia deklaracji (w załączeniu) i wysłanie zgłoszenia drogą elektroniczną na adres: anna.brykala@bankizywnosci.pl

W przypadku pytań prosimy o kontakt: 882 845 755

10 lipca 2020

Smaki Pokoleń: wspólne warsztaty dla młodszych i starszych

Rozpoczynamy realizację projektu edukacyjnego, w ramach którego przeszkolimy 80 osób z zakresu prawidłowego odżywiania i niemarnowania żywności. Wartością dodaną jest aspekt pokoleniowy, bo w kuchni warsztatowej... czytaj dalej

6 lipca 2020

Przepis Jagny Niedzielskiej: proziaki!

Jak co miesiąc przedstawiamy Wam przepis zaprzyjaźnionej blogerki kulinarnej. Tym razem Jagna Niedzielska zachęca do wypieku podkarpackich chlebków, zwanych proziakami. – Od tej potrawy chyba całe moje gotowanie się... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności