27 kwietnia 2022

Dwa miesiące pomagania Ukrainie: przekazaliśmy 202 tony darów

Minęły dwa miesiące wojny w Ukrainie. W tym czasie wysłaliśmy do Ukrainy i uchodźców w Polsce 202 tony darów, wśród których znajdowała się przede wszystkim żywność, ale także artykuły higieniczne, odzież, karma dla zwierząt, czy leki. 

Od 24 lutego organizujemy pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy. W tym czasie zostaliśmy oficjalnym magazynem dla Urzędu Miasta w Olsztynie i Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Trafiały do nas dary z od mieszkańców Olsztyna i regionu, m.in. z ościennych gmin, ale także z Rynu, Ełku, Mikołajek, Pieniężna, Płośnicy czy Białej Piskiej.

Do Banku przyjeżdżała także pomoc z zagranicy. Niemal 60 ton żywności, odzieży i artykułów higienicznych podarowali mieszkańcy Norwegii, 7 ton Francji, 2,1 tony Holandii i 3,5 tony Niemiec.

Łącznie, w pierwszym miesiącu wojny, wysłaliśmy do Ukrainy i uchodźców w Polsce 162 tony żywności (szczegóły TUTAJ)

W drugim miesiącu wojny odnotowaliśmy widoczny spadek napływającej pomocy. W tym czasie udało się nam zebrać i rozdystrybuować 40 ton żywności, z czego 1/4 pochodziła z darowizn i zbiórek w sklepach (m.in. Lidl i Biedronka). Trzydzieści ton darów pochodziło z pozysku zorganizowanego przez Bank.

Zebrana pomoc dla mieszkańców Ukrainy wyjechała m.in. do Łucka, Zaporoża, Lwowa, Nowowołyńska, Jarmoliniec, Użhorodu, Berdyczowa, Winnicy, Białej Cerkwii, Tarnopola, Kostopola, Równego, Bereżan, Żytomierza, Miżhirji czy obwodu donieckiego. Z darami dwukrotnie pojechali nasi pracownicy (Jarmolińce, Lwów). Część darów trafiła do uchodźców zakwaterowanych w ośrodkach na terenie Warmii i Mazur, do punktu recepcyjnego w Lublinie, a także do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej i Cerkwii Grekokatolickiej w Olsztynie.

 

Mimo zmniejszonego zainteresowania pomocą Ukrainie, Bank cały czas gromadzi dary i wysyła kolejne transporty. Zainteresowani wsparciem mogą przywozić dary do naszych magazynów przy ul. Gietkowskiej. Można kontaktować się w tej sprawie pod nr telefonu: 662 243 186

12 czerwca 2024

Kolejna edycja Like a Chef za nami!

Wczoraj zakończyliśmy kolejną edycję projektu Like a Chef! Finał 80-godzinnego szkolenia zwieńczył egzamin pod czujnym okiem komisji, w skład której wszedł m.in.: prezes Banku, szef kuchni Marcin Talipski, który... czytaj dalej

10 czerwca 2024

Projekt Informpack, czyli jak postępować z odpadami odpowiedzialnie!

Od 2024 roku jesteśmy częścią międzynarodowego projektu Informpack, dofinansowanego ze środków EIT Food (Europejski Instytut Innowacji i Technologii w obszarze żywności). Projekt jest realizowany dzięki... czytaj dalej

Zobacz wszystkie aktualności