27 kwietnia 2022

Dwa miesiące pomagania Ukrainie: przekazaliśmy 202 tony darów

Minęły dwa miesiące wojny w Ukrainie. W tym czasie wysłaliśmy do Ukrainy i uchodźców w Polsce 202 tony darów, wśród których znajdowała się przede wszystkim żywność, ale także artykuły higieniczne, odzież, karma dla zwierząt, czy leki. 

Od 24 lutego organizujemy pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. W tym czasie zostaliśmy oficjalnym magazynem dla Urzędu Miasta w Olsztynie i Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Trafiały do nas dary z od mieszkańców Olsztyna i regionu, m.in. z ościennych gmin, ale także z Rynu, Ełku, Mikołajek, Pieniężna, Płośnicy czy Białej Piskiej.

Do Banku przyjeżdżała także pomoc z zagranicy. Niemal 60 ton żywności, odzieży i artykułów higienicznych podarowali mieszkańcy Norwegii, 7 ton Francji, 2,1 tony Holandii i 3,5 tony Niemiec.

Łącznie, w pierwszym miesiącu wojny, wysłaliśmy do Ukrainy i uchodźców w Polsce 162 tony żywności (szczegóły TUTAJ)

W drugim miesiącu wojny odnotowaliśmy widoczny spadek napływającej pomocy. W tym czasie udało się nam zebrać i rozdystrybuować 40 ton żywności, z czego 1/4 pochodziła z darowizn i zbiórek w sklepach (m.in. Lidl i Biedronka). Trzydzieści ton darów pochodziło z pozysku zorganizowanego przez Bank.

Zebrana pomoc dla mieszkańców Ukrainy wyjechała m.in. do Łucka, Zaporoża, Lwowa, Nowowołyńska, Jarmoliniec, Użhorodu, Berdyczowa, Winnicy, Białej Cerkwii, Tarnopola, Kostopola, Równego, Bereżan, Żytomierza, Miżhirji czy obwodu donieckiego. Z darami dwukrotnie pojechali nasi pracownicy (Jarmolińce, Lwów). Część darów trafiła do uchodźców zakwaterowanych w ośrodkach na terenie Warmii i Mazur, do punktu recepcyjnego w Lublinie, a także do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Cerkwii Grekokatolickiej w Olsztynie.

 

Mimo zmniejszonego zainteresowania pomocą Ukrainie, Bank cały czas gromadzi dary i wysyła kolejne transporty. Zainteresowani wsparciem mogą przywozić dary do naszych magazynów przy ul. Gietkowskiej. Można kontaktować się w tej sprawie pod nr telefonu: 662 243 186

27 lutego 2024

Nowe auto elektryczne zawiezie nas w przyszłość

Flota Banku Żywności wzbogaciła się o elektryczne auto dostawcze. – To kontynuacja naszych działań w kwestii zrównoważonego rozwoju i zapowiedź jeszcze śmielszych projektów – mówi Marek Borowski, prezes... czytaj dalej

12 lutego 2024

W najbliższych latach utworzymy kilkadziesiąt miejsc pracy!

Wraz ze Stowarzyszeniem WAMA-COOP rozpoczynamy realizację olbrzymiego projektu, w ramach którego stworzymy 248 miejsc pracy w Olsztynie i powiatach: olsztyńskim, mrągowskim, kętrzyńskim, lidzbarskim i bartoszyckim!... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności