Jesienne smaki na zdrowie!
Małymi krokami nadchodzi jesień, czyli pora, która bez wątpienia obfituje w pyszne warzywa i owoce. Mimo, że część z nich dostępna jest przez cały rok, to jednak te świeże (najlepiej prosto z ogródka 🙂 ) są najsmaczniejsze. Nie od dziś wiadomo, że warto jeść zdrowe produkty przez cały rok. Dziś wybraliśmy dla Was przepisy na kilka pyszności, które można wyczarować z jesiennych specjałów. Są efektowne, zachwycą każdego, a przygotowanie ich nie zabierze dużo czasu.
Nasze pierwsze warzywne skojarzenie z wrześniem to dynia. Jak wiadomo, można z niej przygotować zarówno zupę, placki, jak i zawekować w słoikach. Jej prażone pestki świetnie nadają się jako dodatek do sałatki. A skórka? Zazwyczaj wyrzucamy ją na śmietnik. Jednak po co to robić, skoro można kreatywnie wykorzystać resztki dyni i zrobić z niej….frytki!
Składniki:
- skórka z dyni
- sól (najlepiej morska)
- pieprz czarny
- oliwa (4 łyżki stołowej)
(na podstawie przepisu pochodzącego ze strony respectfood.com; zdjęcie tipy.interia.pl)
Skórkę z dyni kroimy na cienkie paseczki, przypominające kształtem frytki, po czym dokładnie myjemy i osuszamy. Umieszczamy w miseczce i skrapiamy czterema łyżkami oliwy. Następnie solimy i pieprzymy – w ilości według uznania, po czym wszystko mieszamy, aby dokładnie rozprowadzić przyprawy. Kawałki skórki rozkładamy na blasze, uprzednio wyłożonej papierem do pieczenia. Rozsuwamy je, aby nie nachodziły na siebie. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni i wkładamy dyniowe frytki na 15 minut. Wyjmujemy i podajemy z ulubionym dipem. Spożywamy jeszcze ciepłe…palce lizać!
Spójrzmy też na „kuzynkę” dyni czyli cukinię, którą również można przyrządzić na tysiąc sposobów. Jednym z nich jest cukiniowa kremowa zupa miksowana, która smakuje wybornie, a jej przyrządzenie zajmie dosłownie chwilkę. Jeśli akurat zostały na resztki bulionu z zupy, to można je z powodzeniem wykorzystać przy produkcji zupy. Potrzebujemy następujących składników:
- dwie cukinie średniej wielkości
- jednego pora
- około 0,6 litra bulionu
- łyżka masła
- dwie łyżki oleju
- dwa ząbki czosnku
- 125 ml śmietanki słodkiej 30%
- 150g sera feta
- pół pęczka koperku
- sól i pieprz do smaku
(na podstawie przepisyjoli.com, zdjęcie pochodzi ze strony magazyn-kuchnia.pl)
Kroimy pora na cieknie plasterki, wrzucamy go do garnka z rozgrzanym wcześniej olejem i masłem, podsmażamy. Cukinię kroimy na plasterki, dorzucamy do garnka, do tego dodajemy czosnek – przeciśnięty uprzednio przez praskę. Wszystko razem delikatnie podsmażamy, nie zapominając o ciągłym mieszaniu. Całość zalewamy bulionem i gotujemy pod przykryciem mniej więcej 25 minut. Następnie rozdrabniamy przy użyciu blendera, doprawiamy pieprzem i solą wedle upodobań. Dolewamy słodką śmietankę i mieszamy aż do połączenia jej z zupą. Podajemy z kostkami sera feta i posiekanym koperkiem. Rozkosz dla podniebienia gwarantowana!
Mamy zupę, musi więc i być coś na drugie danie! Tym razem proponujemy placuszki marchewkowe. Ta zdrowa alternatywna dla tradycyjnego obiadu smakuje znakomicie. Potrzebujemy:
- marchewkę (starta, dwie szklanki)
- dwa jajka
- dwie łyżki mąki pszennej
- dwie łyżki mąki ziemniaczanej
- pęczek szczypiorku
- łyżeczkę cukru pudru
- odrobinę soli
(na podstawie urodaizdrowie.pl, zdjęcie pochodzi ze strony pkufamily.com)
Marchewkę ścieramy na tarce, łączymy z mąką pszenną i ziemniaczaną, do tego dorzucamy dwa żółtka. Po wymieszaniu dodajemy drobno pokrojony szczypiorek, łyżeczkę cukru pudru i odrobinę soli. Całość dokładnie mieszamy. Ubijamy białka, aż do uzyskania sztywnej piany i powoli dodajemy do masy marchewkowej, lekko mieszając, aby połączyła się ona z resztą składników. Na patelni rozgrzewamy olej, smażymy placuszki aż do uzyskania złotego koloru, a po wyjęciu wykładamy na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Podajemy ciepłe, znikają w mig!
A na deser proponujemy tym razem jabłka w cieście naleśnikowym. Potrawa prosta, zdrowa, potrafiąca rozpieścić wszystkie podniebienia, szczególnie tych najmłodszych. Przygotujmy:
- pół szklanki mleka
- pół szklanki mąki
- jedno jajko
- cukier wanilinowy (opakowanie)
- proszek do pieczenia (pół łyżeczki)
- dwa jabłka
- cynamon
- szczypta soli
- klarowane masło (do smażenia)
(na podstawie kwestiasmaku.com, zdjęcie pochodzi ze strony doradcasmaku.pl)
Umieszczamy w misce mleko, mąkę, jajko, proszek do pieczenia i pół opakowania cukru wanilinowego. Wszystkie składniki miksujemy na gładką masę. Jabłka obieramy ze skórki i usuwamy gniazda nasienne. Kroimy je w plasterki o grubości około 7 milimetrów. Posypujemy je pozostałą częścią cukru wanilinowego i odrobiną cynamonu. Następnie zanurzamy w cieście. Na patelni rozgrzewamy dwie łyżki klarowanego masła i delikatnie nakładamy łyżką powstałą masę. Smażymy po około 3 minut z każdej ze stron, aż do uzyskania złotego koloru. Żeby podkreślić smak dania, możemy podać je posypane cukrem pudrem, polane miodem albo jogurtem. Tak, jak w przypadku placków marchewkowych, po zdjęciu z patelni odsączamy nadmiar tłuszczu na ręczniku papierowym. Takie danie jest wartościowe i treściwe.
Nasze lekkie przepisy z pewnością rozbiją jesienną słotę i wywołają uśmiech na twarzach nie tylko u łakomczuchów! 🙂